Մեծ Բրիտանիայում ապօրինի ներգաղթյալներին 6 ամսվա ազատազրկում է սպառնում: Սա միջոցներից մեկն է, որ առաջարկում է Բրիտանիայի ՆԳՆ-ն, հակազդելու համար ապօրինի ներգաղթյալների փոխադրմանը Եվրոպայից բրիտանական կղզիներ:
Ըստ ԵՄ «Տրիտոն» գործողության ղեկավարի հրապարակած տվյալների, 2015-ի հունվար-հուլիսին ԵՄ տարածք է մուտք գործել 340 հազար ներգաղթյալ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում նրանց քանակը մոտ 123,5 հազար էր, իսկ ամբողջ 2014-ին եղել է 280 հազար: Առաջին անգամ վերջին ամիսների ընթացքում հուլիսին ԵՄ ժամանած միգրանտների քանակը հատեց 100 հազարի սահմանն ու կազմեց 107,5 հազար:
«Ապօրինի ներգաթյալներին 6 ամսվա ազատազրկում կսպառնա, իսկ խարդախ գործատուի բիզնեսը կփակվի և արտոնգիրը կչեղարկվի, իսկ եթե նա շարունակի անտեսել օրենքը, կենթարկվի դատական հետապնդման»,-հայտարարել է ներքին գործերի նախարարի միգրացիայի գծով օգնական Ջեյմս Բրոքենշիրը:
Նա ասել է, որ «նա, ով կարծում է, թե Մեծ Բրիտանիան թույլ օղակն է, չարաչար սխալվում է. եթե դուք այստեղ ապօրինի եք գտնվում, մենք միջոցներ կձեռնարկենք, որ դուք չկարողանք այստեղ աշխատել, բնակարան վարձակալել, բանկային հաշվեհամար բացել կամ մեքենա վարել», հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք այնպիսի միգրացիոն համակարգ կստեղծենք, որը կգործի ի շահ բրիտանացիների և նրանց, ով պահպանում է կանոնները»,-ասել է նա:
Մեծ Բրիտանիայի վերահսկիչ մարմիններն այժմ հաճախակի շրջայցեր կկատարեն փաբերում, բարերում ու գիշերային սրճարաններում` ստուգելու համար այնտեղ աշխատողների կարգավիճակը: Նման հաստատությունների սեփականատերերն են ամենից հաճախ օգտագործում ապօրինի ներգաղթյալների աշխատանքը:
Այն անձիքն, որոնք իշխանությունների զգուշացումներից հետո, այնուամենայնիվ կշարունակեն նպաստել ապօրինի ներգաղթյալների աշխատանքի տեղավորմանը, կազատազրկվեն մինչև 5 տարի` նախկինում նախատեսված էր 2 տարվա ազատազրկում:
Իտալիայի ԱԳ նախարար Պաոլո Ջենտիլոնին կոչ է արել Եվրամիության բոլոր երկրներին շտապ մասնակցել վերջին շրջանում կտրուկ սրված ներգաղթյալների խնդրի լուծմանը:
Ավելի վաղ Գերմանիայի ներքին գործերի նախարար Թոմաս դը Մեզիերը հայտարարեց, որ ազատ տեղաշարժը Շենգենի գոտում կարող է վտանգի տակ հայտնվել: Եվրոպական երկրները մեծ խնդիրներ ունեն կապված ներգաղթյալների աննախադեպ հոսքի հետ: Գերմանիայի իշխանությունները մինչև տարեվերջ մոտ 800 հազար փախստականի ներհոսք են ակնկալում, ինչը 4 անգամ գերազանցում է 2014-ի ցուցանիշը:
Միգրացիոն ճգնաժամը Եվրոպայում ամենամեծն է Երկրորդ համաշխարհայինի տարիներից հետո: «Այսօր աշխարհում փախստականների հետ կապված ամենախորը ճգնաժամն է Երկրորդ համաշխարհայինի տարիներից ի վեր: Եվրոպան փորձում է ընդունել մարդկանց հոսքը, որոնք ապաստան են փնտրում մեր սահմաններում»,-ասել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը, նա մտահոգված է միգրանտների հետ կապված իրավիճակով ԵՄ անդամ երկրներում:

Нелегальным мигрантам в Великобритании будет грозить до 6 месяцев тюремного заключения. Такова одна из мер по борьбе с незаконной переправкой из континентальной Европы на Британские острова переселенцев из развивающихся стран, предложенная МВД Соединенного Королевства.
«Нелегальные работники столкнутся с перспективой получения срока тюремного заключения, а мошенники-работодатели – с тем, что их бизнес будет закрыт, а лицензия (на право предпринимательской деятельности) – отозвана, либо они подвергнутся судебному преследованию, если будут продолжать пренебрегать законом», – заявил помощник министра внутренних дел по делам миграции Джеймс Брокеншир.
Он подчеркнул, что «любой, кто думает, что Великобритания – это слабое звено, пусть не сомневается: если вы находитесь здесь нелегально, наши действия будут направлены на то, чтобы у вас не было возможности работать, снимать квартиру, открывать банковский счет или водить автомашину».
«Как правительство единой нации мы продолжим применять суровые меры против злоупотреблений и выстроим такую иммиграционную систему, которая будет функционировать в интересах британского народа и тех, кто соблюдает правила», – продолжил Брокеншир, сообщаетТАСС.
Британские надзорные органы теперь будут устраивать более частые рейды по пабам, а также барам и ночным кафе, торгующим алкоголем и едой «на вынос», с целью проверки статуса людей, занятых там на работе. Хозяева и арендаторы подобных заведений чаще всего привлекают к труду нелегальных мигрантов. В случае выявления нарушений власти будут иметь право сразу же приостанавливать работу подобных торговых точек на 48 часов.
Сильнее всего возрастет ответственность тех менеджеров, которые будут замечены в неоднократном игнорировании норм иммиграционного законодательства при приеме на работу новых сотрудников. В итоге тем, кто будет после уже направленных властями предупреждений настойчиво потворствовать трудоустройству лиц, нелегально находящихся на британской территории, максимальный срок тюремного заключения теперь будет увеличен с 2 до 5 лет.
Согласно данным, обнародованным в августе руководством операции ЕС «Тритон», с января по июль 2015 года на территорию ЕС прибыли 340 тысяч мигрантов. За этот же период прошлого года число беженцев составило только 123,5 тысячи, а за весь 2014 год — 280 тысяч. Впервые за последние месяцы в июле число мигрантов, прибывших в ЕС, превысило сто тысяч человек и составило 107,5 тысячи. Наибольший поток беженцев из стран Северной Африки и Ближнего Востока зарегистрирован в Италии, куда прибывает почти треть всех мигрантов, и в Греции.