Ամերիկացի հետազոտողները մշակել են Hush անվանումով նոր ծրագիր, որը թույլ է տալիս խնայել Android սմարթֆոնների մարտկոցի լիքցը՝ էկրանի անջատումից հետո ավտոմատ կերպով դադարեցնելով հազվադեպ օգտագործվող ծրագրերի աշխատանքը։ Ուտիլիտը թույլ է տալիս մոբիլ սարքվորմանը «քնած» ռեժիմում սպառել նվազագույն էներգիա։
Հավելվածները կարող են պարբերաբար «արթնացնել» սմարթֆոնը թարմացումների ստուգման և այլ օգտակար գործողությունների իրականացման համար, սակայն սնուցման կառավարման Wakelock մեխանիզմի սխալ կիրառման ու սոֆթում այլ սխալների պատճառով համակարգը շարունակում է ծախսել մարտկոցի լիցքը։
Hush-ը հավելվածների համար սահմանում է առաջնահերթության համապատասխան մակարդակ՝ ելնելով դրանք օգտագործման պարբերականությունից և դադարեցնում անկարևոր ծրագրերի ակտիվությունը։ Ապագայում մշակողները պլանավորում են նվազեցնել կապի անլար մոդուլների էներգետիկ ծախսերը, սակայն արդեն այսօր նրանց հաջողվել է հասնել լիցքի 16% խնայողության։
Հետազոտողները Hush-ի հիմնային ֆայլերը տեղադրել են GitHub-ում, սակայն ինքը՝ ուտիլիտն առայժմ հասանելի չէ ներբեռնելու համար։
Սեպտեմբերի 4-ին Google Chrome բրաուզերը մշակող թիմը ներկայացրեց ներդիրների այցելությունների պատմության և դրանց արագ վերականգնման ինտելեկտուալ կառավարման ֆունկցիան, որը գործում է բրաուզերի՝ սկսած 45-րդ տարբերակից։ Դա, մշակողների խոսքով, թույլ կտա կրճատել օպերատիվ հիշողության օգտագործումը միջինը 10 տոկոսով՝ 43-րդ տարբերակի համեմատությամբ։
Այժմ Chrome-ը այցելած էջերի մասին տեղեկատվության պահպանման ռեսուրսներն առանձնացնելու է ըստ նվազման՝ սկսած վերջին օգտագործված ներդիրներից։ Բացի այդ, մեծ քանակությամբ ներդիրներով բրաուզերը վերագործարկելու դեպքում Chrome-ը զգուշացնում է, եթե համակարգչի ռեսուրսները սպառվում են և առաջարկում սահմանափակել բացվող ներդիրների քանակը։
Բացի այդ, բրաուզերը սովորել է սահմանել տվյալ պահին բացված էջերը և օպտիմիզացնել դրանց համար հիշողության օգտագործումը։ Արդյունքն առավել զգալի է վեբ-հավելվածների օգտագործման պարագայում՝ թույլ տալով ազատել հիշողության մինչև 25 տոկոսը։ Որպես օրինակ մշակողները ցուցադրել են Gmail փոստային ծառայության հետ աշխատելու դեպքում բրաուզերի երկու տարբերակների կողմից օգտագործվող օպերատիվ հիշողության ծավալների տարբերությունը։
Բրաուզերի 45-րդ տարբերակում սկսվել է flash-կոնտենտն «ընդմիջելու» ֆունկցիան․ Chrome-ն ավտոմատ ռեժիմում սահմանում է էջում պոտենցիալ «անպետք» էլեմենտները և դադարեցնում դրանք։ Chrome-ի մշակողների թիմի խոսքով, դա թույլ է տալիս նոութբուքով աշխատելիս խնայել մարտկոցի լիցքի մինչև 15 տոկոսը։ Բացի այդ, մշակողների համար տարբերակում փորձարկվում են ֆոնային ներդիրներում տեսանյութերի վերարտադրման դադարեցման ֆունկցիան։

Американские исследователи разработали новую программу под названием Hush, которая позволяет экономить заряд аккумулятора Android-смартфона, автоматически останавливая работу редко используемых программ после выключения экрана. Утилита позволяет мобильному устройству потреблять минимум энергии в спящем режиме.
Приложения могут периодически «пробуждать» смартфон для проверки обновлений или выполнения других полезных действий, однако из-за неправильного использования механизма управления питанием Wakelock и других ошибок в софте, система продолжает расходовать заряд батареи.
Hush присваивает приложениям определенный уровень приоритета в зависимости от частоты использования и останавливает бесполезную активность наименее важных программ. В будущем разработчики планируют снизить энергопотребление беспроводных модулей связи, но уже сейчас им удалось добиться 16% экономии заряда.
Исследователи выложили на GitHub исходники Hush, сама же утилита пока недоступна для загрузки.
4 сентября группа разработчиков браузера Google Chrome представила функцию интеллектуального управления историей посещенных вкладок для возможности их быстрого восстановления, добавленную в Google Chrome начиная с 45 версии. Это, по словам разработчиков, позволит в среднем сократить потребление оперативной памяти на 10 процентов по сравнению с 43 версией.
Теперь Chrome выделяет ресурсы для сохранения данных посещенных страниц по убыванию, начиная с последних использовавшихся вкладок. Кроме того, при перезапуске браузера с большим количеством вкладок Chrome предупредит, если ресурсы компьютера будут исчерпаны и предложит ограничить количество открываемых вкладок.
Кроме того, браузер научился определять неиспользуемые в данный момент страницы и оптимизировать использование такими страницами памяти. При этом наиболее ощутимо эффект сказывается на веб-приложениях, позволяя высвободить до 25 процентов использовавшейся памяти. В качестве примера разработчики продемонстрировали разницу потребления оперативной памяти разными версиями Chrome при работе с почтовым сервисом Gmail.
Кроме того, в 45 версий браузера начала работать заявленная в июне функция «паузы» flash-контента: браузер в автоматическом режиме определяет потенциально «ненужные» элементы на странице и останавливает их воспроизведение. По словам команды разработчиков Chrome, это позволяет сэкономить до 15 процентов заряда батареи при работе на ноутбуке.