25 Օգոստոս 2015 - 13:04 AMT
Microsoft Research-ի հետազոտական լաբորատորիայի մասնագետներին հաջողվել է 3D-սկանավորման նոր մեթոդ մշակել որպես հարթակ օգտագործելով սովորական սմարթֆոնը` առանց սարքի որևէ մոդիֆիկացիայի: MobileFusion 3D-սկանավորման մեթոդը տարբերվում է իր նմաններից նրանով, որ չի պահանջում սարքի մոդիֆիկացիա և չի նախատեսում միացում ինտերնետին` աշխատելու համար: Ցուցադրական հոլովակում հեղինակներն օգտագործում են սովորական iPhone 5S: Սմարթֆոնը պտտեցնում են սկանավորման օբյեկտի շուրջ, իսկ տեղադրված ծրագրային ապահովումը հետևում է օբյեկտի դիրքին տարածության մեջ և մեծ քանակի լուսանկարներ է անում:
Նման համակարգը խորության ցուցիչների կամ լազերի բացակայության հաշվին միջակ որակի 3D-մոդել է տալիս, սակայն, ըստ հեղինակների, ցածր դետալիզացման 3D-տպագրության կամ համալրված իրականության տեխնոլոգիաներում կիրառման համար դա միանգամայն բավարար է: Այս պահին MobileFusion-ի հեղինակներն աշխատում են Android, iOS և Windows բջջային հարթակների համար լիարժեք հավելվածի ստեղծման վրա:
Ավելի վաղ 3D-սկանավորման իր տարբերակը բջջային հեռախոսների համար ներկայացրեց Eora 3D ընկերությունը: Kickstarter-ում հաջողությամբ ավարտվել է սմարթֆոնների համար Bevel 3D-տեսախցիկի արտադրության համար անհրաժեշտ միջոցների հավաքագրումը: Սակայն այդ երկու նախագծերն, ի տարբերություն MobileFusion-ի, առանձին սարքեր են, որոնք միանում են բջջային սարքին:

Специалистам из Исследовательской лаборатории Microsoft Research удалось разработать метод 3D-сканирования с использованием в качестве платформы обычного смартфона, без каких-либо аппаратных модификаций.
Система 3D-сканирования MobileFusion отличается от аналогов отсутствием аппаратных модификаций и не требует соединения с интернетом для работы. В демонстрационном ролике исследователи используют обычный iPhone 5S. Смартфон вращают вокруг объекта сканирования, а установленное на нем программное обеспечение отслеживает положение объекта в пространстве и делает большое количество фотографий.
Подобная система за счет отсутствия датчиков глубины или лазера выдает 3D-модели посредственного качества, однако, по словам исследователей, для 3D-печати с низкой детализацией или применения системы с технологиями дополненной реальности этого вполне достаточно. В данный момент авторы MobileFusion работают над созданием полноценного приложения для мобильных платформ Android, iOS и Windows.
Ранее свою версию 3D-сканера для мобильных телефонов представила компания Eora 3D. Также на Kickstarter успешнозавершилась кампания по сбору средств на производство 3D-камеры Bevel, для смартфонов. Однако оба этих проекта, в отличие от MobileFusion, представляют собой отдельные устройства, подключаемые мобильному устройству.