10 Սեպտեմբեր 2015 - 09:08 AMT
Ռուսական զենքի համար միջազգային պատվերները գերազանցում են $12 մլրդ-ը. Պատվիրատուներից է նաև Ադրբեջանը
Ցամաքային զորքերի համար ռուսական զենքի արտասահմանյան պատվերների պորտֆելը գերազանցում է $12 մլրդ-ը: Այդ մասին Ներքին Տագիլում բացված Russia Arms Expo (RAE) ցուցահանդեսին տեղեկացրել է «Ռոսօբորոնէքսպորտ» ընկերության գլխավոր տնօրենի տեղակալ Իգոր Սևաստյանովը, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը:
«Ընկերության հիմնադրումից ի վեր 15 տարվա ընթացքում այդ ուղղությամբարտահանման ծավալը 10 անգամ աճել է: Վստահ մրցակցում ենք առաջատար արտադրողների հետ ու շուկայում ազգային անվտանգության ոլորտում կարող ենք առաջարկել համալիր, բազմակողմանի լուծումներ»,- ասել է Սևաստյանովը:
Նրա խոսքով, այս սեգմենտում ընկերությունը միջազգային շուկայում առաջ է տանում ռազմական նշանակության ավելի քան 700 միավոր ապրանք:
Ստրատեգիաների ու տեխնոլոգիաների անալիզի կենտրոնի տվյալով, Ռուսաստանի կողմից իրագործվող ցամաքային զորքերի համար տեխնիկայի հիմնական պայմանագրերին են վերաբերում Տ-90Ս տանկերի մատակարարումը (որը հետաքրքրում է Հնդկաստանին ու Ադրբեջանին), ինչպես նաև ՀՄՄ-3 (որը հետաքրքրում է Ադրբեջանին ու Ինդոնեզիային), ինքնագնաց հրետանու ու ծանր կրականետային համակարգի (Իրաք, Ադրբեջան), ռազմամթերքի (Հնդկաստան, ԱՄԷ), ինժեներական տեխնիկայի (Իրաք), հակատանկային համալիրի (Բահրեյն, Նամիբիա), հրազենի: Բացի այդ, բազմաթիվ համաձայնագրեր են կյանքի կոչվում ավելի վաղ մատակարարված տեխնիկայի մոդերնիզացիայի մասով, մասնավորապես՝ Ալժիրի հետ:
Х Սպառազինության, ռազմատեխնիկայի ու ռազմամթերքի միջազգային Russia Arms Expo ցուցահանդեսը Ներքին Տագիլում բացվել է սեպտեմբների 9-ին ու տևելու է երեք օր: Ցուցադրական ելույթները կանցնեն ավելի քան 400 հազար քմ տարածք զբաղեցնող բաց զորավարժարանում, ինչը թույլ կտա իրական ժամանակում ցուցադրելու զենքի բոլոր տեսակների մարտական ու գործառնական առանձնահատկությունները: Բացումից առաջ կազմակերպիչները կանխատեսում էին, որ այն կայցելի միջազգային 65 պատվիրակությունից ոչ պակաս: Ցուցահանդեսում ներկայացված են ռուսական նորագույն զրահապատ տրանսպորտային միջոցները, այդ թվում՝ Տ-14 տանկն ու «Արմատա» պլատֆորմի հիմքով ծանր ՀՄՄ Տ-15-ը:

Портфель зарубежных заказов на российскую технику и вооружения для сухопутных войск превышает 12 миллиардов долларов. Об этом на открывшейся в Нижнем Тагиле выставке Russia Arms Expo (RAE) сообщил заместитель генерального директора компании «Рособоронэкспорт» Игорь Севастьянов, передает ТАСС
«За 15 лет с момента создания «Рособоронэкспорта» объем экспорта по этому направлению увеличился в десять раз. Мы уверенно конкурируем с ведущими производителями и можем предлагать на рынке комплексные, всеобъемлющие решения в сфере национальной безопасности», — сказал Севастьянов.
По его словам, в этом сегменте компания продвигает на международном рынке свыше 700 единиц продукции военного назначения.
По данным Центра анализа стратегий и технологий, к основным контрактам на технику сухопутных войск, реализуемым Россией, относятся поставки танков Т-90С (в интересах Индии и Азербайджана), БМП-3 (в интересах Азербайджана и Индонезии), самоходной артиллерии и тяжелых огнеметных систем (Ирак, Азербайджан), боеприпасов (Индия, ОАЭ), инженерной техники (Ирак), потивотанковых комплексов (Бахрейн, Намибия), стрелкового оружия. Также реализуется значительный объем контрактов по модернизации ранее поставленной техники, в частности с Алжиром.
Х Международная выставка вооружений, военной техники и боеприпасов Russia Arms Expo открылась в Нижнем Тагиле 9 сентября и продлится три дня. Показательные выступления состоятся на открытом полигоне площадью более 400 тысяч квадратных метров, что позволит продемонстрировать боевые и эксплуатационные характеристики всех видов вооружений в режиме реального времени. Организаторы выставки ранее сообщали, что ее посетит не менее 65 иностранных делегаций. На выставке демонстрируются новейшие образцы российской бронетехники, включая танк Т-14 и тяжелую БМП Т-15 на платформе «Армата».