11 Օգոստոս 2015 - 10:18 AMT
Ամերիկյան Aerial Assault ընկերության մասնագետ Դևիդ Ջորդանը հատուկ անօդաչու սարք է ստեղծել, որը կարող է «կոտրել» անլար ցանցերը: Կվադրիկոպտերը ներկայացվել է Def Con կոնֆերանսում:
Մուլտիկոպտերը թռչող սարք է կրիչ պտուտակների ցանկացած քանակով, որոնք պտտվում են հակառակ ուղղություններով` կվադրիկոպտերն ունի այդպիսի 4 պտուտակ:
Դրոնն ունի Wi-Fi մոդուլ և ծրագրային ապահովում, որն օգտագործում են տեղեկատվական անվտանգության մասնագետներն անլար ցանցերի փորձարկման համար: Կվադրիկոպտերը սկանավորում է անլար ցանցերն ու որսում է տվյալների փաթեթները, իսկ հայտնաբերված թերություններն իր ընթացիկ դիրքի մասին GPS-նիշով ուղարկում է օպերատորին:
Ավելի վաղ համակարգչային անվտանգության մասնագետ Սամի Քամկարը ստեղծեց SkyJack դրոնը, որը կարող է որսալ Parrot անօդաչու սարքերի կառավարման ազդանշանը, որից հետո անօդաչու սարքը անցնում է SkyJack-ի օպերատորի հսկողության տակ: Նախագծի ծրագրային ապահովումը մատչելի է բոլոր ցանկացողներին և հրապարակվել է GitHub-ում: Բացի այդ, Քամկարը վերջերս սարք է ստեղծել General Motors-ի ավտոմեքենաները «կոտրելու» համար:
Ըստ մշակողի, անօդաչու սարքում սարքավորումների մոտաժի գլխավոր առավելությունն այն է, որ այն կարելի է «կոտրել» հեռահար կերպով, անկախ նրանից, թե որ հարկում է թիրախը, քանի որ դրոնն ուղղակի կարող է «կախվել» ցանցի ընդունման գոտում շենքի դրսի պատից այն կողմ: Հեղինակը մի քանի նման սարք է ստեղծել և վաճառել է կոնֆերանսի ժամանակ հատը $2500 դոլարով:

Специалист американской компании Aerial Assault Дэвид Джордан создал специализированный беспилотный аппарат, способный взламывать беспроводные сети. Квадрикоптер был представлен на конференции Def Con.
Мультикоптер – это летательный аппарат с произвольным количеством несущих винтов, вращающихся диагонально в противоположных направлениях: у квадрокоптера таких винтов четыре.
Дрон оснащен Wi-Fi модулем и программным обеспечением, которое используют специалисты по информационной безопасности для тестирования беспроводных сетей. Квадрокоптер сканирует беспроводные сети и перехватывает пакеты данных, а обнаруженные уязвимости вместе с GPS-меткой своей текущей позиции отправляет оператору.
Ранее специалист по компьютерной безопасности Сами Камкар создал дрон SkyJack, способный перехватывать сигнал управления беспилотниками Parrot, после чего захваченный беспилотник переходил под контроль оператора SkyJack. Программное обеспечение проекта доступно всем желающим и опубликовано в репозитории GitHub. Кроме того, Сами Камкар недавно создал устройство для взлома автомобилей General Motors.
По словам разработчика, главное преимущество монтажа оборудования на беспилотник – это возможность осуществить взлом удаленно, независимо от того, на каком этаже находится цель, поскольку дрон может просто зависнуть за стеной снаружи здания в зоне приема сети. Автор сделал несколько подобных устройств и продавал их на конференции по цене $2500 за штуку.