Բեյրությում կառավարության շենքի մոտ ընթացող հանրահավաքը կրկին վերաճել է ոստիկանության և ցուցարարների միջև բախումների, տասնյակ մարդիկ հոսպիտալացվել են, ոստիկանները ձերբակալել են ակցիայի մոտ 40 մասնակցի, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Ռաիդ աս Սոլհ հրապարակում օգոստոսի լույս 26-ի գիշերը հարյուրավոր մարդիկ էին հավաքվել: Սկզբից խաղաղ բնույթ ունեցող ակցիան շուտով վերածվեց դիմակայության ցուցարարների և ոստիկանների միջև: Հատուկ ստորաբաժանումը կիրառեց արցունքաբեր գազ, ռետինե մահակներ և ջրցաններ:
Անկարգությունները Լիբանանում սկսվեցին օգոստոսի 22-ին Բեյրութում 5-հազարանոց ցույցից հետո, որը վերածվեց բախումների ոստիկանության հետ: Տուժեց 25 ցուցարար և ավելի քան 15 ոստիկան: Ակտիվիստներից մեկը հոսպիտալացվեց գանգուղեղի ծանր վնասվածքով և հետո մահացավ: Ցուցարարները կոչ արեցին իրենց կողմնակիցներին հեռանալ կենտրոնական հրապարակից ու շարունակել հանրահավաքը օգոստոսի 24-ին գործողությունները համաձայնեցնելուց հետո, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մենք դուրս ենք եկել խաղաղ բողոքի, մեր տղաները իրենք էինք փորձում կասեցնել սադրիչների գործողությունները` խուսափելու համար բախումներից: Մենք խնդրել էինք մեր ընկերներին հեռանալ հրապարակից և շարունակել ցույցը հաջորդ օրը: Երբ միայն սադրիչներն ու մի խումբ մարդիկ մնացին, որոնք չէին հասցրել հեռանալ, ոստիկանները սկսեցին հարվածել բոլորին անխտիր, հիմա մենք ոստիկաններին համարում ենք մեր հակառակորդները»,-պատմել է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությանը Լիբանանի «Իտտիհադ աշ Շաբաբ ալ Դեմոկրատի» կոմերիտական շարժման քաղբյուրոյի անդամ Ադնան Մոկդադը:
Ակտիվիստները, որոնք այժմ բաժանվել են 40-80-հոգանոց խմբերի, բողոքի ակցիաներ են անցկացնում Բեյրութի ոստիկանական բաժանմունքների մոտ` պահանջելով ազատ արձակել իրենց համախոհներին:
Օգոստոսի 23-ին Բեյրութում շարունակվել են զանգվածային ցույցերն ընդդեմ իշխանությունների` կապված «աղբահանության ճգնաժամի հետ»: Քաղաքի կենտրոնում շարունակվում են բախումները ոստիկանության հետ: Լիբանանի Կարմիր Խաչը դաշտային հոսպիտալ է բացել բախումների վայրում: Ցուցարարները Բեյրութում պահանջում են լուծել աղբահանության հարցը և պահանջում են իշխանությունների հրաժարականը:
Լիբանանի վարչապետ Թամամ Սալյամն հայտարարել է հրաժարականի հավանականության մասին: «Ես զգուշացնում եմ` մենք դեպի կոլապս ենք շարժվում, եթե իրավիճակն այսպես շարունակվի…Անկեղծ ասած՝ ես չեմ եղել ու չեմ լինի այդ փլուզման պատասխանատուն: Թող պաշտոնյաներն ու քաղաքական ուժերը կրեն իրենց պատասխանատվությունը»,-ասել է նա։

Митинг у здания правительства в центре Бейрута вновь перерос в столкновения полиции с демонстрантами, госпитализированы десятки человек, полицейские задержали более 40 участников акции.
В антиправительственном протесте на площади Рияд ас-Солх в ночь на 26 августа приняли участие несколько сотен человек. Акция, поначалу носившая мирный характер, переросла в противостояние между митингующими и полицейскими. Спецподразделение по подавлению мятежей применило против протестующих слезоточивый газ, резиновые пули и водометы.
«Мы вышли на мирный протест, наши ребята сами пытались ограничивать провокаторов во избежание столкновений. Мы попросили своих товарищей уйти с площади и продолжить митинг завтра. Когда остались только провокаторы и мы с группой людей, которые не успели уйти, полиция начала бить всех подряд, около 40 наших людей забрали в отделение полиции, теперь мы считаем их (полицейских) нашими противниками», — рассказал член политбюро ливанского комсомольского движения «Итихад аш-Шабаб аль-Димократи» Аднан Мокдад, сообщает РИА Новости.
Активисты, которые разделились на группы численностью в 40-80 человек, в данный момент проводят акции протеста у полицейских участков в Бейруте, требуя освободить своих соратников.
В минувшие выходные в центре ливанской столицы прошли многотысячные митинги. Люди требовали решения проблемы сбора и утилизации мусора и отставки руководства страны. Мирная демонстрация дважды перерастала в массовые беспорядки и столкновения с полицией. По данным МВД, пострадали 99 полицейских. По данным ливанского Красного креста, медицинская помощь потребовалась 340 людям, один человек погиб.
В понедельник министр МВД Ливана Нухад Машнук признал, что его подчиненные превысили свои полномочия, применив спецсредства против мирных демонстрантов в субботу.