15 Սեպտեմբեր 2015 - 06:59 AMT
Սեպտեմբերի 14-ին կայացած Ադրբեջանի խորհրդարանի՝ Միլի մեջլիսի հատուկ նիստում բանաձև է ընդունվել սեպտեմբերի 10-ին Եվրախորհրդարանի ընդունած բանաձևի առնչությամբ:
Մեջլիսը որոշել է, որ «Եվրանեսթ»-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի կանոնակարգի համաձայն՝ անցնում է այդ կազմակերպությունում Ադրբեջանի խորհրդարանի անդամակցության դադարեցման վերաբերյալ ընթացակարգային կանոնների կատարմանը, իսկ ընթացակարգի ժամանակահատվածում մեջլիսի պատվիրակությունները չեն մասնակցի «Եվրանեսթի» միջոցառումներին։
Որոշում է կայացվել նաև վերջ դնել ներկայիս ձևաչափով Եվրամիություն-Ադրբեջան խորհրդարանական գործակցության հանձնաժողովի գործունեությանը մասնակցությանը և խորհուրդ է տրվել Ադրեջանի նախարարների կաբինետին վերանայել Եվրամիության «Արևելյան գործընկերություն» ծրագրին մասնակցության նպատակահարմարությունը,ադրբեջանայկան ԱՊԱ գործակալությանը հղումով գրում է Tert.am-ը:
Ադրբեջանի խորհրդարանը նաև կոչ է արել Եվրոպական խորհրդարանին ուշադրություն դարձնել Եվրոպայում իսլամատյացությանն ու այլատյացությանը, ինչպես նաև պահանջել է Եվրոպական խորհրդարանից վերջ դնել Ադրբեջանի դատական համակարգի նկատմամբ ճնշման փորձերին՝ «կոնկրետ հանցավոր գործողությունները քաղաքականացնելու ճանապարհով»։
Ադրբեջանի Միլի մեջլիսի՝ խորհրդարանի խոսնակ Օքթայ Ասադովը սեպտեմբերի 14-ին հայտարարել է, որ Եվրախորհրադարանի՝ հակաադրբեջանական բանաձևի նպատակներից է Ադրբեջանի մեկուսացումը Եվրոպայից, երկրի հեղինակությանը վնասելը, ինչպես նաև Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում պաշտոնական Բաքվին որոշակի պայմաններ թելադրելը:
Հարցի առնչությամբ սեպտեմբերի 11-ին Ադրբեջանի արտգործնախարարություն է կանչվել Եվրամիության ներկայացուցիչ Մալենա Մարդը։ Ինչպես տեղեկացնում է ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը, երկրի փոխարտգործնախարար Մահմուդ Մամեդգուլիևը երկրում ԵՄ ներկայացուցչին ներկայացրել է Ադրբեջանի տեսակետն ու նշել, որ պաշտոնական Բաքուն խստորեն դատապարտում էԵվրոպական խորհրդարանի ընդունած բանաձևը։
Եվրախորհրդարանի փաստաթուղթը կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին կատարել Եվրոպայի խորհրդի, ԵԱՀԿ-ի, ՄԱԿ-ի առաջ ստանձնած պարտավորությունները մարդու իրավունքների ոլորտում, կատարել այդ կազմակերպությունների խորհուրդները՝ իրավիճակի բարելավման համար, ավելի ժողովրդավար նախընտրական միջավայր ստեղծել։Հակառակ դեպքում՝ Եվրախորհրդարանը սպառնում է դիտորդներ չուղարկել Ադրբեջանում առաջիկայում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին:

Azerbaijan will suspend activity in the Euronest Parliamentary Assembly, following a decision by the country’s parliament on Monday, September 14, TASS reports.
The decision was made in response to a resolution adopted by the European Parliament (EP) on Azerbaijan on September 10. "The European Parliament’s resolution proves that the campaign on discrediting Azerbaijan has become extremely offensive," the document said, adding that the resolution attempts to undermine Azerbaijan’s authority and isolate it from integrating into Europe. The document added that the European Parliament chairman imposed an unofficial ban for EP members to visit Azerbaijan.
The Azerbaijani parliament demanded to put an end to destructive actions and a biased campaign against Baku. It was also decided to review the appropriateness of Azerbaijan's participation in EU's Eastern Partnership program. The cabinet of ministers was told to “ban European Parliament members from entering the country in case of imposition of sanctions against Azerbaijan’s officials."
On Friday, the European Parliament adopted a resolution criticizing the human rights situation in Azerbaijan. The resolution demands to release with no preconditions a group of human rights activists and journalists charged with different criminal offenses. The document also calls for imposing targeted sanctions against Azerbaijani officials "who violate human rights." The resolution calls for international organizations not to send observers to the parliamentary elections in the country scheduled for November 1.