Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն առաջարկել է ընդդիմադիր կուսակցություններից ժամանակավոր կառավարության անդամության թեկնածուներին ընդգրկվել նախարարների կաբինետի կազմում, հայտնել է Anadolu գործակալությունը:
Թուրքիայի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները կկայանան նոյեմբերի 1-ին: Օգոստոսի 17-ին Թուրքիայի իշխող Արդարության և զարգացման կուսակցությունը չկարողացավ կոալիցիայի ստեղծման շուրջ համաձայնության հասնել Ազգայնական շարժման կուսակցության հետ, ինչն անհրաժեշտ էր կառավարության ձևավորման համար: Երկրի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն կառավարության ձևավորման մանդատը վերադարձրեց նախագահ Էրդողանին: «Ազգայնական շարժում» կուսակցության առաջնորդ Դևլեթ Բահչելիի հետ կոալիցիա կազմելու վերաբերյալ բանակցություններից հետո Դավութօղլուն հայտարարեց, որ մեկ առ մեկ քննարկել են Բահչելիի առաջարկած 4 տարբերակներն ու եկել են եզրահանգման, որ կոալիցիա ստեղծելու հավանականություն չկա:
Ըստ քվոտաների, ելնելով խորհրդարանում ներկայացվածությունից, ժամանակավոր կառավարության անդամ դառնալու առաջարկ է ուղարկվել ձախակենտրոն Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունից ընտրված 5 պատգամավորի, ազգայնական Ազգային շարժման կուսակցության 3 անդամի և քրդամետ Ժողովրդադեմոկրատական կուսակցության 3 ներկայացուցչի: Բացի այդ, կառավարության կազմում պետք է 11 թեկնածու լինի իշխող ԱԶԿ-ից:
Մինչև օգոստոսի 27-ի աշխատանքային օրվա ավարտը թեկնածուները պետք է գրավոր պատասխան տան առաջարկներին: Մերժում ստանալու դեպքում, տեղերը կառավարությունում կստանձնեն անկուսակցական թեկնածուները, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Հուսով եմ, որ խնդիրները, որոնք առաջացան հունիսի 7-ի ընտրություններից հետո, կլուծվեն նոյեմբերի 1-ին կայանալիք ընտրությունների արդյունքում: Եթե դրանց արդյունքում կայուն կառավարություն ձևավորվի, ապա մենք մեծ բարոյական ոգեշնչվածությամբ կմտնենք 2016 թվական»,-իր հերթին հայտարարել է նախագահ Էրդողանն Անկարայում տեղական ինքնակառավարման ղեկավարների հետ հանդիպմանը:
Նա նաև պարսավանքով է խոսել ընդդիմադիր կուսակցությունների մասին, որոնք հրաժարվում են մասնակցել ժամանակավոր կառավարության աշխատանքին, որը գործելու է նախընտրական շրջանում:
Հունիսի 7-ին Թուրքիայում խորհրդարանական ընտրություններ տեղի ունեցան, որին մասնակցեց 20 կուսակցություն: Ընտրությանը մասնակցել է 53 մլն ընտրող:Ընտրության արդյունքների հրապարակումից հետո 45 օրվա ընթացքում երկրում պետք է կառավարություն ձևավորվեր: Սակայն իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը բացարձակ մեծամասնություն կազմել չի կարողացել և ստիպված է կոալիցիոն կառավարություն ձևավորել։ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հուլիսի 9-ին ԱԶԿ առաջնորդ, վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուին հանձնարարեց կառավարություն ձևավորել: Վարչապետը կոալիցիոն բանակցություններ վարեց մյուս 3 խորհրդարանական կուսակցությունների հետ: Սակայն 45 օրվա ընթացքում կառավարություն չհաջողվեց ձևավորել:

26 Август 2015 - 15:32 AMT
Премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу направил предложения кандидатам в члены временного правительства от оппозиционных партий войти в состав кабинета министров.
Досрочные выборы, которые предусмотрены турецкой конституцией в случае невозможности сформировать коалиционное правительство в течение 45 дней после вручения мандата лидеру победившей на предыдущих выборах партии, будут проведены 1 ноября впервые в истории страны. 25 августа президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган поручил Давутоглу сформировать в течение пяти дней временное правительство, которое будет действовать до досрочных выборов в парламент. На данный момент принять участие в его формировании выразили желание правящая Партия справедливости и развития (ПСР) и прокурдская Партия демократии народов (ПДН). Две другие парламентские партии от участия во временном правительстве отказались.
Согласно квотам, исходя из представительства в парламенте, предложения войти в состав временного правительства направлены пяти депутатам от левоцентристской Народно-республиканской партии (НРП), трем — от националистической Партии национального движения (ПНД) и трем — от прокурдской ПДН. Кроме этого, в состав правительства должны войти 11 кандидатов от правящей ПСР.
До конца рабочего дня 27 августа кандидаты должны дать письменный ответ на эти предложения. В случае отказа кандидатов от оппозиции их места в правительстве займут беспартийные министры, сообщает РИА Новости.
ПСР победила на выборах 7 июня, но впервые с 2002 года потеряла парламентское большинство и не смогла в одиночку сформировать правительство. Президент Турции поручил 9 июля лидеру ПСР и действующему премьер-министру Давутоглу сформировать кабинет министров. Премьер провел коалиционные переговоры с лидерами трех других парламентских партий, но они не принесли результата.
Между тем, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что проблема политической неопределенности в Турции, вызванная исходом состоявшихся 7 июня парламентских выборов в стране, должна быть решена на досрочных выборах 1 ноября.
«Надеюсь, что проблемы, дорогу к которым открыли выборы 7 июня, будут решены 1 ноября. В этот день будет сделан выбор в пользу стабильности или нестабильности. Желаю всем партиям успеха на выборах. Если их результатом станет создание стабильного правительства, то в 2016 год мы вступим с большим моральным подъемом», — заявил Эрдоган на встрече с главами местного самоуправления в Анкаре.
Президент Турции осудил оппозиционные партии за отказ участвовать во временном правительстве Турции, которое будет сформировано на предвыборный период.
«Почему вы отказываетесь от участия во временном правительстве? Те, кто возлагает на меня ответственность за решение о досрочных выборах, таким образом пытаются скрыть собственные просчеты. Думаете, народ этого не замечает?» — сказал он.