Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանն իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսին դատապարտել է 8,5 տարվա ազատազրկման, իսկ նրա ամուսնուն՝ Արիֆ Յունուսին՝ 7 տարվա ազատազրկման՝ ունեցվածքի, այդ թվում՝ անշարժ գույքի բռնագրավմամբ։
Արիֆ Յունուսը մեղավոր է ճանաչվել ադրբեջանական Քրեական օրենսգրքի 178.3.2 հոդվածով (խարդախություն, որիհետևանքով խոշոր չափի վնաս է հասցվել)։
Լեյլա Յունուսը մեղավոր է ճանաչվել նույն հոդվածով, ինչպես նաև ապօրինի ձեռնարկատիրության, հարկերը վճարելուց խուսափելու, փաստաթղթեր կեղծելու մեղադրանքներով, Contact.az-ին հղումով գրում է Tert.am-ը:
Նիստի ժամանակ կրուկ վատացել է Արիֆ Յունուսի առողջական վիճակը:
Դատավարությունը սկսվել է հուլիսի 27-ին։ Յունուսը ազատազրկված է 2014-ի հուլիսից, իսկ Արիֆը` 2014-ի օգոստոսից։
Ամուսինները մեղադրվում էին պետական դավաճանության, խաբեբայություն, խուսափում հարկերի վճարումից, ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեություն վարելու և ֆինանսական այլ մեքենայությունների մեջ։ Պետական մեղադրող Ֆարիդ Նաղիևը հայտարարել է, որ ամուսինների մեղքն ամբողջությամբ ապացուցված է, և Լեյլա Յունուսի համար պահանջել է 11, Արիֆ Յունուսի` 9 տարվա ազատազրկում։
Իրավապաշտպանների պնդմամբ՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի վարչակարգը Յունուսների դատավարությամբ ցանկանում է արմատախիլ անել երկրում այլախոհության ցանկացած նշույլ, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Ըստ Յունուսների փաստաբանների և իրավապաշտպանների՝ ամուսիններն ունեն առողջական լուրջ խնդիրներ, հատկապես՝ Արիֆ Յունուսը։ Օգոստոսի 6-ին դատարանում 60-ամյա պատմաբանի ինքնազգացողությունը կտրուկ վատթարացել է, նախագահող դատավոր Աֆղան Հաջիևը շտապօգնության բրիգադի բշիշկներին թույլատրել է տեղում հետազոտել ամբաստանյալին և օգնություն ցույց տալ, ապա կարգադրել շարունակել նիստը։ Այդ ընթացքում նրա կինը մեղադրական հայտարարություններ է հնչեցրել դատավորի և դատախազի հասցեին։
Իշխանությունները պնդում են, թե վերջերս բժիշկները հետազոտել են ամուսիններին և հաղորդել, որ նրանց առողջական վիճակին ոչինչ չի սպառնում, ուստի դատական գործընթացը կարելի է շարունակել։
Յունուսների ձերբակալումից առաջ ձերբակալվել է նաև հայտնի լրագորղ Ռաուֆ Միրկադիրովին՝ Հայաստանի համար լրտեսելու մեղադրանքով: Նա այդ հանցագործությունն իբր կատարել է 2008-2009 թվականներին, հայերին կարևոր փաստաթղթեր հանձնելով Խաղաղության ու ժողովրդավարության ինստիտուտի կազմակերպած միջոցառման շրջանակում, որի ղեկավարն է Լեյլա Յունուսը:

An Azerbaijani court on Thursday, Aug 13, convicted a human rights defender and her husband on fraud charges, prompting denunciations from rights groups. The court sentenced the woman, Leyla Yunus, to eight and a half years in prison and her husband, Arif Yunus, to seven years, and it confiscated their assets, the New York Times reports.
Amnesty International contends that the charges were fabricated in retaliation for the couple’s human rights work and criticism of the government.
Meanwhile, according to Reuters, New York-based Human Rights Watch (HRW) decried the sentencing as politically motivated, saying it was part of a campaign to muzzle dissent.
Leyla Yunus, the head of the Baku-based Institute for Peace and Democracy, has been held in detention since July, 2014, on charges of treason, espionage and tax evasion.
Her case is one of several in which rights activists and journalists have been sentenced to prison this year. Critics of Azerbaijan's President Ilham Aliyev accuse him of cracking down on dissent in the former Soviet republic. He denies the charges.
HRW said her husband Arif was sentenced to seven years in jail. "The timing and circumstances of the criminal charges indicate that they are a thin pretext aimed at smearing the Yunuses, stopping and punishing their work, and intimidating other activists," it said in a statement.
"The case against the Yunuses is part of the government's sweeping crackdown on perceived critics and independent groups."
Another rights group, the Observatory for the Protection of Human Rights Defenders, echoed HRW comments, saying the sentencing was "outrageous".
The Observatory is a joint project by two umbrella groups, the International Federation for Human Rights (FIDH) in Paris and the Geneva-based World Organisation Against Torture (OMCT).
"Our organizations strongly condemn today's sentences in the Yunus case, as well as all the previous sentences against other human rights defenders in the country. They are only aimed to silence critical voices," the group said in a statement.
Both advocacy groups highlighted health issues the two activists have been suffering from and said the court proceedings violated their right to a fair trial.
Although rights groups accuse the Azeri government of muzzling dissent and jailing opponents to prevent the rise of any political opposition, Baku is courted by the West as an alternative to Russia in supplying oil and gas to Europe.