Աբխազիայով երկաթուղային հաղորդակցության վերսկսման հարց օրակարգում չկա: Այդ մասին հայտարարել է Վրաստանի փախստականների և բնակեցման նախարար Սոզար Սուբարին: Նա նշել է, որ եթե աբխազական կողմը որոշել է մաքրել ու վերանորոգել երկաթուղին, «մենք չենք կարող դա արգելե»:
«Արգելե՞լ երկաթուղու մաքրման աշխատանքները: Եթե նրանք մաքրում են, մենք չենք կարող արգելել: Եթե նրանք վերանորոգում են, ինչ-որ բան են անում, դա էլ չենք կարող արգելել: Եթե ձեզ հետաքրքրում է, թե արդյո՞ք Աբխազիայով երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման հարցն օրակարգում է և արդյք բանակցություններ են ընթանում աբխազների, Ռուսաստանի, Հայաստանի կամ որևէ մեկի հետ, ապա ոչ մի նման բան չկա»,-հայտարարել է Սուբարին: Ըստ նրա, եթե խոսակցություններ սկսվեն այդ մասին, վրացական կողմը պետք է տաբու դնի և պետք է ուսումնասիրել հարցը` թե ում շահերից է դա բխում. Վրաստանի՞, Ռուսաստանի՞ թե էլի ինչ-որ մեկի:
«Մենք պետք է անենք այն ամենն, ինչ բխում է մեր շահերից, սակայն այս պահի դրությամբ նման թեմա ընդհանրապես չկա: Այդ թեմայի շուրջ բանակցություններ չեն ընթանում»,-հայտարարել է Սուբարին, գրում է «Նաշա Աբխազիան»:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ռուսական զորքերը մաքրման աշխատանքներ են սկսել աբխազական երկաթուղում: Ինչպես հայտարարել է երկաթուղու վարչության փոխտնօրեն Իգոր Մարգանիան, երկաթուղին պատրաստում են վերագործարկման` Աբխազիայով տարանցիկ երթևեկության համար:
Այժմ մաքրման աշխատանքներն իրականացվում են Օչամչիրայից մինչև Ինգուրի գետն ընկած հատվածում: Այսօրվա դրությամբ ճանապարհի այդ հատվածը քանդված է և Մարգանիան ենթադրում է, որ այս հատվածը մաքրում են հետագայում վերականգնելու համար:
Աբխազիայի տրանսպորտի վարչության պետ Զաուր Հաջիմբան հայտնել է, որ Աբխազիայում այդ զորքերն անսպասելի են հայտնվել, «մեր կողմից այդ հարցի շուրջ ոչ մի համաձայնություն չկա»: Նա նշում է, որ աբխազական կողմը համաձայնություն է տվել նախապատրաստական աշխատանքների անցկացմանը: «Մեզ դրանից ոչ մի վնաս չկա, միայն` օգուտ»,-ասել է Հաջիմբան, հայտնում է «Գրուզիա Online»-ը:
Ըստ ոչ պաշտոնական տվյալների, երկաթուղու մաքրմամբ զգաղվում է Ռուսաստանի երկաթուղային զորքերի 800 զինծառայող:
Երկաթուղային հաղորդակցությունը Վրաստանի ու Ռուսաստանի միջև աբխազական երկաթուղով կասեցվեց Աբխազիայում պատերազմի ժամանակ 1992-ին: Խորհրդային շրջանում աբխազական երկաթուղով անցնում էր մոտ 14 ուղևորատար 24 զույգ գնացք: Երթևեկության վերսկսումը կնպաստի Հայաստանի շրջափակման մասնակի դադարեցմանը և ավելի դյուրին կդարձնի Հայաստանի կապն արտաքին աշխարհի հետ: Փետրվարի 27-ին Վրաստանի ԱԳ նախարար Թամարա Բերուչաշվիլին հայտարարեց, որ կառավարությունն այս փուլում չի քննարկում Աբխազիայի տարածքով Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման հարցը: «Սա շատ բարդ հարց է, կապված բազում նախադրյալների հետ: Այս փուլում Վրաստանի կառավարությունն այդ հարցը չի քննարկում»,- ասել էր նա:

Открытие железнодорожного сообщения через Абхазию на повестке дня не стоит. Об этом заявил министр по делам беженцев и расселения Грузии Созар Субари. При этом он отметил, что если абхазская сторона решила очистить и отремонтировать железную дорогу, «мы не можем запретить».
«Запретить расчистку железной дороги? Если они расчищают, мы не можем запретить. Если они ремонтируют, что-то там делают, и это не можем запретить. Если вас интересует, стоит ли на повестке дня восстановление железнодорожного передвижения в направлении Абхазии и ведутся ли какие-либо переговоры с абхазами, Россией, Арменией или с кем-либо другим, ничего подобного не происходит», – заявил Субари.
По его словам, если, по идее, начнутся разговоры об этом, грузинской стороне следует исходить из табуирования данной темы, а следует начать изучение вопроса – в чьих это интересах – Грузии, России или кого-либо другого.
«Мы должны сделать все, что в наших интересах, но в эту минуту такой темы вообще не существует. По этому теме переговоры не ведутся», – заявил Субари, пишет «Наша Абхазия».
Ранее сообщалось, что российские войска приступили к расчистке железной дороги в Абхазии. Как заявил замдиректора управления дороги Игорь Маргания, дорога готовится к возобновлению транзитного проезда через Абхазию.
В настоящее время ведется расчистка участка дороги от Очамчиры до реки Ингури. На сегодняшний день, этот участок дороги разрушен и Маргания предполагает, что его расчищают для того, чтобы в дальнейшем восстановить.
Начальник управления транспорта Абхазии Заур Хаджимба сообщил, что в Абхазии эти войска появились неожиданно, «с нашей стороной по этому поводу никаких соглашений нет». При этом Заур Хаджимба отмечает, что абхазская сторона дала согласие на проведение подготовительных работ. «Нам от этого вреда никакого нет, только польза», — отметил Заур Хаджимба.
По неофициальным данным, расчисткой железнодорожного полотна занимается 800 военнослужащих российских железнодорожных войск.