11 Օգոստոս 2015 - 11:04 AMT
Սմարթֆոնների արտադրությամբ զբաղվող աշխարհում մեծությամբ երրորդ արտադրող` չինական Xiaomi-ն հայտարարել է, որ սմարթֆոնների արտադրություն է սկսում Հնդկաստանում: Ըստ ընկերության ղեկավարության, այս քայլը թույլ կտա կրճատել ծախսերն ու ամրացնել դիրքերը արագ զարգացող շուկայում, ինչը համահունչ է ընկերության բիզնեսի գլոբալ ընդլայնման պլաններին:
Հնդկաստանը պոտենցիալ հսկայական շուկա է: Գրեթե մեկ տարում երկիրը մեծությամբ սպառման երկրորդ շուկան դարձավ Xiaomi-ի արտադրանքի համար Չինաստանից հետո: Այդ շուկա դուրս գալուց հետո ընկերությունն այնտեղ վաճառել է 3 մլն սմարթֆոն ու պլանշետ: Xiaomi-ի սմարթֆոնները հավաքվում են թայվանական Foxconn պայմանագրային արտադրողի գործող ֆաբրիկայում, որն իր հերթին հայտարարել է, որ մտադիր է 5 մլրդ դոլար ներդրնել Հնդկաստանում գործող գործարաններում և գիտահետազոտական լաբորատորիաներում:
Ինչպես կարծում են փորձագետները, ելքն արտասահմանյան շուկաներ անհրաժեշտ է չինական ընկերությանը, եթե նա ցանկանում է պահպանել աճի տեմպերը: Xiaomi-ի վաճառքի ծավալների անկում գրանցվեց Չինաստանի շուկայի հագեցումից հետո, ինչպես նաև նոր և հին մրցակիցների կողմից մրցակցության աճի պայմաններում:
Սակայն էլեկտրոնիկայի արտադրության ոլորտում Հնդկաստանը դեռևս նորեկ է համարվում: Տեղի առաքիչների բացակայության պատճառով Xiaomi-ն կներկրի բոլոր բաղադրիչներն իր հնդկական սմարթֆոնների համար Չինաստանից: Xiaomi-ն հուսով է, որ ապագայում միկրոչիպերը, էկրաններն ու մարտկոցները տեղում կարտադրվեն: Ըստ ընկերության ղեկավարի, Xiaomi-ի ներկայությունը Հնդկաստանում օրինակ կծառայի մյուս ընկերությունների համար:
Ինչ վերաբերում է Xiaomi-ի հնդկական առաջին Redmi 2 Prime սմարթֆոնին, ապա այն գործնականում հունվարին ներկայացված բյուջետային Redmi 2-ի նմանակն է: Նոր մոդելն ունի երկու անգամ ավելի շատ օպերատիվ և ներքին հիշողություն` 2 և 16 ԳԲ համապատասխանաբար:
Բացի այդ, 2-սիմանոց Prime-ը 4G հնարավորությամբ ունի 4,7-դյույմանոց HD-դիսփլեյ, 4-միջուկանի Snapdragon 410 պրոցեսոր 1,2 ԳՀց, 8 և 2 Մպ տեսախցիկներով, 2200 մԱժ ծավալի մարտկոցով և Android KitKat ՕՀ-ով MIUI 6 պատյանով: Սարքի արժեքը $110 է` մոտ 52 000 դրամ ընթացիկ փոխարժեքով:
Xiaomi inc-ը չինական ընկերություն է, որը հիմնադրել է Լեյ Ցզյունը 2010-ին: Ընկերության արտադրած հեռախոսները մեծ պահանջարկ ունեն Չինաստանում, կան նույնիսկ կեղծումներ: Սմարթֆոնների վաճառքը, որոնք ընկերությունը վաճառում է իր կայքից, ընդամանեը մի քանի րոպե են տևում: Վաճառքի ծավալները ներքին շուկայում նույնպես տպավորիչ են: Xiaomi-ն հայտարարում է 20 մլն երկրպագուների մասին, որոնք ամեն օր մինչև 5 մլն հավելված են քաշում ընկերության առցանց խանութից: 2015-ին նախատեսվում է իրացնել 100 մլն սմարթֆոն: Ըստ որոշ գնահատականների, ընկերության արժեքը 2012-ին մոտ 4 մլրդ դոլար էր: 2013-ի կեսին այն հասավ 10 մլրդ դոլարի:

11 Август 2015 - 10:25 AMT
Третий по величине производитель смартфонов в мире, китайская компания Xiaomi заявила о начале производства своих смартфонов в Индии. По мнению руководства компании, данный шаг позволит сократить расходы и укрепить позиции на быстро развивающемся рынке, что согласуется с планами компании по глобальному расширению бизнеса.
Индия – это потенциально огромный рынок. Почти за год страна стала вторым по величине рынком сбыта продукции Xiaomi после Китая. С момента входа на этот рынок компания продала три миллиона смартфонов и планшетов. Смартфоны Xiaomi собираются на функционирующей фабрике тайваньского контрактного производителя Foxconn, который, в свою очередь, заявил о намерении инвестировать $5 миллиардов в заводы и научно-исследовательские лаборатории в Индии.
Как считают эксперты, выход на зарубежные рынки просто необходим китайской компании, если она хочет сохранить привычные темпы роста. Замедление объемов продаж Xiaomi произошло после насыщения рынка Китая, а также роста конкуренции со стороны новых и старых соперников.
Однако в мире производства электроники Индия все еще остается новичком. Ввиду отсутствия местных поставщиков Xiaomi будет импортировать все компоненты для своих индийских смартфонов из Китая. Xiaomi надеется, что в будущем микрочипы, экраны и батареи будут производиться на месте. По словам руководства компании, присутствие Xiaomi станет примером для других фирм начать бизнес в Индии.
Что касается Redmi 2 Prime, первого смартфона Xiaomi индийской сборки, то он практически идентичен бюджетному Redmi 2, анонсированному в январе. Новая модель получила вдвое больше оперативной и внутренней памяти – 2 и 16 ГБ соответственно.
Кроме того, 2-симочный Prime с поддержкой 4G оснащен 4,7-дюймовым HD-дисплеем, 4-ядерным процессором Snapdragon 410 на 1,2 ГГц, камерами на 8 и 2 Мп, батареей емкостью 2200 мАч и операционной системой Android KitKat в пользовательской оболочке MIUI 6. Стоимость аппарата составляет $110 (около 52.000 тысяч драм по актуальному курсу).