18 Օգոստոս 2015 - 10:01 AMT
Աշխարհում առաջին Project Ara մոդուլային սմարթֆոնի մշակմամբ զբաղվող Google ընկերության ստորաբաժանումը հարթակի վերջնական տարբերակը կներկայացնի միայն 2016-ին: Ավելի վաղ ընկերության ներկայացուցիչները հայտարարել էին, որ Project Ara-ի շնորհանդեսը տեղի կունենա 2015-ին:
Վերջին տարիներին Google ընկերությունը զբաղվում է աշխարհում առաջին Project Ara մոդուլային սմարթֆոնի մշակմամբ: Օրերս տեղի ունեցած ծավալուն վերակազմավորումը որոշ չափով ազդեց նաև նոր սարքի ներկայացման վրա, թեև ընկերության ղեկավարները հայտարարել են, որ մտադիր չեն հրաժարվել այս նախագծից: Եթե ի սկզբանե նախատեսվում էր, որ Project Ara-ն կմեկնարկի Պուերտո Ռիկոյում, ապա այժմ ընկերությունում ակնարկում են, որ առաջին մոդուլային սմարթֆոնը առաջին անգամ կարող է վաճառքի հանվել այլ տարածաշրջանում:
Մոդուլային սմարթֆոնի վերջնական տարբերակի շնորհանդեսը հետաձգվեց, քանի որ փորձարկումներն ավելի շատ ժամանակ պահանջեցին, քան նախատեսվում էր: 2013-ից սկսած հեղինակները մոդուլային հեռախոսի հայեցակարգից հասան աշխատանքային նախատիպին, որը ցուցադրվեց ընթացիկ տարվա մայիսին Google I/O 2015 կոնֆերանսում: Սմարթֆոնը հավաքեցին և միացրին ուղղակի բեմի վրա, տեսախցիկով մոդուլը ավելացրեցին արդեն սմարթֆոնը միացնելուց հետո: Ընդ որում Android-ը ոչ միայն մշակեց տեսախցիկով մոդուլի միացումը, այլ նաև անմիջապես թույլ տվեց օգտվել ֆոտոնկարահանման գործառույթից:

Подразделение компании Google, занимающееся разработкой первого в мире модульного смартфона Project Ara, представит окончательную версию платформы только в 2016 году. Ранее представители компании заявляли, что презентация Project Ara состоится в 2015 году.
В последние годы компания Google занимается разработкой смартфона Project Ara. Проведенная на днях масштабная реструктуризация компании некоторым образом повлияла на анонс нового устройства, хотя руководители компании заявили, что они не собираются ставить крест на этом проекте. В частности, если изначально Project Ara должен был дебютировать в Пуэрто-Рико, то теперь в компании намекают на то, что первый модульный смартфон Google впервые появится в продаже в каком-то другом регионе.
Перенос релиза окончательной версии модульного смартфона отложен из-за того, что тестовые испытания продукта заняли больше времени, чем планировалось. Начиная с 2013 года разработчики продвинулись от концепции модульного телефона к рабочему прототипу, который был продемонстрирован в мае этого года на конференции Google I/O 2015.
Смартфон был собран и включен прямо на сцене, модуль с камерой был добавлен уже после включения смартфона. При этом Android не только корректно обработал горячее включение модуля с камерой, но и сразу позволил воспользоваться функцией фотосъемки.