19 Օգոստոս 2015 - 08:46 AMT
The Economist-ի հետազոտական բաժինը հրապարակել է հերթական զեկույցն աշխարհի խոշոր քաղաքներում կյանքի մակարդակի դինամիկայի մասին: Ավստրալական Մելբուրնը երկրորդ անգամ համարվել է աշխարհում ամենաբարձր կյանքի մակարդակն ունեցող քաղաքը: Անցյալ անգամ քաղաքն առաջին հորիզոնականում էր հայտնվել 2010-ին:
Վիեննան (Ավստրիա) երկրորդ հորիզոնականում է, որին հաջորդում է կանադական Վանքուվերը, որը գլխավորում էր վարկանիշը մինչև 2010 թ.: Առաջին տասնյակում են նաև ավստրալական չորս քաղաք` Մելբուրնը, Սիդնեյը, Ադելաիդան, Պերտը, կանադական երեք քաղաք` Վանքուվերը, Տորոնտոն, Կալգարին, ինչպես նաև Ավստրիայի, Ֆինլանդիայի և Նոր Զելանդիայի մայրաքաղաքները:
Պարբերականն անվանել է նաև այն քաղաքները, որտեղ կյանքի մակարդակը զգալիորեն աճել է 2010-ից ի վեր: Տասնյակում են Զիմբաբվեի Հարարեն, Նեպալի Քաթմանդուն (հավանաբար, մինչ այս տարվա ապրիլին տեղի ունեցած երկրաշարժը) և Դուբայը: Բացի այդ, վերլուծաբանները նշել են 10 քաղաք, որտեղ կյանքի մակարդակը վերջին 5 տարում ամենից շատ է անկում ապրել: Դրանք են Դամասկոսը (Սիրիա), Կիևը (Ուկրաինա) և Տրիպոլին (Լիբիա): Կյանքի ամենացածր մակարդակը գրանցվել է (վերջից) Դամասկոսում, Դաքքայում (Բանգլադեշ), Պորտ Մորսբիում (Պապուա Նոր Գվինեա), Լագոսում (Նիգերիա) և Տրիպոլիում (Լիբիա):
5 տարում կյանքի մակարդակն աշխարհի տարբեր քաղաքներում նվազել է 1%-ով` մինչև 75%: Ընդ որում, նվազման 0,3%-ը գրանցվել է 2014-ին: Կյանքի կայունությունն աշխարհում 5 տարում միջինը նվազել է 2,2%-ով` մինչև 72,3%: The Economist-ը նշում է, որ 38 քաղաքի վարկանիշ նվազել է ընթացիկ տարում: Սակայն վերջին կես տարում դրական փոփոխություններ են արձանագրվել 53 քաղաքում:
Կյանքի մակարդակի նվազումը հիմնականում կապված է քաղաքացիական հուզումների հետ (օրինակ, Հոնկոնգում, կամ ԱՄՆ-ում), ահաբեկչության (ԻՊ գործունեությունը Մերձավոր Արևելքում կամ «Բոկո Հարամը» Աֆրիկայում), լոկալ հակամարտությունների (օրինակ, Ուկրաինայի հարավ-արևելքում): Այդ հակամարտությունները նպաստել են կյանքի մակարդակի նվազեցմանը:
140 քաղաքի կյանքի մակարդակը գնահատվել է ըստ 5 կատեգորիաների 30 ցուցանիշի. կայունությունը (տալիս է ընդհանուր վարկանիշի 25%-ը), առողջապահությունը (վարկանիշի 20%-ը), ենթակառուցվածքները (20%), մշակույթն ու բնապահպանությունը (20%), կրթությունը (10%): Յուրաքանչյուր ցուցանիշի համար գնահատական էր տրվում 5 միավորի սանդղակով: Գնահատականները դրվել են ներքին վերլուծության և քաղաքներում հարցումների հիման վրա:

19 Август 2015 - 08:10 AMT
Исследовательский отдел издания The Economist опубликовал очередной отчет о динамике уровня жизни в крупных городах мира. Австралийский Мельбурн во второй раз назван городом с самым высоким уровнем жизни. В прошлый раз город занял первую строчку в 2010 году.
Вена (Австрия) занимает вторую строчку, за ней следует канадский Ванкувер, возглавляющий рейтинг до 2010 года. Четыре австралийских города – Мельбурн, Сидней, Аделаида, Перт, три канадских – Ванкувер, Торонто, Калгари, а также столицы Австрии, Финляндии и Новой Зеландии расположились в первой десятке.
Также издание назвало десять городов, где уровень жизни с 2010 года заметно вырос. Больше всего — в Хараре (Зимбабве), Катманду (Непал; вероятно, до землетрясения в апреле этого года) и Дубае (ОАЭ). Кроме городов с самым высоким ростом уровня жизни, аналитики указали 10 городов, где этот уровень за пять лет упал больше всего. Самые существенные падения зафиксированы в Дамаске (Сирия), Киеве (Украина) и Триполи (Ливия). Самый плохой уровень жизни (с конца) в Дамаске, Дакке (Бангладеш), Порт-Морсби (Папуа — Новая Гвинея), Лагосе (Нигерия) и Триполи (Ливия).
За пять лет средний уровень жизни в различных городах по миру снизился на 1%, до 75%. Причём 0,3% этого снижения полностью пришлось на 2014 год. Стабильность жизни в среднем по миру за пять лет упала на 2,2%, до 72,3%. The Economist подчеркивает, что 38 городов ухудшили свои рейтинги за последний год. Однако в 53 городах по всему миру произошли положительные изменения за последние полгода.
Снижение уровня жизни в основном происходило из-за гражданских волнений (например, в Гонконге и США), терроризма (например, деятельности «Исламского государства» на Ближнем Востоке или «Боко-Харам» в Африке) или локальных конфликтов (например, как на Юго-Востоке Украины). Эти конфликты сказались на уровне жизни городов в странах, которые в них участвовали.
The Economist оценивал уровень жизни 140 городов по 30 показателям в пяти категориях: стабильность (дает 25% общего рейтинга), здравоохранение (20% рейтинга), инфраструктура (20%), культура и экология (25%), а также образование (10%). По каждому показателю давалась оценка по 5-балльной шкале. Оценки выставлялись на основе внутренней аналитики и респондентами в городах.