1 Սեպտեմբեր 2015 - 08:47 AMT
Չինական Lenovo ընկերությունը ներկայացրել է Phab Plus սմարթֆոնը էկրանի 6,8 դյույմ ռեկորդային տրամագծով:
Սմարթֆոնի հիմքում 8-միջուկանի 64-բիտային Qualcomm Snapdragon 615 հարթակն է 1,5 ԳՀց տակտային հաճախականությամբ և Adreno 405 գրաֆիկական արագացուցիչով, 2 ԳԲ օպերատիվ և 32 ԳԲ մշտական հիշողությամբ, կա նաև Micro SD քարտերի համար նախատեսված սլոթ: Նորույթը նաև հագեցած է 13-մեգապիկսելանոց հիմնական տեսախցիկով, որը համալրված է կրկնակի լուսադիոդային բռնկումով, իսկ սելֆիի և տեսազանգերի համար տեղադրված է 5-մեգապիկսելանոց տեսախցիկ:
Սարքը հագեցած է երկու SIM-քարտի համար նախատեսված սլոթով, 4-րդ սերնդի ցանցերի աջակցությամբ, Wi-Fi-ով և Bluetooth-ով: Նորույթում օգտագործված է նաև Dolby Atmos Surround Sound տեխնոլոգիան` մաքուր հնչողության ապահովման համար:
Phab Plus-ի գլխավոր առանձնահատկությունը 6,8 դյույմ տրամագծով դիսփլեյն է 1920х1080 պիկսել թողունակությամբ` նման համադրությունը համապատասխանում է 324 պիկսել խտությանը մեկ դյույմի համար: Phab Plus-ն աշխատում է Android 5.0 Lollipop-ով:
Մեծ էկրանով է պայմանավորված գաջեթի քաշը` 220 գ: Փոխարենն աշխատել են հաստության վրա` այն 7,6 մմ է ամբողջ մակերեսի համար առանց ցցուն տարրերի: Իսկ մարտկոցն ընդամենը 3500 մԱժ հզորության է, ինչը մի փոքր տարօրինակ է այսպիսի մեծ սարքի համար:
Սմարթֆոնը վաճառքի կհանվի 2599 յուանով (մոտ 196 դրամ ընթացիկ փոխարժեքով) Չինաստանում, կարելի է ընտրել չորս երանգի կորպուս` մոխրագույն, կապույտ, վարդագույն և արծաթագույն: Կհայտնվի նորույթը Չինաստանից դուրս, թե ոչ, դեռ հայտնի չէ:
Օգոստոսի ավարտին հայտնի դարձավ, որ չինական Lenovo Mobile Business Group ընկերությունը մտադիր է ինտեգրել իր բջջային բիզնեսն ամերիկյան Motorola Mobility-ին: Տեղեկությունը հաստատել է Lenovo-ի փոխնախագահ Չեն Սյույդունը:
Lenovo Mobile Business Group-ի թիմն անմիջական մասնակցություն կունենա միավորված ստորաբաժանման կառավարմանը, սակայն նրա ղեկավարը կդառանա Motorola-ի նախկին նախագահ Ռիկ Օստելոն: Վերակազմավորումը թույլ կտա ավելացնել շղթայի արդյունավետությունը, նվազեցնել ծախսերը և, ամենակարևորը, օգտագործել երկու ընկերությունների ուժեղ կողմերը:
Այժմ սմարթֆոնների դիզայնով, մշակմամբ և արտադրությամբ կզբաղվեն Motorola-ի մասնագետները: Lenovo-ն իր հերթին ունի միջազգային շուկայում վաճառքի հաջող փորձ: Հակառակ տարածվող լուրերին` երկու բրենդերն էլ կպահպանվեն:
Թե նրանցից որին կտրվի նախապատվությունը, կախված է տարածաշրջանից: Ամեն դեպքում սարքերի մոդելային շարքը կկրճատվի: Արտադրողը նաև մտադիր չէ գնային պատերազմ սկսել մրցակիցների հետ` նոր ռազմավարությունը միտված է շահույթ ստանալուն: Հատկանշական է, որ ինքը Սյույդունն արդեն անցել է Motorola Moto X սմարթֆոնի, իսկ նրա ձեռքին կարելի է տեսնել Moto 360 երկրորդ սերնդի «խելացի» ժամացույցը:
Lenovo Group Limited – ընկերությունը հիմնադրվել է 1984 թվականին: Արտադրում է համակարգչային տեխնիկայի լայն տեսականի, այդ թվում PC, բջջային հեռախոսներ, սմարթֆոններ, նեթբուքներ, մոնիտորներ և այլն: Գրանցված է Սինգապուրում: Կենտրոնակայանը գտնվում է ԱՄՆ Նյու Յորքի նահանգի Փերչեյզ քաղաքում, իսկ հիմնական օպերացիոն գրասենյակները` Պեկինում և Ռեյլիում (ԱՄՆ): Հիմնական հետազոտական կենտրոնները գտնվում են ճապոնական Յամատոյում, Պեկինում, Շանհայում և Շենչժենում, ինչպես նաև Ռեյլիում (ԱՄՆ): 2014-ի դրությամբ ընկերությունն ուներ 54000 աշխատակից ավելի քան 60 երկրում: Ընկերությունը հաճախորդների է սպասարկում աշխարհի ավելի քան 160 երկրում:

