ԱՄՆ ղեկավարությունը կասկածում են, որ «Իսլամական պետություն» ծայրահեղական խմբավորման զինյալները Սիրիայի ու Իրաքի տարածքում քիմզենք են ստեղծել ու կիրառել:
Հետախուզությունը ֆիքսել է իպրիտի (քիմիական մանանեխի գազ) կիրառման առնվազն 4 դեպք իրաքա-սիրիական սահմանի երկու կողմում էլ, հայտարարել է ամերիկացի պետպաշտոնյան, որը ցանկացել է անհայտ մնալ:
Ըստ ամերիկյան հետախուզության տվյալների, իպրիտն օգտագործվում է փոշու տեսքով, որն ավելացվում է պայթուցիկ նյութերի մեջ: Քիմիական մանանեխի գազն արգելված քիմզենք է ու կարող է մաշկի թարախապալարներ առաջացնել, ինչպես նաև կուրություն ու շնչառական խնդիրներ առաջացնել, տեղեկացնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Սեպտեմբերի 10-ին ՄԱԿ-ի պաշտպանության խորհուրդը կողմ է արտահայտվել կազմակերպության պետքարտուղար Բան Կի Մունի երաշխավորությանը, որը վերաբերում էր ՄԱԿ-ի ու Քիմզենքի արգելման կազմակերպության համատեղ մեխանիզմի ստեղծմանը, որը թույլ կտար պարզելու՝ ովքեր են Սիրիան թունավորողները:
Օգոստոսին հայտարարվեց, որ ԻՊ զինյալներն Իրաքի հյուսիսում քրդերի դեմ քիմզենք են կիրառել: Հարձակումը կայացել էր Մահմուր քաղաքից դեպի արևելք:
Ավելի ուշ ՄԱԿ-ի պետքարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը հայտարարեց, որ ՄԱԿ-ի պետքարտուղարությունում հետևում են ԻՊ զինյալների՝ քրդերի դեմ քիմզենքի հնարավոր կիրառմանը:
Միաժամանակ, նա նշել էր, որ այդ պահի դրությամբ ՄԱԿ-ը «հնարավորություն չունի պարզելու՝ կոնկրետ ինչ է կատարվել», քանի որ դա տարածաշրջան է, որտեղ կազմակերպությունը ներկայացվածություն չունի:ծ

11 Сентябрь 2015 - 13:55 AMT
Власти США подозревают боевиков экстремистской группировки «Исламское государство» в создании и использовании химического оружия на территориях Сирии и Ирака.
Разведка зафиксировала, по меньшей мере, четыре случая использования иприта (горчичного газа) по обеим сторонам сирийско-иракской границы, заявил американский госслужащий, пожелавший остаться неназванным.
По данным американской разведки, иприт используется в форме порошка, который добавляется во взрывчатые вещества. Горчичный газ является запрещенным химическим оружием и может вызывать кожные нарывы, слепоту и проблемы с дыханием, сообщает Русская служба BBC.
10 сентября Совет Безопасности ООН одобрил рекомендации генсека организации Пан Ги Муна, касающиеся организации работы совместного механизма ООН и Организации по запрещению химического оружия (ОЗХО) по установлению виновных в применении отравляющих веществ в Сирии.
В августе сообщалось, что боевики группировки «Исламское государство» применили против бойцов курдского ополчения «пешмерга» на севере Ирака химическое оружие. Атака была произведена к западу от города Махмур.
Позже официальный представитель генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррик заявил, что в секретариате ООН следят за ситуацией с возможным применением боевиками террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) химического оружия против курдских ополченцев в Ираке.
В то же время, он подчеркнул, что на данный момент у ООН «нет возможности независимо определить, что именно произошло». «Это – район, в котором нет присутствия ООН, но, конечно, мы продолжаем наблюдать за ситуацией», – сказал Дюжаррик. «Мы осуждаем и выступаем против любого применения химического оружия против гражданских или других лиц», – добавил он.