13 Օգոստոս 2015 - 13:35 AMT
«Իսլամական պետություն» ծայրահեղական ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինները քիմիական զենք են օգտագործել քրդական «փեշմերգա» աշխարհազորայինների մարտիկների դեմ Իրաքի հյուսիսում, հայտնել է գերմանական Bild պարբերականը Բունդեսվերի զեկույցի վրա հղումով:
Ըստ պարբերականի, գրոհը տեղի է ունեցել Մահմուր քաղաքից դեպի արևմուտք: Ինչպես նշել է թերթը, գերմանացի զինծառայողները, որոնք վարժեցնում են քուրդ մարտիկներին պատահարի վայրից 40 կմ հեռավորության վրա, չեն տուժել, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Քիմիական գրոհից տուժածների հստակ քանակը հայտնի չէ: Քիմիական զենքի ազդեցության վայրում գտնվողների մոտ շնչառության հետ կապված լուրջ խնդիրներ են առաջացել:
Դեպքի վայր է մեկնել փորձագետների խումբը Բաղդադից, որը պետք է պարզի կատարվածի հանգամանքները: Մինչդեռ ավելի վաղ Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությունը (ՔԶԱԿ) հայտարարել էր, որ «Իսլամական պետություն» խմբավորումը փորձում է քիմիական զենք ստանալ:
Հունիսին Իրաքի կառավարությունը հայտնեց, որ ԻՊ գրոհայիններն «իրենց հսկողության տակ են առել խոշոր մի ռազմակայան, որը Սադդամ Հուսեյնի օրոք օգտագործվել է որպես քիմզենքի պահեստ: Այն ժամանակ, իբր, այնտեղ թունավոր նյութերի պաշարներ չեն եղել:
Քլորի գազով ականները գրոհայինները կարող էին հափշտակել նաև Սիրիայի տարածքում: Այդ զենքը ենթակա չէր Ասադի զանգվածային ոչնչացման զենքի արսենալի վերացման մասին համաձայնագրի գործողությանը:

13 Август 2015 - 14:07 AMT
Боевики группировки «Исламское государство» применили против бойцов курдского ополчения «пешмерга» на севере Ирака химическое оружие, сообщает немецкое издание Bild со ссылкой на доклад Бундесвера.
По данным издания, атака была произведена накануне к западу от города Махмур.
Как отмечает газета, немецкие военнослужащие, обучающие курдов в 40 км от места происшествия, не пострадали.
Точное число пострадавших в результате химической атаки неизвестно. У всех попавших под действие химоружия возникли серьезные проблемы с дыханием.
На место событий отправлена группа экспертов из Багдада для прояснения обстановки, передает Интферакс.
Ранее сообщалось, что почти половина христианского населения Сирии покинула страну за последние годы из-за военных действий.
Примерно 700 тыс. христиан были вынуждены бежать из страны, заявил представитель международной благотворительной организации «Помощь Церкви в беде» Джон Ньютон.
«Там проживало 1,75 миллиона христиан до начала войны. Это означает, что около 40% сирийских христиан уехали», – заявил он.