18 Օգոստոս 2015 - 08:15 AMT
ԱՄՆ-ն նախկինի պես պահպանում է գործընկերային հարաբերությունները Թուրքիայի հետ և մտադիր է աջակցել նրան անվտանգության ոլորտում: Այդ մասին օգոստոսի 18-ին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Ջոն Քիրբին:
«Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի անվտանգությանը, ապա այս հարցում ոչինչ չի փոխվել: Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցն է ու հուսալի գործընկերը, մասնավորապես, ԻՊ դեմ պայքարում»,-ասել է Քիրբին: Նա հիշեցրել է նաև, որ ավելի վաղ Անկարան թույլ տվեց իր երեք ռազմակայաններում տեղակայել Սիրիայում իսլամիստների դեմ գործողություններին մասնակցող ավիացիան: Ավելին, Պետդեպի ներկայացուցիչն ասել է, որ ընդհանուր առմամբ տարածաշրջանում բավարար ուժեր են մնում «հակահրթիռային պաշտպանության համար», ներառյալ ռազմանավերը, հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Օգոստոսի 16-ին ԱՄՆ-ն ու Թուրքիան հայտարարեցին, որ ամերիկյան Patriot ՀՕՊ համակարգերը դուրս կբերվեն Թուրքիայի տարածքից հոկտեմբերից հետո: Մեկնաբանելով այն լուրերը, թե թուրքական կառավարությունը չափազանց դժգոհ է այս որոշումից` Քիրբին ասել է. «Ես չեմ եղել բանակցային սենյակում: Ինձ ասացին, որ խոսակցությունը շատ անկեղծ ու անմիջական է եղել և ի վերջո թուրքերը հասկացել են, թե ինչու ենք մենք դա դանում»: Ըստ նրա, այն ենթադրությունները, թե բանավեճերը «թեժ են եղել» կամ կոշտ, չեն համապատասխանում իրականությանը:
2012-ի ավարտին Անկարան խնդրեց ՆԱՏՕ-ին տրամադրել համակարգը` պաշտպանվելու համար սիրիական տարածքից Scud հրթիռների հնարավոր հարվածներից: 2013-ի սկզբին Թուրքիայի հարավարևելյան 3 շրջաններում Սիրիայից սահմանից 70-100 կմ հեռավորության վրա տեղակայվեցին Patriot երկու համակարգեր Գերմանիայի, ԱՄՆ և Նիդերլանդների կողմից:
Օգոստոսի 15-ին ԳԴՀ կառավարությունը հայտարարեց, որ ավարտվում է բունդեսվերի (ԳԴՀ զինված ուժեր) առաքելությունը Թուրքիայի հարավում, և Patriot համակարգերը դուրս կբերվեն այնտեղից: Գերմանացի զինծառայողների մանդատն առաքելությունը լրանում է 2016-ի հունվարին:

США по-прежнему сохраняют с Турцией партнерские отношения и намерены оказывать ей поддержку в сфере безопасности. Об этом 17 августа в ходе регулярного брифинга заявил руководитель пресс-службы госдепартамента Джон Кирби.
«Что касается нашей приверженности безопасности Турции, то здесь ничего не изменилось. Турция – союзник по НАТО и надежный партнер, в частности, в борьбе с ИГИЛ», – сказал Кирби. Он также напомнил, что ранее Анкара позволила размещать на трех своих базах авиацию, участвующую в кампании против исламистов в Сирии. Более того, представитель госдепа отметил, что в целом в регионе остаются «значительные силы противоракетной обороны», включая военные корабли на море, сообщает ТАСС.
16 августа США и Турция объявили, что американские системы ПВО «Пэтриот» будут вывезены с территории Турции после октября нынешнего года.
Журналисты попросили Кирби прокомментировать слухи о том, что турецкое руководство было крайне недовольно таким решением.
«Меня не было в переговорной комнате. Мне сказали, что разговор был очень откровенным и прямым, и в конце они (турки) поняли, почему мы делаем это», – сказал Кирби. По его словам, предположения о том, что дискуссии были «жаркими» или ожесточенными, не верны. «Мы это описывали не так», – добавил он.
В конце 2012 года Анкара запросила НАТО о предоставлении комплекса с целью не допустить ударов ракет Scud по своей территории с сирийской стороны. В начале 2013 года в трех районах на юго-востоке Турции в 70-100 км от границы с Сирией были размещены по две установки «Пэтриот» от Германии, США и Нидерландов.
15 августа правительство ФРГ заявило о завершении миссии бундесвера (вооруженные силы ФРГ) на юге Турции и выводе оттуда своих батарей «Пэтриот». Мандат на участие немецких военнослужащих в миссии истекает в конце января 2016 года. Системы ПВО «Пэтриот» способны сбивать как баллистические ракеты, так и самолеты.