Китайская компания Lenovo представила смартфон Phab Plus с рекордной диагональю экрана в 6,8 дюймов. Как сообщают в компании, устройство предназначено для представителей среднего класса.
Основу начинки смартфона составляет восьмиядерная 64-битная аппаратная платформа Qualcomm Snapdragon 615 с тактовой частотой 1,5 ГГц и графическим ускорителем Adreno 405, 2 ГБ оперативной и 32 ГБ постоянной памяти, есть слот для карт Micro SD. Новинка также оснащена 13-мегапиксельной основной камерой, дополненной двойной светодиодной вспышкой, а для селфи и видеозвонков тут установлена 5-мегапиксельная камера.
Устройство оснащено слотом для двух SIM-карт, поддержкой сетей четвертого поколения, Wi-Fi и Bluetooth. В новинке также реализована технология Dolby Atmos Surround Sound для обеспечения более чистого звучания.
Главной особенностью Phab Plus выступает дисплей диагональю 6,8 дюймов с разрешением 1920х1080 пикселей – такое сочетание соответствует плотности пикселей 324 на дюйм. Phab Plus работает на Android 5.0 Lollipop.
Большой экран предопределил массу гаджета – 220 г. Зато с толщиной в компании постарались и добились 7,6 мм по всей площади гаджета – никаких выпирающих элементов тут нет. А вот аккумулятор тут всего на 3500 мАч, что выглядит несколько странным для такого большого устройства.
Смартфон поступит в продажу по цене 2599 юаней (около 196 тысяч драм по актуальному курсу) в Китае, выбрать можно из четырех цветов корпуса: серого, синего, розового и серебристого. Появится ли новинка за пределами Поднебесной, на данный момент неизвестно.
В конце августа появилась информация, что Китайская компания Lenovo Mobile Business Group планирует интегрировать свой мобильный бизнес в американскую Motorola Mobility. Информацию подтвердил вице-президент Lenovo Чэнь Сюйдун. Топ-менеджер также рассказал о некоторых особенностях новой организационной структуры.
Команда Lenovo Mobile Business Group будет принимать непосредственное участие в управлении объединенным подразделением, но его главой станет бывший президент Motorola Рик Остерло. Реструктуризация позволит повысить эффективность цепи поставок, снизить расходы и, что самое главное, использовать сильные стороны обеих компаний.
Теперь дизайном, разработкой и производством смартфонов займутся специалисты из Motorola. Lenovo, в свою очередь, имеет успешный опыт продаж на международном рынке. Вопреки распространяющимся слухам, оба бренда продолжат свое существование.
Какому из них будет отдаваться преимущество, зависит от региона. В любом случае, модельный ряд устройств будет сокращен. Производитель также не собирается вступать в ценовую войну с конкурентами – новая стратегия нацелена на получение прибыли. Примечательно, что сам Чэнь Сюйдун уже перешел на смартфон Motorola Moto X, а на его руке недавно были замечены смарт-часы Moto 360 второго поколения.