28 Օգոստոս 2015 - 09:30 AMT
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը կարծում է, որ Եվրամիությունը դեռ չի կարող չեղյալ հայտարարել Ռուսաստանի դեմ գործող պատժամիջոցները Ուկրաինայի շուրջ հակամարտության պատճառով:
Ըստ կանցլերի, ԵՄ-ում տեսնում են, որ պատժամիջոցներն անդրադառնում են նաև մի շարք արևմտյան ընկերությունների վրա: «Ուստի, անշուշտ, այնպիսի քաղաքական շրջանակային պայմաններ պետք է լինեն, որոնք թույլ կտան մեզ հրաժարվել պատժամիջոցներից: Միջազգային իրավունքի էական խախտումների և մինչ օրս անկայուն իրավիճակի պատճառով մենք, ցավոք, դեռ չենք կարող լուծել այդ հարցը»,-մեջբերում է Մերկելին Deutsche Welle հեռուստառադիոընկերությունը:
Միևնույն ժամանակ կանցլերը նշել է, որ Բեռլինը ցանկանում է վերադառնալ Մոսկվայի հետ կառուցողական հարաբերություններին: «Մենք գործընկերային հարաբերություններ ենք ցանկանում Ռուսաստանի հետ, մենք այնքան միջազգային խնդիրներ ունենք»,-հայտարարել է Մերկելը: Ըստ նրա, Մոսկվան, մասնավորապես, կարող է կարևոր դերակատարություն ունենալ Սիրիայի հակամարտության կարգավորման գործում:
Մոսկվան իր հերթին բազմիցս է հայտարարել, որ անհիմն ու ապօրինի է համարում սահմանված պատժամիջոցները:
2014-ի մարտից արևմտյան երկրներն արդեն մի քանի անգամ պատժամիջոցներ են սահմանել Մոսկվայի դեմ Ուկրաինայի հարցում Ռուսաստանի դիրքորոշման պատճառով: 2015-ի մարտին ընդլայնվեց ԱՄՆ պատժամիջոցների ցանկը, իսկ հունիսին` Կանադայի պատժամիջոցների ցանկը: Բացի այդ, հունիսի 22-ին Եվրամիության երկրների ԱԳՆ ղեկավարները Լյուքսեմբուրգում կայացած նիստում երկարացրել են տնտեսական պատժամիջոցների գործողությունների ժամկետը մինչև 2016 թ. հունվարի 31-ը:

28 Август 2015 - 08:10 AMT
Канцлер Германии Ангела Меркель считает, что Европейский союз пока не может отменить санкции, принятые в отношении России из-за конфликта вокруг Украины.
По словам канцлера, в ЕС видят, что санкции затронули в том числе и ряд западных компаний. «Поэтому мы, конечно, хотим таких политических рамочных условий, которые позволили бы нам снять санкции. Ввиду существенных нарушений международного права и до сих пор нестабильной ситуации мы, к сожалению, еще не достигли этого вопроса», — приводит слова Меркель телерадиокомпания Deutsche Welle.
Вместе с тем канцлер отметила, что Берлин желает вернуться к конструктивным отношениям с Москвой. «Мы желаем партнерских отношений с Россией, у нас так много международных проблем», — заявила Меркель. По ее словам, Москва, в частности, может сыграть важную роль в урегулировании конфликта в Сирии.
В свою очередь Москва не раз заявляла, что считает введенные санкции необоснованными и незаконными.
Западные страны с марта 2014 года уже несколько раз вводили санкции из-за позиции России по Украине. В марте 2015 года был расширен санкционный список США, а в июне — санкционный список Канады. Кроме того, 22 июня главы МИД стран Евросоюза на заседании в Люксембурге продлили действие экономических санкций до 31 января 2016 года.