13 Օգոստոս 2015 - 11:16 AMT
Հայաստան-Իրան էլեկտրահաղորդման 3-րդ բարձրավոլտ գծի շինարարական աշխատանքները կսկսվեն հաջորդ շաբաթ, օգոստոսի 13-ի Կառավարության նիստում տեղեկացրել է ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
Մի քանի օր առաջ Իրանն ու ՀՀ-ն ԷՀԳ կառուցման վերաբերյալ 107 մլն եվրոյի պայմանագիր են կնքել: Նախատեսվում է 275 կմ երկարության ԷՀԳ կառուցել 2 տարում: Դա թույլ կտա ավելացնել էլեկտրաէներգիայի փոխադարձ առաքումների ծավալները:
«Համոզված եմ, որ Իրանի հետ գործակցությունը, հատկապես էներգետիկ ոլորտում, կնպաստի երկու երկրի միջև ապրանքաշրջանառության ծավալների զգալի աճին», – ասել է Աբրահամյանը:
Վարչապետը, ողջունելով Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունն ու կարևորելով կողմերի՝ Իրանի և միջազգային միջնորդների կառուցողական ջանքերը գործընթացում փոխընդունելի լուծումների հասնելու գործում, շեշտել է, որ համաձայնությունը տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության և կայունության հասնելու կարևոր քայլ է:
«Ես լիահույս եմ, որ Հայաստան-Իրան տնտեսական հարաբերությունների նոր մակարդակի ճանապարհին նոր հեռանկարներ կուրվագծվեն, և մենք ջանքեր չենք խնայում իրականացնելու բոլոր հնարավորությունները», – ասել է Աբրահամյանը:
«Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման վերաբերյալ» համաձայնագիրը ստորագրվել է դեռ 1995-ին: 2012-ի տվյալներով ԷՀԳ-ի կառուցման նախագծի արժեքը գնահատվում էր 100-105 մլն եվրո: Ներկայում Հայաստանի և Իրանի միջև գործում է երկու բարձրավոլտ ԷՀԳ, որոնց միջոցով երկու երկրի միջև էլեկտրաէներգիայի սեզոնային երկկողմ փոխադրումներ են իրականացվում զրոյական սալդոյով։
Հունիսին Իրանն ու միջազգային միջնորդների «վեցյակը» համաձայնության հասան Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններում:
Եվրամիությունը կչեղարկի Իրանի դեմ գործող տնտեսական և ֆինանսական պատժամիջոցները, միաժամանակ Թեհրանը կստանձնի իր պարտավորությունների կատարումը, որոնք համաձայնեցվել են «վեցյակի» հետ, ՄԱԳԱՏԷ-ի հավանությամբ, ասվում է բանակցությունների արդյունքում ընդունված համաձայնագրի նախագծում:

Строительные работы второй линии высоковольтной электропередачи Армения-Иран стартуют на предстоящей неделе. На заседании правительства 13 августа заявил премьер-министр РА Овик Абрамян отметил, что несколько дней назад подписаны двусторонние документы относительно возобновления работ программы.
«Уверен, что сотрудничество с Ираном, в особенности, в сфере энергетики, поспособствует существенному росту объемов товарооборота между двумя странами», – сказал он.
Овик Абрамян, приветствовав достигнутое соглашение в рамках ядерной программы Ирана, отметил, что это создает важную возможность для достижения долгосрочного мира и стабильности в регионе.
«Иран для Армении является важной и надежной страной, а отношения между нашими народами имеют многовековую историю. Я полон надежд, что на пути нового уровня экономических отношений Армения-Иран будут очерчены новые перспективы, и мы не жалеем сил для реализации всех возможностей», – заверил премьер-министр, передает Tert.am.
Ранее сообщалось, что Иран и Армения заключили соглашение о строительстве третьей линии электропередачи, которая соединит энергосистемы двух стран. В частности, подписан контракт на сумму 107 млн евро, предусматривающий возведение за два года ЛЭП протяженностью 275 км. Это позволит втрое увеличить объемы взаимных поставок электроэнергии.
Подрядчиком станет иранская компания SUNIR, которая осуществит строительные работы, поставит и установит оборудование, запустит и будет эксплуатировать ЛЭП. Около 70% средств, необходимых для финансирования проекта, предоставит Банк развития экспорта Ирана, остальную часть SUNIR.
Иран рассчитывает с помощью данного проекта подключиться и к энергосистемам Грузии и России, расширить поставки своей электроэнергии в Закавказье.
До того посол Ирана в Армении Мохаммад Реиси, отвечая на вопрос, ожидается ли интенсификация ирано-армянских переговоров исходя из ситуации, сложившейся после достижения сделки по иранской ядерной программе, заявил, что двусторонние переговоры Еревана и Тегерана активизировались.
«Да, есть активизация, и в ближайшее время Армению посетит наш вице-президент. Есть надежда, что официальные визиты помогут нам увеличить товарооборот», – сказал он. По словам Реиси, до конца года ожидается визит президента Ирана Хасана Роухани в Ереван.
Реиси удостоверил, что отношения с Ереваном никогда не будут второстепенными для Tегерана. «Армения играет для нас очень важную роль в регионе, в течение последних лет возникли трудности, которые необходимо преодолеть. Мы ведем переговоры, и надеемся на их благополучное завершение», – сказал он.