25 Օգոստոս 2015 - 08:57 AMT
Իտալիայի ԱԳ նախարար Պաոլո Ջենտիլոնին կոչ է արել Եվրամիության բոլոր երկրներին շտապ մասնակցել վերջին շրջանում կտրուկ սրված ներգաղթյալների խնդրի լուծմանը:
«Կամ Եվրոպան ձեռնամուխ կլինի այս արտակարգ իրավիճակի լուծմանը, կամ, իրոք կարող է կորցնել ներգաղթը վերահսկելու հնարավորությունը»,-հայտարարել է ԱԳՆ ղեկավարը` ելույթ ունենալով Rai 1 պետական հեռուստաալիքի եթերում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ջենտիլոնին հիշեցրել է «դիմադրության և եսասիրության մասին», որոնք դրսևորվեցին եվրոպական որոշ երկրների կողմից, երբ ԵՄ-ում քննարկվում էր անդամ երկրների միջև փախստականների վերաբաշխման քվոտաների հարցը:
«Պետք է հասկանալ, որ եթե այսօր արտակարգ իրավիճակ է Հունաստանում կամ Իտալիայում, կամ էլ Սերբիայում, ապա վաղը այն կարող է վերաբերել Լեհաստանին կամ մեկ այլ երկրի»,-ասել է նախարարը:
Ավելի վաղ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության ներքին գործերի նախարար Թոմաս դը Մեզիերը հայտարարեց, որ ազատ տեղաշարժը Շենգենի գոտում կարող է վտանգի տակ հայտնվել: Եվրոպական երկրները մեծ խնդիրներ ունեն կապված ներգաղթյալների աննախադեպ հոսքի հետ: Գերմանիայի իշխանությունները մինչև տարեվերջ մոտ 800 հազար փախստականի ներհոսք են ակնկալում, ինչը 4 անգամ գերազանցում է 2014-ի ցուցանիշը:
Ըստ ԵՄ «Տրիտոն» գործողության ղեկավարի հրապարակած տվյալների, 2015-ի հունվար-հուլիսին ԵՄ տարածք է մուտք գործել 340 հազար ներգաղթյալ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում նրանց քանակը մոտ 123,5 հազար էր, իսկ ամբողջ 2014-ին եղել է 280 հազար: Առաջին անգամ վերջին ամիսների ընթացքում հուլիսին ԵՄ ժամանած միգրանտների քանակը հատեց 100 հազարի սահմանն ու կազմեց 107,5 հազար: Միգրանտների ամենամեծ հոսքն ընդունում են Իտալիան, ուր ժամանում է ներգաղթյալների գրեթե մեկ երրորդն, ու Հունաստանը:
Միգրացիոն ճգնաժամըԵվրոպայում ամենամեծն է Երկրորդ համաշխարհայինի տարիներից հետո: «Այսօր աշխարհում փախստականների հետ կապված ամենախորը ճգնաժամն է Երկրորդ համաշխարհայինի տարիներից ի վեր: Եվրոպան փորձում է ընդունել մարդկանց հոսքը, որոնք ապաստան են փնտրում մեր սահմաններում»,-ասել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը, նա մտահոգված է միգրանտների հետ կապված իրավիճակով ԵՄ անդամ երկրներում:

Министр иностранных дел Италии Паоло Джентилони призвал все страны Евросоюза срочно включиться в решение резко обострившейся в последнее время миграционной проблемы.
«Либо Европа возьмет на свои плечи разрешение этой чрезвычайной ситуации, либо она действительно рискует потерять контроль над иммиграцией», — заявил глава итальянского МИД, выступая 24 августа в вечернем выпуске новостей государственного телеканала Rai 1.
В этой связи Джентилони напомнил о «сопротивлении и эгоизме», проявившихся во многих европейских странах, когда в рамках ЕС обсуждался вопрос о квотах по перераспределению беженцев между странами Евросоюза.
«Необходимо понять: если сегодня чрезвычайная ситуация сложилась в Греции или в Италии или в Сербии, то завтра она может коснуться Польши или какой-то другой страны», — подчеркнул министр, передает РИА Новости.
Согласно данным, обнародованным в августе руководством операции ЕС «Тритон», с января по июль 2015 года на территорию ЕС прибыли 340 тысяч мигрантов. За этот же период прошлого года число беженцев составило только 123,5 тысячи, а за весь 2014 год — 280 тысяч. Впервые за последние месяцы в июле число мигрантов, прибывших в ЕС, превысило сто тысяч человек и составило 107,5 тысячи. Наибольший поток беженцев из стран Северной Африки и Ближнего Востока зарегистрирован в Италии, куда прибывает почти треть всех мигрантов, и в Греции.