14 Սեպտեմբեր 2015 - 10:57 AMT
Երկու ահաբեկչական գործողություն է կատարվել Թուրքիայում սեպտեմբերի 13-ին` զոհվել է 3 ոստիկան, 6-ը տուժել են, հայտնում է Reuters գործակալությունը իրավապահ մարմիններում աղբյուրների վրա հղումով:
Ոստիկանության բաժանմունքի մոտ ավտոմեքենայի պայթեցման հետևանքով սպանվել է 2 ոստիկան, 5-ը վիրավորվել են: Պատահարի վայրը չի հստակեցվում: Բացի այդ, Սիլվան քաղաքում (Դիարբեքիրի գավառ) նռնականետից ոստիկան է սպանվել, նրա գործընկերը վիրավորվել է, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Ահաբեկչական գործողությունների կազմակերպման մեջ իշխանությունները կասկածում են Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության զինյալներին:
Սեպտեմբերի 8-ին առաջին անգամ 2011 թ. ի վեր թուրքական ցամաքային զորքերն անցան Իրաքի հետ սահմանը` կարճաժամկետ գործողություն անցկացնելով ՔԱԿ զինյալների դեմ: Ավելի վաղ նույն օրը Իգդիրում պայթեցվեց ոստիկաններին տեղափոխող ավտոբուսը: Արդյունքում 14 ոստիկան զոհվեց:
Սեպտեմբերի 6-ին Դիարբեքիրում քուրդ ծայրահեղականներն ականանետերից գնդակոծեցին ոստիկաններին` 2 ոստիկան զոհվեց, 3-ը վիրավորվեց:
Ավելի վաղ ՔԱԿ գրոհայինները Մարդին գավառում զրահամեքենա պայթեցրին Սիրիայի հետ սահմանի մոտ, որտեղ 4 թուրք սպա կար, բոլորը զոհվեցին:
Մինչդեռ սեպտեմբերի 13-ին թուրքական իշխանությունները պարետային ժամ հայտարարեցին Դիարբեքիրի կենտրոնում, հայտնել է «Ռոյթերս» գործակալությունը նահանգապետի հայտարարության վրա հղումով: Ըստ ականատեսների, քաղաքի կենտրոնում կրակոցներ են հնչում: Տուժածների մասին տվյալներ չկան, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Սեպտեմբերի 13-ին նաև երկրորդ անգամ պարետային ժամ սահմանվեց Շիրնակ գավառի Ջիզրե շրջանում և քաղաքում: Ուժայինները հատուկ գործողություն են անցկացնում այդ շրջանում քուրդ զինյալների դեմ; Սեպտեմբերի 12-ին վերացվեց փողոց դուրս գալու 8-օրյա արգելքը: Օգտվելով կարճատև դադարից` քաղաքի հազարավոր բնակիչներ սեպտեմբերի 12-ին հուղարկավորեցին իրենց 16 հայրենակիցներին, որոնք զոհվել են մարտերի և գնդակոծությունների հետևանքով: Թուրքական բանակը խոսում է 30 գրոհայինի ոչնչացման մասին: Սեպտեմբերի 13-ին պարետային ժամը կրկին ուժի մեջ մտավ:
Ջիզրե այցելելու արգելքը գործում էր սեպտեմբերի 4-ից, և իրավապաշտպանները մտավախություն ունեն, որ քաղաքում սկսվում է հումանիտար ճգնաժամ: Հատուկ ռեժիմը գործում է նաև Դիարբեքիրի շրջանի խոշորագույն քաղաքում: Կիրակի օրն այնտեղ բողոքի ակցիաներ անցան, որոնք վերածվեցին անկարգությունների: Ստամբուլում քուրդ փոքրամասնության ներկայացուցիչներն ու նրանց կողմնակիցները դուրս եկան փողոց` պահանջելով ապաշրջափակել հարավային քաղաքները:
Սակայն արդեն սեպտեմբերի 14-ից իշխանությունները կրկին չեղյալ հայտարարեցին պարետային ժամը Ջիզրեում: Մինչդեռ, «Սաբահ» թերթը գրում է, որ Ջիզրեում ՔԱԿ գրոհայինները փորձել են մեկուսացնել այդ ռազմավարական շրջանը Թուրքիայի մնացած տարածքից, ինչը հնարավորություն կտար նրանց անարգել մուտք գործել Սիրիա և Իրաք: Ծայրահեղականներն, ինչպես նշում է թերթը, թունելներով 150 տուն են միացրել, խրամատներ են փորել ճանապարհներին ու ականապատ բարիկադներ կառուցել: Բոլոր մուտքերը քաղաք ականապատել են , փողոցների սկզբնամասերում տեղակայվել են հսկիչ պարեկներ, զինված ինքնաձիգերով ու նռնականետերով` հակազդելու համար ուժայինների գրոհին: Գրոհայինները նաև տրանսֆորմատորային ենթակայաններ են պայթեցրել և խափանել են հեռախոսակայնների ու ինտերնետ ցանցի աշխատանքը: Սեպտեմբերի 4-ից մոտ 1,5 հազար հատուկջոկատայիններ հատուկ գործողություն են անցկացրել Ջիզրեում: Քանդվել է 60 բարիկադ, ականազերծվել է 30 ճանապարհամերձ ռումբ: Տներում, որտեղ ահաբեկիչներ էին գտնվում, հայտնաբերվել է մոտ 800 կգ պայթուցիկ: ՔԱԿ բազաներ դարձած տները քանդվել են մարտավարական նկատառումներով: 32 զինյալ սպանվել է, 10 գրոհային ձերբակալվել է: Ըստ «Սաբահի», Ջիզրեում կատարվածը նոր քրդական շրջան ստեղծելու համար տարածքի գրավում էր, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը: ՔԱԿ գրոհայինները զինված հարձակումներ են իրականացրել Թուրքիայի Կարս նահանգում և Մուշ գավառի Վարթո շրջանում:
Թուրքական «f5haber» լրատվակայքի փոխանցմամբ` ՔԱԿ-ի զինյալները Կարսի Քաղըզման շրջանում ականանետերով հարձակվել են տեղի ոստիկանական բաժանմունքի և հարևանությամբ գտնվող հանրակացարանների վրա:
Իսկ Մուշի Վարթո շրջանում ՔԱԿ զինյալները երեկոյան երկարափող զենքերով և նռնակներով հարձակվել են զրահապատ ոստիկանական մեքենայի վրա: Մի խումբ քուրդ զինյալներ էլ ականանետերով հարձակվել են տեղի ոստիկանական բաժանմունքի վրա:
Բոլոր տեղերում, այդ թվում նաև Կարսի Քաղըզման շրջանում վիրավորների և զոհերի մասին տեղեկություններ չեն հաղորդվում: Այժմ թուրքական ոստիկանությունը հետաքքնություն է ացկացնում դեպքերի մանրամասները պարզելու, ինչպես նաև զինյալներին հայտնաբերելու ուղղությամբ, հայտնում է ermenihaber-ը:

14 Сентябрь 2015 - 10:03 AMT
Два теракта произошли на юго-востоке Турции в воскресенье, 13 сентября, погибли трое полицейских, еще шестеро пострадали. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на источники в правоохранительных органах.
