10 Օգոստոս 2015 - 13:15 AMT
«ՎԿոնտակտե» սոցցանցը սկսել է փորձարկել գովազդային տեսահոլովակները: Ազդագրերը կիսաթափանցիկ են և հայտնվում են տեսանյութի ստորին մասում և, հավանաբար, ծանոթ են YouTube-ի բոլոր օգտատերերին:
Հայաստանում «ՎԿոնտակտե» սոցցանցում գրանցված մոտ 860 հազար օգտատեր կա: Ըստ վերլուծաբանների, նրանց ճնշող մեծամասնությունն ակտիվ չէ` գրանցվելով միայն երաժշտական և տեսանյութերի բովանդակությունից օգտվելու համար:
«ՎԿոնտակտե»-ի մամուլի քարտուղար Գեորգի Լոբուշկինը խոստովանել է գովազդային թեստավորման փաստը, սակայն չի հստակեցրել կոմերցիոն օգտագործման ժամկետները, ոչ էլ այն, թե կարող են արդոյք գովազդների հեղինակները որոշել ցուցադրվող գովազդային բովանդակության տեսակը:
«ՎԿոնտակտե» տեսածառայության ամբողջական վերափոխման մասին լուրերը հայտնվեցին դեռ նախորդ տարվա կեսին, երբ լրագրողներին հաջողվեց իմանալ, որ սոցցանցը մտադիր է հնարավորություն տալ գովազդների հեղինակներին վաստակել` տեղադրելով դրանք, ինչը կխթանի օգտատերերին եզակի և որակյալ տեսակոնտենտ տեղադրել սոցցանցում: Իսկ ավելի ուշ «ՎԿոնտակտե»-ն հայտարարեց Pladform ծառայության հետ գործակցություն սկսելու մասին:
Սոցցանցը նաև սկսել է Full HD (1920 × 1080) թողունակությամբ և վայրկայնում 60 կադր արագությամբ տեսանույթերի ներբեռնել ու վերարտադրել: Փոխվել են կառավարման որոշ տարրեր և թարմացվել է տեսանյութերի վերարտադրությունը, հայտնվել են մինիատյուրներ վերարտադրման և անհրաժեշտ հատվածի որոնման ժամանակ: Ընթացիկ պահից ներբեռնված հոլովակների վերարտադրումը կայուն է աշխատում և թույլ է տալիս վերարտադրել տեսագրությունը մինչև 1 վայրկյան ընդմիջումներով: Շուտով 1080p տեսանյութերի ներբեռնումը հասանելի կլինի հավաստագրված ընկերակցություններին ու Տեսակատալոգի մասնակիցներին:
«ՎԿոնտակտե»-ն (vk.com) Եվրոպայի խոշորագույն սոցցանցն է, որը պատկանում է Mail.Ru Group-ին: SimilarWeb-ի տվյալներով, «ՎԿոնտակտե»-ն առաջինն է ըստ պահանջվածության Ռուսաստանում և Ուկրաինայում, և 6-ը` աշխարհում: Նախագիծը մեկնարկել է 2006-ի հոկտեմբերի 10-ին: Հաճախելիությունը 2015-ին հասել է ամսական 314,7 միլիոնի:

Социальная сеть «ВКонтакте» начала тестирование рекламных объявлений в роликах. Объявления выполнены в виде полупрозрачных плашек, всплывающий в нижней части видео, и наверняка знакомы всем пользователям видеохостинга YouTube.
В Армении больше 860 тысяч пользователей, зарегистрированных в популярной российской социальной сети «ВКонтакте». По словам аналитиков, подавляющее большинство из них не являются активными пользователями, регистрируясь только для использования музыкального и видеоконтента.
Пресс-секретарь «ВКонтакте» Георгий Лобушкин признал факт тестирования такой рекламы, но не уточнил ни сроков начала ее коммерческого использования, ни того, смогут ли авторы роликов устанавливать тип показываемого в них рекламного контента.
Слухи о полной переработке видеосервиса «ВКонтакте» появились еще в середине прошлого года, когда журналистам удалось узнать, что социальная сеть собирается дать возможность авторам роликов заработать на их размещении. А это стимулировало бы пользователей размещать в социальной сети уникальный и качественный видеоконтент. А позднее «ВКонтакте» объявила о начале сотрудничества с сервисом Pladform, занимающимся монетизацией видео в интернете.
Социальная сеть начала также поддерживать загрузку и воспроизведение видео с разрешением Full HD (1920 × 1080) и частотой 60 кадров в секунду. Были изменены некоторые элементы управления и обновлена перемотка видеозаписей: в плеере появились миниатюры при перемотке и поиске нужного момента. У роликов, которые загружены с текущего момента, перемотка работает стабильно и позволяет перематывать видеозапись в промежутках до одной секунды. В скором времени загрузка видеозаписей в 1080p станет доступна верифицированным сообществам и участникам Видеокаталога.