8 Օգոստոս 2015 - 08:07 AMT
Թուրքիայում անվտանգության լրացուցիչ միջոցներ են ձեռնարկվում ապահովելու համար գազատարների և նավթամուղերի անվտանգությունը, հայտնել է Hurriet-ը:
«Քուրդ գրոհայինների հաճախակի դարձած հարձակումների պատճառով լրացուցիչ հսկողության տակ են առնվել գազա- և նավթատարները, որոնք կհսկի հեծելազոր ոստիկանությունը, կտեղադրվեն ջերմավիզորներով տեսախցիկներ` ապահովելու համար էներգակիրների կայուն առաքումը»,-գրում է պարբերականը:
Ըստ փորձագետների, ահաբեկիչների միայն վերջին գրոհը խողովակաշարի վրա, որը կապում է Հյուսիսային Իրաքի նավթահանքերը թուրքական Միջերկրական ծովի ափին գտնվող արտահանման տերմինալների հետ, մոտ 250 մլն դոլարի վնաս հասցրեց` նավթի առաքման դադարեցման պատճառով: Էներգակիրների առաքումը հնարավոր եղավ վերականգնել միայն մեկ շաբաթ անց:
Թուրքիան հուլիսի 24-ին ռազմական գործողություն է սկսել Սիրիայում ԻՊ գրոհայինների և Հյուսիսային Իրաքում Թուրքիայում արգելված Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) գրոհայինների դեմ: «Հուլիսի 24-ին արդյունավետ ավիահարվածներ են հասցվել ՔԱԿ ահաբեկչական կազմակերպության դիրքերին Իրաքի հյուսիսում: Ոչնչացվել են գրոհայինների ճամբարներն և զենքի պահեստներ:
Զինյալների մյուս թիրախը խողովակաշարն էր, որով օրական 16 մլրդ խմ գազ է առաքվում ադրբեջանական «Շախ Դենիզ» հանքավայրից: Վերջերս այն նույնպես ենթարկվեց քուրդ գրոհայինների հարձակման:
«Թուրքիայի տարածքով ածխաջրածիններ տեղափոխող ընկերությունների ռիսկերը շատ են աճել»,-մեջբերում է Hurriet – ը էներգետիկ ոլորտի փորձագետի կարծիքը, հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Թուրքիան ներկրում է սպառվող գազի 98% և նավթի 90%-ը: Ընդհանուր առմամաբ Անկարան 2014-ին $61 մլրդ է ծախսել արտերկրից ածխաջրածիններ գնելու համար:
Ահաբեկիչներից բացի նավթամուղերը երկրում կարիք կա պաշտպանելու նաև չարագործներից, որոնք փորձում են նավթ գողանալ: Հատկապես հաճախե են նման դեպքերը Մարդինում և Շանլիուրֆայում:
Ոչ բոլոր փորձագետներն են լավատես Թուրքիայում խողովակաշարերի հսկողության հարցում: «Անվտանգության ապահովման նույնիսկ ամենալավ պլանը չի կարող կասեցնել հարձակումները: Խոսքը խողովակաշարի 100-ավոր կիլոմետրերի մասին է, շուրջօրյա հսկել այն անհնար է»,-ասել է Ռաֆիկ Հարիրիի անվան Մերձավորարևելյան հետազոտությունների կենտրոնի մասնագետ Ահարոն Սթեյնը:
Հուլիսի 28-ի գիշերը ահաբեկիչները պայթեցրին գազամուղը Թուրքիայի Ագրա գավառում: Միջադեպը տեղի ունեցավ Իրանի հետ սահմանից 15 կմ հեռավորության վրա: Գազի առաքումը մայրուղով նույնպես դադարեցված է: Իրավիճակը Թուրքիայում շարունակում է լարված մնալ: Քուրդ գրոհայինները հարձակումներ են իրականացրել ոստիկանության բաժանմունքների վրա Էրզրումում, Մուշում, Վանում: Կան զոհեր:
Հուլիսի 29-ին ծայրահեղականները պայթեցրել էին Քիրկուկ-Յուրմութալիկ նավթամուղի հատվածը, որով իրաքյան նավթը Իրաքյան Քրդստանի տարածքով առաքվում է Թուրքիա: Որոշ տվյալներով, վնասները, որ կրել է քրդական ինքնավարությունը վառելիքի տարանցման կասեցման պատճառով հասնում են 200 մլն դոլարի:
Օգոտոսի լույս 4-ի գիշերը պայթյուն է որոտացել Բաքու-Թբիլիսի-Կարս-Էրզրում գազամուղի վրա` Կարսի գավառով անցնող հատվածում, Սարիղամիշի մերձակայքում:

Дополнительные меры по обеспечению безопасности газопроводов и нефтепроводов введены в Турции. Об этом сообщила газета Hurriet.
«В связи с участившимися атаками курдских боевиков ключевые нефте- и газопроводы будут взяты под охрану конных патрулей, вдоль них разместят камеры с тепловизорами, чтобы обеспечить стабильность поставок энергоносителей», – пишет издание.
По оценкам экспертов, одна лишь недавняя атака террористов на трубопровод, соединяющий нефтепромыслы Северного Ирака с экспортными терминалами на турецком побережье Средиземноморья, обошлась турецкой экономике в $250 млн из-за прекращения перекачки нефти. Восстановить транспортировку энергоносителя удалось лишь через неделю.
Запрещенная в Турции Рабочая партия Курдистана (РПК) в июле объявила об активизации вооруженной борьбы в ответ, по ее утверждению, на нарушение перемирия со стороны турецких правоохранительных органов. С тех пор, как ВВС Турции начали наносить удары по лагерям РПК на севере Ирака, боевики партии почти ежедневно совершают вылазки.
Другая цель террористов – трубопровод, по которому с азербайджанского месторождения «Шах-Дениз» в Каспийском море транспортируется 16 млрд кубометров газа в сутки. Он также недавно подвергся нападению курдских боевиков.
«Риски компаний, поставляющих углеводороды в или через Турцию, существенно выросли после недавних терактов», – заявил эксперт энергетической отрасли.
Турция импортирует 98% потребляемого природного газа и свыше 90% нефти. В сумме расходы на закупку углеводородов за рубежом составили для Анкары $61 млрд в 2014 году.
Помимо террористов нефтепроводы в стране приходится охранять и от злоумышленников, которые пытаются воровать нефть. Такие инциденты все чаще фиксируются в провинциях Мардин и Шанлыурфа, передает ТАСС.
Далеко не все эксперты с оптимизмом смотрят на перспективы охраны трубопроводов в Турции. «Даже самый лучший план обеспечения безопасности не сможет остановить атак, – приводит газета мнение специалиста Аарона Стейна из Центра ближневосточных исследований имени Рафика Харики при Атлантическом совете. – Речь идет о сотнях километров трубопровода, и патрулировать его круглосуточно нереально».
Обстановка в Турции резко обострилась после организованного 20 июля «Исламским государством» (ИГ) теракта в Суруче на границе с Сирией и убийств полицейских в юго-восточных провинциях, ответственность за которые взяла Рабочая партия Курдистана (РПК). Жертвами террористов стали 46 человек, в том числе 15 полицейских и военных.
Вооруженные силы Турции атакуют с минувшей пятницы позиции ИГ на севере Сирии и РПК на севере Ирака. Удары наносятся с истребителей F-16, а также из танков и артиллерии с приграничной территории Турции. В ответ на это РПК заявила на своем сайте, что перемирие с Анкарой «утратило смысл».