20 Օգոստոս 2015 - 11:14 AMT
Օգոստոսի 24-28-ը Ռուսաստանի Պսկով քաղաքում (ՌԴ արևմուտք, Լատիվիա-Էստոնիայի սահմանի մոտ) անցկացվելու է ՀԱՊԿ օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի «Փոխգործակցություն-2015» զորավարժությունը, որին մասնակցելու են ՀԱՊԿ անդամ 6 պետությունների՝ Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի և Հայաստանի ԶՈւ ստորաբաժանումները, հայտնում է razm.info-ն:
Զորավարժությանը ներգրավված է լինելու մոտ 2000 զինծառայող, որից մոտ 1000-ը՝ ՌԴ զինված ուժերից, և մոտ 200 միավոր ռազմական տեխնիկա, այդ թվում և կործանիչներ, հարվածային ուղղաթիռներ և բեռնատար ինքնաթիռներ: Այս մասին, ըստ ռուսաստանյան «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալության, լրագրողներին հայտնել է ՌԴ ԶՈւ օդադեսանտային զորքերի հրամանատար, զորավարժության ղեկավար, գեներալ-գնդապետ Վլադիմիր Շամանովը: Զորավարժության ընթացքում ՀԱՊԿ օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերը չեզոքացնելու են կազմակերպության պատասխանատվության գոտու՝ Արևելյան Եվրոպայի հատվածում առաջացած պայմանական զինված հակամարտությունը:
Զորավարժության առաջին փուլում մասնակիցներն անցկացնելու են հրամանատարաշտաբային մարզումներ, որոնց ընթացքում կազմելու են փոխգործակցության ծրագիրը: Երկորդ փուլում հավաքական ուժերը տեղայնացնելու են զինված հակամարտությունը և ոչնչացնելու են ապօրինի զինված խմբավորումներին:
Զորավարժության ընթացքում ուշադրություն է դարձվելու նաև տեխնածին աղետների հետևանքների վերացման գործողություններին, ինչի համար Ղազախստանից զորավարժությանը մասնակցելու է ռադիացիոն, քիմիական, կենսաբանական պաշտպանության (ՌՔԿՊ) գումարտակ:
ՀԱՊԿ օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի «Փոխգործակցություն» զորավարժություններն ամենամյա են: 2014-ին զորավարժությունն անցկացվել է Ղազախստանում, 2013-ին՝ Բելառուսում, 2012-ին՝ Հայաստանում:
2015-ի աշնանը ՀԱՊԿ հավաքական ուժերը ևս մեկ զորավարժություն կանցկացնեն, արդեն Հայաստանում: Սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 4-ը Հայաստանի «Բաղրամյան» զորավարժարանում անցկացվելու է ՀԱՊԿ հավաքական խաղաղապահ ուժերի «Անքակտելի եղբայրություն-2015» զորավարժությունը, որին նախապատրաստական աշխատանքներին ծանոթանալու համար ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը հուլիսին եկել էր Հայաստան: Հայաստանում անցկացվելիք զորավարժությանը դիտորդներ է ուղարկելու նաև ՄԱԿ-ը, հայտնում է razm.info-ն:

20 Август 2015 - 09:47 AMT
В России 23-28 августа пройдет совместное учение с Коллективными силами оперативного реагирования (КСОР) ОДКБ «Взаимодействие-2015», в ходе которого будет отрабатываться применение воинских контингентов и формирований сил специального назначения КСОР ОДКБ в Восточно-Европейском регионе коллективной безопасности.
Как сообщил пресс-секретарь ОДКБ Владимир Зайнетдинов, учение проводится в плановом порядке по решению Совета министров обороны и Комитета секретарей советов безопасности ОДКБ.
Во «Взаимодействии-2015» примут участие подразделения вооруженных сил Республики Армения, Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Российской Федерации и Республики Таджикистан, а также личный состав формирований сил специального назначения министерств внутренних дел, ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций и служб по контролю за оборотом наркотиков.
Основной целью совместного учения является совершенствование слаженности органов управления КСОР ОДКБ в подготовке совместной операции и управлении войсками при ее ведении, а также совершенствование полевой (воздушной) выучки воинских контингентов и формирований сил специального назначения при ведении совместных боевых действий.
Коллективные силы оперативного реагирования ОДКБ в ходе учения проведут совместную операцию по локализации вооруженного конфликта с целью восстановления территориальной целостности и защиты конституционного строя условного государства-члена ОДКБ, отработают задачи по уничтожению иррегулярных вооруженных формирований, выполнению мероприятий ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, а также организации оперативно-розыскных и специальных мероприятий.
Численность привлекаемых воинских контингентов, оперативных групп и формирований сил специального назначения около 2000 человек, более 200 единиц техники и около 40 самолетов и вертолетов военно-транспортной и армейской авиации. Учение будет проводиться на Центральном полигоне ВДВ России «Струги Красные» в Псковской области и аэродроме Кресты. В активной фазе учения «Взаимодействие-2015» примет участие Генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа.
Открытие учения состоится 23 августа. В ходе него также состоится оперативный сбор с Командованием КСОР ОДКБ, проводимый под руководством начальника Объединенного штаба ОДКБ генерал-лейтенанта Александра Студеникина. При участии профессорско-преподавательского состава ведущих вузов Минобороны России, представителей Международного Комитета Красного Креста, Секретариата и Объединенного штаба ОДКБ будут проведены занятия по изучению задач и роли КСОР ОДКБ в системе коллективной безопасности ОДКБ, обеспечению норм международного права при ведении боевых действий и выработке единой методики планирования совместной операции. Итогом оперативного сбора станет штабная тренировка.