31 Օգոստոս 2015 - 12:23 AMT
ԱՄՆ ղեկավարությունը կարող է պատժամիջոցներ սահմանել Չինաստանի ընկերությունների և քաղաքացիների դեմ մշտական հաքերային գրոհների պատճառով: Նման հավանականության մասին հայտնել է The Washington Post-ը:
Ինչպես գրում է պարբերականը, ոճրագործների թիրախը հաճախ առևտրային գաղտնիքներ են, այն է` ԱՄՆ էներգետիկ ընկերությունների գաղտնիքները: Պատժամիջոցներ սահմանելու հավանականությունը զգուշացնող ահազանգ է Պեկինին:
Մյուս կողմից, Սպիտակ տունը հասկացնել է տալիս ամերիկյան բիզնեսին, որ վերջինիս կողմից է: Պատժամիջոցների մասին վերջնական որոշում դեռ չի կայացվել: Այդ հարցն ամերիկացիները կքննարկեն 2 շաբաթվա ընթացքում:
Չինաստանը մշտապես հերքում է իր հասցեին հնչող մեղադրանքները: Ավելին, Չինաստանի իշխանությունները շեշտը դնում են ամբողջ մոլորակի ջանքերով կիբերսպառնալիքներին հակազդելու վրա, քանի որ Չինաստանը ևս հաճախ դառնում է հաքերների գրոհների թիրախը: Ասվում է նաև, որ բոլոր այդ հարցերը կքննարկվեն Չինաստանի նախագահ Սի Ձինպինի և ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի սեպտեմբերին կայանալիք հանդիպմանը:
Ավելի վաղ չինացի հաքերներին մեղադրեցին American Airlines ավիաընկերության տվյալների շտեմարանը, ինչպես նաև Sabre ամրագրման համակարգը կոտրելու մեջ: Թե հատկապես ինչ տեղեկությունների մասին էր խոսքը, չհրապարակվեց: Դա ամենածավալուն միջադեպն էր ԱՄՆ զբոսաշրջության ոլորտում նրա գոյության ամբողջ ընթացքում:
Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները 10 անգամ ավելացրել են կիբերտարածքում անվտանգության ծախսերը: Ծրագրի տարեկան բյուջեն, որն ուղղված է ՌԴ և Չինաստանի կողմից կիբերսպառնալիքների չեզոքացմանը, կկազմի մոտ 600 մլն դոլար: 5 տարում Մեծ Բրիտանիայի նախահարձակ ծրագրի համար կհատկացվի մինչև 2 մլն ֆունտ ստերլինգ: Մեծ Բրիտանիայի իշխանություններին նման խորհուրդ է տվել Մեծ Բրիտանիայի Միացյալ ԶՈւ հրամանատարությունը` խորհուրդ տալով նաև մինչև 300 կիբերանվտանգության մասնագետ վարձել և վնասակար համակարգչային ծրագրեր մշակել` վիրուսներ, լրտես-ծրագրեր, տրոյաններ և այլն:
Օգոստոսի 17-ին 20 պետության ներկայացուցիչներ համաձայնագիր ստորագրեցին ինտերնետում իրենց գործունեությունը սահմանափակելու և կիբերտարածքը բացառապես խաղաղ նպատակներով օգտագործելու մասին: Այդ է վկայում ՄԱԿ միջազգային տեղեկատվական անվտանգության փորձագետների զեկույցը, որին անդամակցում է 20 երկիր, այդ թվում` ՌԴ-ն, ԱՄՆ-ն, Չինաստանը, Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Բրազիլիան, Ճապոնիան, Հարավային Կորեան և Իսրայելը:
Զեկույցում մասնավորապես ասվում է, որ անթույլատրելի են համարվում կիբերհարձակումները կրիտիկական կարևորության ենթակառուցվածքների վրա և այսպես կոչված «էջանշանների» օգտագործումը սարքավորումներում, ինչը թույլ է տալիս հետևել օգտատերերին: Սակայն փաստաթղթում նշված բոլոր միջոցները խորհրդատվական բնույթ են կրում:

31 Август 2015 - 09:50 AMT
Руководство США может ввести санкции по отношению к китайским компаниям и гражданам страныиз-за постоянных хакерских атак. О такой возможности заявило издание The Washington Post.
Как пишет издание, целью злоумышленников часто являются торговые секреты, а именно тайны энергетических компаний Соединенных Штатов. Возможность введения санкций является чем-то вроде предупредительного сигнала Пекину.
С дугой стороны, Белый дом дает понять американскому бизнесу, что он на его стороне. Пока окончательное решение о введении санкций не принято. Этот вопрос американцы рассмотрят в течение двух недель.
Китай постоянно отвергает такого рода обвинения в свой адрес. Более того, власти КНР делают акцент на противодействии киберугрозам усилиями всей Земли, поскольку Поднебесная сама нередко выступает в роли жертвы хакерских атак. Сообщается, что все эти вопросы будут обсуждаться во время сентябрьской встречи председателя КНР Си Цзиньпина с президентом США Бараком Обамой.
Ранее китайских хакеров обвинили во взломе базы данных авиакомпании American Airlines, а также системы бронирования Sabre. О том, какая именно информация была похищена, не сообщалось. Взлом стал самым масштабным инцидентом такого рода в туристической отрасли США за всю ее историю.
Власти Великобритании в десять раз увеличат расходы на войны в киберпростанстве. Годовой бюджет программы, направленной на противостояние угрозе со стороны России и Китая в киберпространстве, составит более $600 млн. В течение пяти лет на наступательную киберпрограмму Великобритании будет выделено до 2 млрд фунтов стерлингов ($3,13 млрд).
Увеличить финансирование властям Великобритании рекомендовало командование Объединенных вооруженных сил Великобритании (Joint Forces Command, JFC). Кроме этого, JFC посоветовало нанять до трехсот специалистов в области кибербезопасности и разработать вредоносные компьютерные программы – вирусы, трояны, черви и программы-шпионы.
17 августа представителями 20 государств был подписан текст соглашения по ограничению своей деятельности в интернете и использованию киберпространства исключительно в мирных целях. Это следует из доклада группы экспертов ООН по международной информационной безопасности, в которую входят представители 20 стран, включая Россию, США, Китай, Великобританию, Францию, Бразилию, Японию, Южную Корею и Израиль.
В докладе говорится, в частности, о недопустимости кибератак на критически важные инфраструктуры и использования так называемых «закладок» в оборудование, позволяющее осуществлять слежку за его пользователями. Однако все меры в документе носят исключительно рекомендательный характер.