Օվկիանոսային կարմրախայտն ու 14 նորվեգական ձեռնարկությունների մյուս դելիկատեսային արտադրանքը, որից մեկ տարի առաջ հրաժարվեց Ռուսաստանը, պատասխան պատժամիջոցներ սահմանելով Արևմուտքի դեմ, չպետք է անհետանան Ղազախստանի, Բելառուսի և Հայաստանի վաճառասեղաններից: Համենայնդեպս, եթե համապատասխան որոշում չկայացվի այդ երկրներում: Այդպես են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովում մեկնաբանել նորվեգական ձկան հետ կապված իրավիճակը, որը վերջին օրերին բուռն արձագանք է ստացել համացանցում:
«ԵՏՄ մասին պայմանագիրը թույլ է տալիս անդամ պետությունների լիազոր մարմիններին միակողմանի կարգով ժամանակավոր արգելքներ ու սահմանափակումներ սահմանել այն արտադրանքի համար, որը չի համապատասխանում ԵՏՄ պահանջներին: Եթե «Ռոսսելխոզնադզորը» նման որոշում է կայացրել, չի նշանակում, թե այն պետք է տարածվի ԵՏՄ մյուս երկրների վրա: Այս փուլում արգելքի նախաձեռնողը,
«Ռոսսելխոզնադզորն» ուղղակի պետք է` իրազեկի ԵՏՄ մյուս անդամների լիազոր մարմիններին»,-ասել է ԵՏՀ սանիտարական, ֆիտոսանիտարական և անասնաբուժական միջոցների դեպարտամենտի տնօրեն Օլեգ Արնաուտովը: Միևնույն ժամանակ, ըստ նրա, կողմերի լիազոր մարմինները պարտավոր են միջոցներ ձեռնարկել թույլ չտալու համար, որ ԵՏՄ երկրներից մեկում արգելված արտադրանքը հայտնվի այդ երկրում իրենց տարածքով, հայտնում է Informburo.kz-ն:
«Ընդ որում ԵՏՀ-ում հասկանում են, որ երկրներից մեկում սահմանվող արգելքները չեն կարող ինքնաբերաբար անդրադառնալ մյուս անդամ պետությունների վրա: Ուստի, ԵՏՀ-ն նպատակահարմար է համարում միջազգային պայմանագրի մշակումը, որը թույլ կտա ԵՏՀ-ին և կողմերին կանոնակարգել և հաստատել նման արգելքների սահմանման կանոնները` հաշվի առնելով ԵՏՄ անդամ բոլոր երկրների շահերը»,-հավելել է նա:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Ռոսսելխոզնադզորը» պատրաստվում է նամակներ ուղարկել Հայաստան, Բելառուս և Ղազախստան` իրազեկելով 2015-ի օգոստոսի 24-ին նորվեգական 14 ձեռնարկությունների արտադրած ձկնեղերի ներմուծման սահմանափակման մասին:
Այսպիսով «Ռոսսելխոզնադզորը» փորձում է սահմանափակել հակադարձ պատժամիջոցների շրջանակում նորվեգական ձկան ներմուծումը Ռուսաստանի տարածք ԵՏՄ անդամ երկրների տարածքով:
Նորվեգիայից թարմ ձկան ՌԴ ներմուծման արգելքը գործում է 2014-ի օգոստոսի 7-ից, երբ Ռուսաստանը պատասխան պատժամիջոցներ սահմանեց Նորվեգիայի, ԱՄՆ-ի, ԵՄ երկրների, Կանադայի, Ավստրալիայի դեմ: Էմբարգոն երկարացվել է մեկ տարով` մինչև 2016-ի օգոստոսի 6-ը:
«Այժմ նամակը գրվում է և կուղարկվի Բելառուսում, Ղազախստանում և Հայաստանում Նորվեգիայի դեսպանություններին»,-պարզաբանել է նա` նշելով, որ այդ արտադրանքի մուտքը շուկա արգելված է և այն ներմուծելու դեպքում կոչնչացվի որպես պատժամիջոցների ենթակա:
Գերատեսչության ղեկավար Սերգեյ Դանկվերստը հաստատել է այս տեղեկությունը: Ըստ նրա, նախատեսված էր և համաձայնեցված էր 14 նորվեգական ձեռնարկությունների ստուգումը հաջորդ շաբաթ: Սակայն «Ռոսսելխոզնադզորը» նամակ է ստացել Նորվեգիայի գլխավոր պետական դաշնային տեսուչից, որտեղ ասվում է, որ «այս պահի դրությամբ փոխհամաձայնություն չկա տեսչական ստուգման ծրագրի վերաբերյալ»: Նաև ստացվել է ևս մեկ նամակ Նորվեգիայի դեսպանատնից, որտեղ ասվում է, որ «նորվեգական իրավասու մարմինները որոշում են կայացրել, որի համաձայն նման տեսչական ստուգումների անցկացումը հաջորդ շաբաթ աննպատակահարմար է»:
«Ստեղծված իրավիճակում «Ռոսսելխոզնադզորը», մերժում ստանալով, սահմանափակումներ է մտցնում այդ արտադրանքի ներմուծման համար»,-ասել է նա:

27 Август 2015 - 07:10 AMT
Океаническая форель и другая деликатесная продукция 14-ти норвежских предприятий от которых год назад отказалась Россия, введя санкции против Западных стран, не должны исчезнуть с прилавков Казахстана, Беларуси и Армении. Во всяком случае, если соответствующее решение не будет принято в этих странах. Так прокомментировали в Евразийской экономической комиссии ситуацию с норвежской рыбой, которую бурно обсуждают в последние дни в интернете.
