Ադրբեջանի ղեկավարությունը պատրաստվում է դատի տալ ֆրանսիական պետական France 2 հեռուստաալիքը: Պատճառը լրագրողական հետաքննությունը եթեր հեռարձակելն է, որտեղ Ադրբեջանը բնութագրվում է որպես «բռնապետություն», իսկ դրա ղեկավար Իլհամ Ալիևը՝ «բռնակալ»: Այդ մասին սեպտեմբերի 9-ին Ադրբեջանի ղեկավարության ֆրանսիացի փաստաբան Օլիվյե Պրադոյին հղումով տեղեկացրել է France-Presse գործակալությունը:
«Լրագրողներ Էլիզ Լյուսեն ու Լորան Ռիշարը հաղորդման ամենասկզբից Ադրբեջանն աշխարհում որպես ամենախիստ բռնապետություններից են ներկայացնում»,- ասել է Պրադոն:
Սեպտեմբերի 8-ին France 2-ն իր Cash Investigation հետախուզական շաբաթական հաղորդման շրջանակում ռեպորտաժ է հեռարձակել՝ նվիրված Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի՝ 2014-ի գարնանը Ադրբեջան այցին:
Ադրբեջանում նկարահանումներից հետո ֆրանսիացի լրագրողներից առգրավել էին նկարահանված նյութերը, մասնավորապես՝ ընդդիմադիր ակտիվիստների ու իրավապաշտպանների հետ հարցազրույցները:
«Ամբողջ հաղորդման ընթացքում առանց որևէ ապացույցի ադրբեջանական առաջնորդին անհիմն որպես կովկասյան «բռնակալ» ու «բռնապետ» են ներկայացնում»,- հայտարարել է փաստաբանը:
Ըստ Ru.rfi.fr-ի, նա նաև հավելել է, որ Ադրբեջանն «այլևս չի պատրաստվում հանդուրժել ու դատի կտա նրանց, ով զրպարտում է երկիրը»:

10 Сентябрь 2015 - 09:19 AMT
Баку подает в суд на France 2, назвавшего вещи своими именами, то есть Алиева – деспотом и диктатором
Власти Азербайджана намерены подать иск против государственного французского телеканала France 2 после показа журналистского расследования, в котором Азербайджан назван «диктатурой», а его президент Ильхам Алиев — «деспотом». Об этом со ссылкой на французского адвоката руководства Азербайджана Оливье Прадо сообщает в среду, 9 сентября, агентство France-Presse.
Журналисты «Элиз Люсе и Лоран Ришар с самого начала программы представляют Азербайджан как одну из самых жестких диктатур в мире», — заявил Прадо.
8 сентября France 2 в рамках еженедельной расследовательской программы Cash Investigation показал сюжет, посвященный поездке президента Франсуа Олланда в Азербайджан весной 2014 года.
После съемок в Азербайджане у французских журналистов конфисковали отснятый материал, в частности, интервью с оппозиционными активистами и правозащитниками.
«В течение всей программы без каких-либо доказательств азербайджанский лидер безаппеляционно представлен как кавказский «деспот» и «диктатор», — пояснил адвокат.
По словам Оливье Прадо, он не знает «диктатур, которые заседали бы в Совете Европы, где была бы отменена смертная казнь и свободный интернет».
Он также добавил, что Азербайджан «больше не намерен терпеть подобное и будет подавать в суд на тех, кто на него клевещет», сообщает Ru.rfi.fr.