Թուրքիայի իշխաող Արդարության և զարգացման կուսակցությունը (ԱԶԿ) շաբաթվա վերջում կշարունակի բանակցությունները կոալիցոին կառավարության ստեղծման շուրջ հիմնական ընդդիմադիր Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության (ԺՀԿ) հետ, հայտնել է «Ռոյթերս» գործակալությունը կուսակցության ներկայացուցիչների վրա հղումով:
ԱԶԿ-ն հաղթեց հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններում, սակայն 2002 թվականից առաջին անգամ կորցրեց մեծամասնությունը խորհրդարանում և չի կարող միայնակ կառավարություն ձևավորել:
Վարչապետ Դավութօղլուի և ԺՀԿ առաջնորդ Քեմալ Ղըլիչդարօղլուի միջև օգոստոսի 10-ի բանակցություններն ապարդյուն ավարտվեցին` վերջնական որոշում չկայացվեց:
Ինչպես հայտարարել է կուսակցության ղեկավար Հալուք Քոչը, «երկու կուսակցությունների առաջնորդները կհանդիպեն հինգշաբթի կամ ուրբաթ առավել մանրակրկիտ գնահատելու համար իրավիճակը երկուշաբթվա հանդիպումից հետո», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Ավելի վաղ ԺՀԿ-ն կոալիցիա կազմելու համար նախապայմաններ էր առաջ քաշել, այդ թվում՝ երկու տարի ժամկետով պահանջել էր վարչապետի պաշտոնը։
Հունիսի 7-ին Թուրքիայում խորհրդարանական ընտրություններ տեղի ունեցան, 20 կուսակցությունների մասնակցությամբ: Ընտրությանը մասնակցել է 53 մլն ընտրող:Ընտրության արդյունքների հրապարակումից հետո 45 օրվա ընթացքում երկրում պետք է կառավարություն ձևավորվի: Սակայն իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը բացարձակ մեծամասնություն կազմել չի կարողացել և ստիպված է կոալիցիոն կառավարություն ձևավորել։

Правящая в Турции Партия справедливости и развития (ПСР) в конце недели продолжит переговоры о создании коалиционного правительства с основной оппозиционной Народно-республиканской партией (НРП), сообщает агентство Рейтер со ссылкой на представителей НРП.
Президент Турции Тайип Эрдоган поручил 9 июля лидеру ПСР, действующему премьер-министру Ахмету Давутоглу сформировать правительство. Турецкий премьер проводит коалиционные переговоры с лидерами трех других парламентских партий. Если в течение 45 дней правительство сформировать не удастся, то президент распустит парламент и назначит досрочные выборы.
Первый этап переговоров между премьер-министром страны Ахметом Давутоглу и лидером НРП Кемалем Кылычдароглу завершился в понедельник, 10 августа, без принятия окончательного решения.
Как заявил заместитель руководителя партии Халук Коч (Haluk Koc), «лидеры двух партий встретятся в четверг либо в пятницу для более детальных оценок после встречи в понедельник», сообщает РИА Новости.
ПСР, таким образом, победила на выборах, но впервые с 2002 года потеряла парламентское большинство в 276 голосов, из-за чего не может в одиночку сформировать правительство. Парламент Турции должен утвердить кабинет министров в течение 45 дней. Если в течение этого срока правительство сформировать не удастся, президент распустит парламент и назначит досрочные выборы.