Ալիևը ոչնչացնում է երկրի ապագան և երկարատև կայունությունը՝ հարձակվելով անկախ ԶԼՄ-ների վրա: Այս մասին ասել է ադրբեջանական առցանց Meydan TV-ի գլխավոր տնօրեն Էմին Միլին՝ The Washington Post թերթի հոդվածում:
Միլին հայտնել է, որ չնայած նա երկու անգամ բանտարկվել է «աշխարհի ամենառեպրեսիվ երկրներից մեկի»՝ Ադրբեջանի իշխանություններին քննադատելու համար և այժմ բնակվում է Գերմանիայում, սակայն իշխանությունները շարունակում են ջանքեր գործադրել նրան լռեցնելու և ահաբեկելու ուղղությամբ։
Նրա խոսքով՝ Բեռլինում նա տեղեկացել է, որ Ադրբեջանում բնակվող իր 23 բարեկամները հրաժարվել են իրենից բաց նամակով, որն ուղարկվել է նախագահ Ալիևին։ Դատապարտելով Միլիին «հայրենիքը դավաճանելու» համար՝ նրանք իրենց ամբողջ աջակցությունն են հայտնել նախագահին և նրա վարած «ներքին և արտաքին քաղաքականությանը»։
Միլին նաև տեղեկացել է, որ ձերբակալվել է իր զարմիկ Փոլադ Աբդուլաևը և որ ոստիկանությունը ստիպել է իր բարեկամներին ստորագրել Ալիևին իրենց հավատարմության երդման նամակը։
Ավելի վաղ Միլիի կնոջ եղբայր Նազիմ Աղաբայովը ձերբակալվել է թմրանյութեր վաճառելու կեղծ մեղադրանքներով։ Նրան այժմ 12 տարվա ազատազրկում է սպառնում:
Միլին գրում է, որ այս ամենը տեղի է ունեցել Ալիևի կողմից սպորտի նախարար Ազատ Ռահիմովի միջոցով ուղարկված մահվան սպառնալիք ստանալուց հետո։
Meydan TV-ի գլխավոր տնօրենը հայտնում է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները թիրախավորել են իրեն և իր ընտանիքին՝ ակտիվիստ լինելու պատճառով, այն պատճառով, որ նա «Բեռլինում հիմնել է անկախ Meydan TV լրատվամիջոցը, որը ճշմարտություն է հաղորդում Ադրբեջանի մասին», գրում է Tert.am-ը:
Միլին նաև հավելում է, որ իր դեպքը միակը չէ. Ադրբեջանի բանտերում մոտ 100 քաղբանտարկյալ կա: Գրում էլրագրողների, ակտիվիստների և այլախոհների նկատմամբ բռնաճնշումների և կեղծված ընտրությունների մասին և նշում, որ վերջին շրջանում Ալիևի գործողությունները ցույց են տալիս, որ նրա աջակցությունը շատ ավելի փխրուն է, քան նա ցանկանում է դա պատկերել։
«Նավթի պաշարների նվազումը լրացուցիչ ճնշում են գործադրում իր՝ մաֆիայի ոճով աշխատող իշխանության վրա»,- գրում է նա՝ հավելելով, որ նավթից եկող գումարները թույլ են տալիս իշխանությունների հետ սերտ գործակցող հարուստ և կազմակերպված հանցավոր խմբերին մոնոպոլիզացնել մամուլը։
Միաժամանակ, ազգային արժույթը մոտ 33%-ի կրուկ արժեզրկում է գրանցել, և փորձագետներն ու քաղաքացիներն այս տարի ևս արժեզրկում են ակնկալում, գրում է հեղինակը։
Միլիի կարծիքով՝ բռնությունների վերջին ալիքը մատնում է Ալիևի նվազող վստահությունն իր քաղաքական ապագայի հանդեպ, երբ իր տնտեսական ուժի հիմքերն աստիճանաբար քայքայվում են:

21 Август 2015 - 15:01 AMT
Генеральный директор азербайджанского онлайн Meydan TV Эмин Милли написал статью в газете The Washington Post, в которой заявил, что, хотя он дважды был заключен в тюрьму за осуждение властей «самой репрессивной страны мира» – Азербайджана, а на данный момент живет в Германии, тем не менее, власти Азербайджана продолжают прилагать усилия по его запугиванию и заставляют молчать.
По словам Эмина Милля, в Берлине ему стало известно, что 23 его родственника, проживающие в Азербайджане, отказались от него в открытом письме, которое отправили президенту Ильхаму Алиеву.
Осуждая его за «предательство родины», они заявили о своей полной поддержке Алиеву и его проводимой «внутренней и внешней политике».
На следующий день Милли узнал, что был задержан его двоюродный брат Полад Абудалев, и что полиция заставила всех его родственников подписать письмо клятвы верности Алиеву.
Ранее брат его супруги Назим Агабайов был задержан по ложному обвинению о продаже наркотиков. В данный момент ему грозит 12 лет тюремного заключения.
Милли пишет, что все это произошло после получения угрозы смерти, отправленной Алиевым через министра спорта Азата Рахимова.
Генеральный директор Meydan TV заявляет, что власти Азербайджана нацелились на него и его семью из-за того, что он активист, который «основал в Берлине независимое СМИ Meydan TV, которое сообщает правду об Азербайджане».
Он также добавляет, что его случай не единственный. В тюрьмах Азербайджана есть около 100 заключенных. Затем пишет о репрессиях в отношении к журналистам, активистам и диссидентам, а также о сфальсифицированных выборах, и отмечает, что в последний период действия Алиева демонстрируют, что его поддержка более зыбкая, чем он желает это показать.
«Сокращение запасов нефти оказывает дополнительное давление на его власть, действующую в стиле мафии», – пишет он, добавляя, что доходы от нефти позволяют богатым и организованным преступным группировкам, тесно сотрудничающих с властью, монополизировать прессу.
Падающие цены на нефть разрушают основу власти Алиева. Запасы фонда государственной нефти, которые приносят миллиарды в государственный бюджет, быстро сокращаются. В то же время, национальная валюта резко девальвировала на 33%, и эксперты и граждане в этом году также ожидают обесценение, пишет автор.
По мнению Милли, последняя волна насилий свидетельствует о снижении доверия к политическому будущему Алиева, когда основы его экономической силы постепенно рушатся.
Алиев рушит будущее страны и долгосрочную стабильность, нападая на независимые СМИ, пишет автор. «В Азербайджане и на постсоветском пространстве оказание поддержки СМИ должно стать одним из главных приоритетов международного сообщества для противостояния растущей волне авторитаризма в регионе», – подытоживает Милли, передает Tert.am.