ՌԴ ՊՆ պաշտոնական «Զվեզդա» հեռուստաալիքի կայքում օգոստոսի 17-ին լույս է տեսել ՌԴ հակաօդային և հակահրթիռային պաշտպանության կազմակերպմանը նվիրված հոդված, որում նշվում է նաև, թե Ռուսաստանը 2017-ից պլանավորում է Ադրբեջանում կառուցել հեռավոր հայտնաբերման ռադիոտեղորոշման նոր կայան: Հրապարակման մեջ նշվում է, որ խոսքը «Վորոնեժ» ռադիոտեղորոշման կայանի (ՌՏԿ) մասին է, որի կառավարումն իրականացնելու է բացառապես ռուսաստանյան կողմը, հայտնում է razm.infօ-ն:
Ռուսաստանյան «Վորոնեժ» ռադիոտեղորոշման կայանը նախատեսված է հակառակորդի ինչպես աերոդինամիկ, այնպես էլ բալիստիկ թիրախների, այդ թվում՝ թևավոր հրթիռների հայտնաբերման և ուղեկցման համար, ինչից հետո թիրախների կոորդինատները փոխանցվում են արդեն հակաօդային պաշտպանության խոցման միջոցներին։ Նշվում է նաև, որ «Վորոնեժ» ՌՏԿ-ն ունակ է միաժամանակ ուղեկցել մինչև 500 օդային թիրախ մինչև 6 հազար կմ հեռավորության վրա։
Խորհրդային Միության փլուզումից հետո Ադրբեջանի Գաբալա քաղաքից ոչ հեռու տեղակայված ռադիոտեղորոշման կայանի շահագործումը Ռուսաստանի կողմից շարունակվեց ընդհուպ մինչև 2012-ի դեկտեմբերը, երբ լրացավ դրա վարձակալության ժամկետը։ Գաբալայի ՌՏԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման և վարձակալության պայմանների շուրջ ծավալված ռուս-ադրբեջանական բանակցություններն արդյունք չտվեցին, ինչն էլ ստիպեց ռուսաստանյան կողմին դադարեցնել դրա շահագործումը։ Որպես պատճառ նշվում էր, որ Ադրբեջանը չափազանց բարձր գին է պահանջում սահմանել վարձակալության նոր պայմանագրում։
Իրադարձությունների նման ընթացքը ՌԴ-ի համար անակնկալ չէր, քանի որ վերջինս արդեն մեծ թափով պատրաստվում էր Կրասնոդարի շրջանի Արմավիր քաղաքում տեղակայված նոր՝ «Վորոնեժ» տիպի ՌՏԿ-ի շահագործմանը, որի մեկնարկը տրվեց 2013-ի հունիսին՝ իր վրա վերցնելով նաև բոլոր այն գործառույթները, որոնք մինչ այդ իրականացնում էր Գաբալայի ՌՏԿ-ն:
Ադրբեջանում ռուսաստանյան նոր ՌՏԿ-ի հնարավոր տեղակայման տեղեկության շուրջ պաշտոնական որևէ մեկնաբանություն կողմերից որևէ մեկը դեռևս չի արել:

18 Август 2015 - 10:11 AMT
Россия вместо покинутой в Габале РЛС готовится к строительству новой военной базы в Азербайджане, сообщает главный информационный рупор Министерства обороны России – телеканал «Звезда».
Согласно информации, в 2017 году в Азербайджане начнется возведение РЛС «Воронеж».
«Возведение станции «Воронеж» продолжается, и не только в России (Печора и Мурманск). Планируется, что в 2017 году начнется строительство в Азербайджане – взамен отошедшей Баку РЛС «Дарьял» в Габале. Новая станция будет исключительно российского подчинения, что позволит закрыть те участки, куда не «добивает» РЛС из Армавира», – говорится в информации.
Станции «Воронеж» – это уже более серьезные РЛС, которые предназначены для обнаружения и сопровождения баллистических и крылатых ракет, других аэродинамических объектов. Здесь и размеры, и ТТХ значительно серьезнее. РЛС может легко заглянуть за 6 километров по горизонту и 8 километров по вертикали и контролирует одновременно до 500 воздушных объектов, передают азербайджанские СМИ.
До введения в строй новым РЛС, Россия контролировала весь периметр границ при помощи Габалинской РЛС. «Соглашение о принципах, условиях и статусе Габалинской РЛС между правительствами АР и РФ» было подписано в 2002 году. Начиная с 10 декабря 2012 года, Россия прекратила эксплуатацию станции. Габалинская РЛС, построенная в 1984 году как часть системы ПРО бывшего СССР, позволяла наблюдать за запуском баллистических ракет с территории радиусом 6 тыс. км из региона Индийского океана. Согласно подписанному в 2002 году соглашению, Россия платила Азербайджану за аренду станции ежегодно 7 млн. долларов. Однако в 2012 году Азербайджан запросил за пользование станцией 300 миллионов в год, что, естественно, РФ не могло устроить. В настоящее время все имущество РЛС вывезено.