В результате подрыва автомобиля возле полицейского участка были убиты двое стражей порядка, пятеро пострадали. Место происшествия не уточняется. Кроме того, в городе Сильван (провинция Диярбакир) выстрелом из гранатомета был убит полицейский, пострадал его коллега, передает Lenta.ru.
В организации терактов власти страны подозревают радикалов из Рабочей партии Курдистана (РПК).
8 сентября турецкие сухопутные войска пересекли границу Ирака впервые с 2011 года, проведя краткосрочную операцию по поимке боевиков РПК. Ранее в тот же день в турецкой провинции Игдир подорвался автобус с полицейскими. В результате погибли 14 стражей порядка.
6 сентября в городе Диярбакыр курдские радикалы обстреляли пятерых полицейских из гранатомета. Двое сотрудников правоохранительных органов погибли, трое других получили ранения.
За несколько дней до этого боевики РПК подорвали в провинции Мардин недалеко от границы с Сирией бронеавтомобиль, в котором находились четверо турецких офицеров. Все они погибли.
Между тем, власти Турции 13 сентября ввели комендантский час в центре Диярбакира — крупнейшего города на юго-востоке страны, сообщает агентство Рейтер со ссылкой на заявление губернатора одноименной провинции.
По словам очевидцев, в центре города слышна стрельба. Данных о пострадавших пока не поступало, передает РИА Новости.
Также турецкие власти 13 сентября повторно ввели комендантский час в городе и уезде Джизре в провинции Ширнак на юго-востоке страны. Силовики проводят в этом районе спецоперацию против курдских боевиков.
Восьмидневный запрет выходить на улицу в Джизре был снят утром 12 сентября. Пользуясь краткой передышкой, тысячи жители города с преимущественно курдским населением хоронили в субботу своих 16 земляков, погибших в результате боев и обстрелов. Турецкая армия говорит о ликвидации 30 боевиков. 13 сентября комендантский час вновь вступил в силу.
Ограничение на въезд в Джизре действовало с 4 сентября, и правозащитники опасаются, что в городе начнется гуманитарный кризис. Специальный режим действует и в крупнейшем городе региона Диярбакыре. В воскресенье там прошли акции протеста, переросшие в беспорядки. В Стамбуле представители курдского меньшинства и их сторонники вышли на улицы, требуя снять осаду с южных городов.
Однако уже 14 сентября власти снова отменили комендантский час в городе Джизре.
Между тем, газета «Сабах» пишет, что в Джизре боевики Рабочей партии Курдистана (РПК) предприняли попытку изоляции от остальной Турции этого стратегического для них региона, который дает возможность беспрепятственного прохода в Сирию и Ирак.
Экстремисты, как отмечает газета, соединили тоннелями 150 домов, прорыли на дорогах рвы и возвели заминированные баррикады. Все въезды в город были также заминированы, в начале улиц были размещены дозорные, вооруженные автоматами и гранатометами для противодействия попыткам штурма со стороны силовиков. Также боевики взрывали трансформаторные подстанции и нарушили работу телефонных и интернет сетей. С 4 сентября зачисткой Джизре занимались около полутора тысяч сотрудников спецназа полиции и жандармерии. Было расчищено 60 баррикад, разминировано 30 придорожных бомб. В домах, где находились террористы, было найдено 800 кг взрывчатки. Сами дома, ставшие базами РПК, разрушены из тактических соображений. 32 террориста убиты, десять боевиков арестованы. По мнению «Сабах», произошедшее в Джизре являлось неудачной попыткой прямого захвата территории для нового курдского кантона в регионе, передает ТАСС.
Обстановка в Турции резко обострилась после организованного 20 июля «Исламским государством» теракта на границе с Сирией и убийств полицейских в юго-восточных провинциях, ответственность за которые взяла на себя запрещенная в стране Рабочая партия Курдистана (РПК). Всего в течение последних полутора месяцев жертвами курдских боевиков стали более 100 полицейских, военных, а также гражданских лиц.