Microsoft ընկերությունը մտադիր է նորագույն Windows 10 օպերացիոն համակարգի ևս մեկ տարբերակ ներկայացնել Windows Insider ծրագրի մասնակիցներին: Ծրագրի շրջանակում օգտատերերը փորձարկել են օպերացիոն համակարգի վաղ շրջանի տարբերակները, որոնք մինչ այդ հասանելի էին միայն մշակողներին: Ծրագիրը մեկնարկել է 2014-ի սեպտեմբերի 30-ին, և արդեն 2014-ի ավարտին ավելի քան 1,5 մլն մարդ տեղադրել էր Windows 10 Technical Preview:
Windows Insider ծրագրի մասնակիցներն ուշադրություն են դարձրել այն հանգամանքին, որ Windows Feedback հավելվածում թարմացնելուց հետո անհետացել են ավելի քան 2 շաբաթ առաջ գրված բոլոր մեկնաբանությունները: Աղբյուրները ենթադրում են, որ Microsoft-ը պատրաստվում է թողարկել Windows 10 RTM (10240) համեմատ ավելի թարմ տարբերակ: Ինքը ընկերությունը ոչ մի հայտարարություն չի արել:
Բետա թեստավորման մասնակիցները մինչև Windows 10 թարմացման հնարավորություն ունեն: Այդ նպատակով համակարգչի վրա հատուկ օպերացիոն համակարգ կտեղադրվի 10130 համարով, իսկ օգտատերին հարկ կլինի միացնել Microsoft-ի հաշվառման գրանցումը: Քանի որ Windows Insider ծրագիրը կշարունակի աշխատանքը RTM-վարկածի գործարկումից հետո, մասնակիցներին հարկ կլինի փորձարկել Windows 10-ի բոլոր նոր գործառույթները, նույնիսկ եթե արդյունքում համակարգիչը խափանումներով աշխատի:
Հուլիսի 29-ին օգտատերերն արդեն հին օպերացիոն համակարգերը մինչև Windows 10 տարբերակը թարմացնելու համար անհրաժեշտ ֆայլեր են բեռնում: Օգտատերերը, որոնք ամրագրել էին օպերացիոն համակարգի թարմացման համար անհրաժեշտ պատճենը, ուշադրություն են դարձրել, որ կոշտ սկավառակի վրա հայտնվեց C:$windows.~BT կատալոգը, որտեղ տեղադրված են Windows 10 դիստրիբուտիվի տեղադրման ֆայլերը: Շուտով խանութներում կհայտնվեն նոր օպերացիոն համակարգերով առաջին համակարգիչները:
Նույն համակարգչում Windows 10 նոր օպերացիոն համակարգը երկրորդ անգամ տեղադրելու դեպքում ակտիվացման բանալի կիրառելու անհրաժեշտություն չկա: Microsoft-ը փոխել է ակտիվացման կանոնները Windows 10-ի տնային և պրոֆեսիոնալ տարբերակներում: Այսուհետ սարքի մասին տեղեկատվությամբ արտոնագրի ու հարթակի տարբերակի (Home կամ Pro) կարգավիճակը պահպանվում է «ամպում», արդյունքում օգտատերը կարող է բաց թողնել համապատասխան ստուգումը նորի վերատեղադրման դեպքում: ՕՀ նախորդ տարբերակներում օգտատերը ստիպված էր կրկին կիրառել ակտիվացման բանալին:

17 Август 2015 - 07:49 AMT
Компания Microsoft собирается предоставить участникам программы Windows Insider еще одну сборку новейшей операционной системы Windows 10. В рамках программы пользователи тестировали ранние сборки операционной системы, которые до этого были доступны только разработчикам. Программа стартовала 30 сентября 2014, и уже к концу 2014 года более 1,5 миллиона человек установили Windows 10 Technical Preview.
Участники программы Windows Insider обратили внимание на то, что после обновления в приложении Windows Feedback пропали все отзывы, написанные более двух недель назад. Источники предполагают, что Microsoft готовится выпустить более свежую по сравнению с Windows 10 RTM (10240) сборку. Сама компания пока ничего не сообщала.
Участники бета-тестирования получили возможность бесплатного обновления до Windows 10. Для этого на компьютере должна быть установлена сборка операционной системы с номером 10130, а пользователю необходимо подключить свою учетную запись Microsoft. Поскольку программа Windows Insider продолжит свою работу после релиза RTM-версии, ее участникам придется испытывать на себе все новые функции Windows 10, даже если те могут привести к нестабильной работе компьютера.
В настоящее время компания из Редмонда работает над первым обновлением для Windows 10, которое разрабатывается под именем Threshold 2 и станет доступно в октябре текущего года. В его состав войдут новый универсальный мессенджер, расширения для Edge и обновления к Universal App Platform.