20 Օգոստոս 2015 - 12:49 AMT
Բրիտանական ստարտափը մշակել է բջջային տեխնիկայի համար նախատեսված The Nipper լիցքավորման ամենափոքր սարքը: Քրաուդֆանդինգը Kickstarter հարթակում հաջողությամբ ավարտվել է` նախագիծը հավաքել է արատդրության համար անհրաժեշտ գումարը:
Լիցքավորման սարքն աշխատում է AA տիպի 2 մարտկոցով: The Nipper-ը երկու մասից բաղկացած 17x17x17 մմ չափի խորանարադ է 10 գրամ քաշով: Սարքից օգտվելու համար հարկավոր է անջատել գաջեթի երկու կեսերը և նրանց միջև տեղադրել երկու AA կարգի մարտկոց: Ժամանակակից սմարթֆոնի մարտկոցը նոր AA մարտկոցների օգտագործման դեպքում կլիցքավորվի 15-20 տոկոսով:
The Nipper-ն աշխատում է micro-USB-ով գործող սարքերի հետ: Ըստ հեղինակների, այժմ նրանք աշխատում են Apple բջջային սարքերի համար նախատեսված նման տիպի լիցքավորման սարքի վրա: The Nipper ձեռք բերելու համար պետք է նախագծին նվիրաբերել մոտ 12 ֆունտ ստերլինգ` մոտ 8900 դրամ ընթացիկ փոխարժեքով: Սարքերի առաջին խմբաքանակի առաքումը ծրագրված է 2016-ի ապրիլին:
Քրաուդֆանդինգը մարդկանց (դոնորներ) կոլեկտիվ համագործակցությունն է, որոնք կամավոր միավորում են իրենց փողերը կամ այլ ռեսուրսներ, որպես կանոն, ինտերնետի միջոցով` սատարելու համար այլ մարդկանց կամ կազմակերպությունների (շահառուների) ջանքերին սատարելու համար: Միջոցների հավաքագրումը կարող է տարբեր նպատակներ ունենալ, այդ թվում նաև սթարթափների և փոքր ձեռնարկությունների ֆինանսավորում, ազատ ծրագրային ապահովման ստեղծում, շահույթի ստացում համատեղ ներդրումներից և այլն:

Британский стартап разработал самое маленькое в мире портативное зарядное устройство для мобильной техники The Nipper. Краудфандинговая компания на платформе Kickstarter завершилась удачно – проект набрал необходимую сумму для производства.
Зарядное устройство работает от двух батареек типа AA. The Nipper представляет собой состоящий из двух частей куб размерами 17x17x17 миллиметров и весом 10 граммов. Для использования устройства по назначению необходимо разъединить половинки гаджета и вставить между ними две пальчиковые батарейки. Аккумулятор современного смартфона будет заряжен на 15-20 процентов при использовании новых батареек AA.
The Nipper работает с устройствами, поддерживающими разъем micro-USB. По словам разработчиков, также идет работа над моделью зарядки, для мобильных устройств Apple. Для того, чтобы приобрести The Nipper необходимо пожертвовать проекту от 12 фунтов стерлингов (около 8900 драм по актуальному курсу). Поставка первой партии устройств запланирована на апрель 2016 года.