«В данный момент Договор о Евразийском экономическом союзе позволяет уполномоченным ветеринарным органам государств-членов в одностороннем порядке вводить временные запреты и ограничения на продукцию, не соответствующую требованиям ЕАЭС. Если Россельхознадзор принимает такое решение, это не значит, что оно должно распространяться на остальные страны ЕАЭС. На данном этапе орган-инициатор запрета, в данном случае Россельхознадзор, должен только проинформировать уполномоченные органы остальных стран ЕАЭС», – прокомментировал директор департамента санитарных, фитосанитарных и ветеринарных мер Евразийской экономической комиссии Олег Арнаутов.
В то же время, по его словам, уполномоченные органы сторон обязаны принять меры к недопущению попадания продукции, запрещенной в одной из стран ЕАЭС, в эту страну через их территорию, сообщает Informburo.kz.
«При этом в Евразийской экономической комиссии есть понимание, что запреты, вводимые одной из стран, автоматически сказываются на остальных государствах-членах. В связи с этим, ЕЭК видит целесообразным разработку международного договора, который позволял бы Комиссии и Сторонам регулировать и устанавливать правила введения подобных запретов и ограничений с учетом интересов всех стран ЕАЭС», – добавил руководитель департамента ЕЭК.
Ранее сообщалось, что Россельхознадзор готовит письма в Белоруссию, Казахстан и Армению с сообщением об ограничении ввоза рыбы с 24 августа 2015 года 14 норвежских предприятий в связи с отказом в проверках. Об этом сообщил начальник управления инспекционной работы в рамках международного сотрудничества и ВТО в сфере ветеринарии Россельхознадзора Василий Лавровский.
Таким образом, Россельхознадзор пытается ограничить ввоз на территорию России попавшей под контрсанкции норвежской рыбы в переработанном виде через страны таможенного союза (Евразийский экономический союз – ЕАЭС).
Запрет на ввоз свежей рыбы из Норвегии действует с 7 августа 2014 года, когда Россия ввела продэмбарго в отношении пищевой продукции из стран-санкционеров – Норвегии, США, ЕС, Канады, Австралии. Эмбарго продлено на год до 6 августа 2016 года.
«Сейчас письмо готовится и будет направлено в посольство Норвегии, Белоруссию, Казахстан и Армению», – пояснил он. При этом он подчеркнул, что эта продукция будет не допускаться на рынок и так же, как и санкционная, будет подлежать уничтожению.
Глава ведомства Сергей Данкверт подтвердил эту информацию. По его словам, была запланирована и согласована проверка 14 норвежских предприятий на следующей неделе. Однако сегодня в Россельхознадзоре получили письмо от главного государственного федерального инспектора Норвегии, в котором говорится, что «на данный момент отсутствует взаимопонимание по согласованной программе инспекции». Также было получено еще одно письмо из посольства Норвегии, в котором говорится, что «норвежские компетентные органы приняли решение о нецелесообразности в условиях текущей ситуации проведение инспекции в Норвегии на следующей неделе».
«В сложившейся ситуации Россельхознадзор руководствуется положениями ЕЭК, которые в случае получения такого отказа предусматривают введение ограничений на поставки с этих предприятий», – подчеркнул он.