ԱՄՆ-ում հիշատակում են աշխարհի ամենախոշոր ահաբեկչություններից մեկը՝ 2001-ի սեպտեմբերի 11-ին Նյու Յորքի հայտնի աշտարակների պայթյունի 14-րդ տարելիցը: Սպասվում է, որ քաղաքի կենտրոնում, ինչպես միշտ, հազարավոր մարդիկ կհավաքվեն Ground Zero կոչվող վայրում՝ հիշատակելու Համաշխարհային առևտրի կենտրոնի պայթյունի անմեղ զոհերին: 14-րդ տարելիցի կապակցությամբ զանգեր կղողանջեն ու կընթերցվի մոտ 3000 զոհի անունը:
Բացի այդ, ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման կայցելի Մերիլենդ նահանգում գտնվող Ֆորտ-Միդ ռազմաբազա, իսկ պաշտպանության նախարար Էշթոն Քարթերը կմասնակցի Պենտագոնում կայանալիք հիշատակի միջոցառումներին: Նմանատիպ միջոցառումներ են անցկացվելու ամբողջ երկրով մեկ:
Ըստ վերջին տեղեկությունների, 2001-ի սեպտեմբերի 11-ին 2.977 մարդ է զոհվել (չհաշված 19 ահաբեկչին) ու ավելի քան 6.000 մարդ տուժել: Զոհերի թվում 90-ից ավելի երկրի քաղաքացիներ էին:
Հիշատակի միջոցառումները կմեկնարկեն ԱՄՆ Արևմտյան ափի ժամանակով 08:46-ին՝ լռության րոպեով:Հենց այդ ժամին էին մահապարտ ահաբեկիչները կազմակերպել ինքնաթիռներից մեկի բախումն առևտրի կենտրոնի Հյուսիսային աշտարակի հետ՝ 93 ու 99 հարկերի միջև: 17 րոպե անց ահաբեկիչների երկրորդ խումբը, որը ևս վերցրել էր ինքնաթիռի կառավարումն իր ձեռքը, բախվեց առևտրի կենտրոնի Հարավային աշտարակին:
Մինչ այդ, ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ, ԱՄՆ-ում ձերբակալել են այսօր՝ սեպտեմբերի 11-ին ահաբեկչություն պլանավորող տղամարդու: Ըստ ԱՄՆ արդարդատության նախարարության, 20-ամյա Ջոշուա Գոլդբերգին ձերբակալել են Կանզաս-Սիթիում: Նշվում է, որ երիտասարդն ավելի վաղ սոցկայքերում հայտնում էր, որ կիսում է «Իսլամական պետության» սկզբունքները:
Տղամարդը կապի էր դուրս եկել ՀԴԲ-ի տեղեկատուի հետ՝ ահաբեկչություն կազմակերպելու նպատակով, որը պլանավորվում էր հիշատակի միջոցառումների անցկացման վայրից ոչ հեռու:

11 Сентябрь 2015 - 08:17 AMT
В США отмечается 14-я годовщина самых масштабных террористических актов в мире – 11 сентября 2001 года.
Как ожидается, тысячи людей соберутся в центре Нью-Йорка на так называемом «Ground zero», месте, где в этот день в 2001 году террористы совершили атаки на здание Всемирного торгового центра.
Так, 14-ю годовщину трагедии отметят битьем в колокола и зачитыванием почти трех тысяч имен погибших.
Также президент США Барак Обама в этот день посетит военную базу Форт-Мид в штате Мэриленд, а министр обороны Эштон Картер примет участие в траурных мероприятиях в Пентагоне. Памятные мероприятия запланированы по всей стране.
11 сентября 2001 года, по последним данным, погибли 2 977 человек (не считая 19 террористов) и более шести тысяч пострадали. Среди погибших – граждане более 90 стран мира.
По ставшей уже печальной традиции, мероприятия в память жертв трагедии начнутся с минуты молчания в 08:46 по времени Восточного побережья США.
Именно в это время террористы-смертники, захватившие рейс 11 Американских авиалиний, устроили преднамеренное столкновение самолета с Северной башней ВТЦ между 93 и 99 этажами. Спустя 17 минут вторая группа террористов врезалась на таком же похищенном самолете рейса 175 авиакомпании United Airlines в Южную башню ВТЦ (этажи 77-85).
Между тем, как передают СМИ, В США задержан готовивший теракт в годовщину терактов 11 сентября.
Как сообщает министерство юстиции США, 20-летний Джошуа Голдберга был задержан в городе Канзас-Сити.
Уточняется, что молодой человек ранее в соцсетях заявлял, что разделяет принципы «Исламского государства».
Мужчина вступил в контакт с информатором ФБР с целью организации теракта. Он направил информатору точные инструкции по изготовлению взрывного устройства из скороварки с помощью опасных элементов. Д.Голдберг планировал организовать теракт неподалеку от места проведения траурных мероприятий, приуроченных к 14-й годовщине терактов 11 сентября 2001 года.