8 Օգոստոս 2015 - 09:03 AMT
Zimperium թիմի տեղեկատվական անվտանգության մասնագետները վերջերս պարզել են, որ Stagefright մուլտիմեդիային շարժիչը, որը լայնորեն կիրառվում է Android օպերացիոն համակարգով աշխատող սարքերում, կրիտիկական խոցելիություն ունի: Մասնագետները 7 խոցելի թերություն են հայտնաբերել, որոնք թույլ են տալիս հեռահար կարգով կոտրել Android-սարքերի 95 տոկոսը: Այժմ ընկերությունը հավելված է թողարկել, որը թույլ է տալիս ստուգել սարքը`հայտնաբերելով Android-ընտանիքի օպերացիոն համակարգերի խոցելիությունը: Ստուգման հավելվածը մատչելի է Google Play-ում:
Android-սարքը կոտրելու համար չարագործին բավարար կլինի իմանալ զոհի հեռախոսահամարը և մուլտիմեդիային (MMS) հաղորդագրություն ուղարկել: Ընդ որում, հաջողության համար չի պահանջվում, որ օգտատերը կարդա հաղորդագրությունը և գործարկի կցված ֆայլը` բավարար կլինի, որ սմարթֆոնն ընդունի MMS-ը: Zimperium մասնագետների գնահատմամբ, որոշ հին սմարթֆոններում հաքերները կարող են ամբողջական մուտք ապահովել խմբագրական իրավունքներով: Այլ դեպքերում խոցելիությունը կարող է հասանելի դարձնել բարձրախոսն ու տեսախցիկը` թույլ տալով հետևել զոհին:
Տեղադրումից հետո Stagefright Detector ծրագիրը սկանավորում է սարքը Stagefright գրադարանում հայտնի խոցելիությունների առկայությունը հայտնաբերելու համար: Եթե հավելվածը հայտնաբերի խոցելիությունը, տեղեկատվական անվտանգության մասնագետները խորհուրդ են տալիս անջատել MMS-հաղորդագրությունների ավտոմատ ներբեռնման գործառույթը: Հավելվածի համար հարկավոր է բացել «Հաղորդագրություններ» հավելվածը, անցնել հավելվածի կարգաբերումների բաժին, հետո` «MMS կարգաբերումներ» և հանել նշումը «Ավտոբեռնում» կետում:
Թիմն անհրաժեշտ պատչեր է ուղարկել Google` սխալները շտկելու համար: Դրանք ուղարկվել են 2015-ի ապրիլին և մայիսի սկզբին: Google-ում պատչերը ակտուալ վարկածում Android-ին են տեղադրել և տարածել են սարքի արտադրությամբ զբաղվող ընկերություններին: Սակայն քանի որ արտադրողները դանդաղ են թարմացումներ թողարկում, սմարթֆոնների մինչև 95 տոկոսը խոցելի է մնում հարձակումների համար: Սակայն անհրաժեշ ափդեյթներն արդեն տեղադրվել են Silent Circle ընկերության Google Nexus 6-ում և Blackphone սմարթֆոնում: Հարձակումների ենթակա չեն նաև սարքերը, որոնք օգտվում են Android-ի հին (մինչև 2.2) տարբերակներից:
Բացի այդ, խոցելի է նաև Mozilla Firefox բրաուղերը (Android-ի, Windows-ի և Mac տարբերակների համար) և Firefox OS օպերացիոն համակարգը, քանի որ օգտագործված է Stagefright տարբերակը: Պատչը ավելացրել են մայիսյան թարմացումներին:

8 Август 2015 - 08:15 AMT
Специалисты по информационной безопасности из команды Zimperium недавно выяснили, что мультимедийный движок Stagefright, который широко применяется в устройствах на базе операционной системы Android, содержит критические уязвимости. Специалисты нашли семь уязвимостей, позволяющих удаленно взломать до 95 процентов Android-устройств. Теперь же компания выпустила приложение, которое позволяет проверить устройство на наличие распространенной уязвимости операционных систем семейства Android. Приложение для проверки доступно в Google Play.
Используя уязвимости, злоумышленникам достаточно знать телефонный номер жертвы и отправить на него мультимедийное сообщение (MMS). При этом, для успеха не требуется, чтобы пользователь прочел сообщение и запустил прилагаемый файл – достаточно, чтобы MMS было принято смартфоном.По оценке экспертов Zimperium, на некоторых старых смартфонах взломщики получат полный доступ с администраторскими правами. В других случаях уязвимость может дать им доступ к микрофону и камере, позволяя следить за жертвой.
После установки программа Stagefright Detector сканирует устройство на наличие известных уязвимостей в библиотеке Stagefright. Если приложение обнаружит уязвимости, специалисты по информационной безопасности рекомендуют отключить функцию автоматической загрузки MMS-сообщений. Для системного приложения по умолчанию необходимо открыть приложение «Сообщения», перейти в настройки приложения, в раздел «Настройки MMS» и снять галочку в пункте «Автозагрузка».
Команда отправила в Google необходимые патчи для исправления ошибок. Они были высланы в апреле и в начале мая 2015 года. В Google патчи установили в актуальную версию Android, которую затем разослали компаниям-производителям устройств. Но поскольку производители медленно выпускают обновления прошивки, до 95 процентов смартфонов остаются уязвимыми к атакам. Однако нужные апдейты уже установлены в Google Nexus 6 и смартфон Blackphone компании Silent Circle. Также атакам не подвержены устройства, использующие старые версии Android (до 2.2).
Кроме того, уязвимость затронула браузер Mozilla Firefox (версии для Android, Windows и Mac) и операционную систему Firefox OS, поскольку в них использовалась версия Stagefright. Патч к ним добавили в майском обновлении.