HTC-ի One A9 Aero նոր առաջատար սմարթֆոնը, որը կհայտնվի շուկայում առաջիկա ամիսներին, կդառնա նորագույն ապարատային և ծրագրային ապահովում ունեցող սարքը: Այդ մասին հայտնում են ոչ պաշտոնական աղբյուրները:
Այդպես, HTC One A9-ի հիմքում MediaTek Helio X20 նորագույն ապարատային հարթակն է 10-միջուկանի պրոցեսորով, որը կարող է դառնալ ամենաարտադրողական չիփսեթը շուկայում, հեշտությամբ առաջ անցնելով Qualcomm և Samsung առաջատար հարթակներից: Սարքը նաև կունենա նորագույն Android 6.0 Marshmallow օպերացիոն համակարգը:
Սմարթֆոնի շնորհանդեսն, ըստ լուրերի, կանցնի Google Nexus-ի երկու նոր գաջեթների անոնսի օրը: Այսպիսով, HTC One A9-ը LG Nexus 5 (2015) և Huawei Nexus 6-ի (2015) հետ մեկտեղ կդառնա Google նոր օպերացիոն համակարգով աշխատող առաջին սմարթֆոններից մեկը, և առաջին սարքը, որը Nexus-ի շարքից չէ:
Օգոստոսի կեսին հայտնի դարձավ, որ HTC սմարթֆոններ արտադրող թայվանական ընկերությունը հետաձգել է իր հերթական առաջատար սմարթֆոնի ներկայացումը: HTC O2 սարքը կներկայացվի ոչ թե 2015-ի հոկտեմբերին, ինչպես նախկինում էր նախատեսվում, այլ 2016-ին և, հավանաբար, կներկայացվի MWC 2016 ցուցահանդեսում:
Չիփսեթը չունի Snapdragon 810-ի թերությունները, աչքի է ընկնում շատ բարձր արտադրողականությամբ և էներգաարդյունավետությամբ: Snapdragon 820-ի օգտագործումը HTC O2-ում թույլ կտա ընկերությանը ստեղծել նոր սերնդի լիարժեք առաջատար սմարթֆոն, որն, ինչպես հուսով են HTC-ում, կկարողանա շտկել ընկերության վիճակը սմարթֆոնների շուկայում:
Ինչ վերաբերում է առաջատարի նոր անվանմանը, ապա այն, հավանաբար, խորհրդանշում է «վերբեռնումը», որը, ինչպես հուսով է թայվանական արտադրողը, կտարանջատի սմարթֆոնը HTC One M շարքի անհաջող ժառանգությունից` նշանավորելով HTC-ի պատմության նոր էջը:
Օգոստոսին HTC-ն հայտարարեց անձնակազմի մասսայական կրճատումների և որոշ սարքերի արժեքի նվազեցման մասին: Դա կապված է նրա հետ, որ թայվանական ընկերությունը մտադիր է կենտրոնանալ առաջատար մոդելների վրա` հուսալով, որ կկարողանա մրցակցել Apple-ի և Samsung-ի հետ:
HTC-ի ֆինանսական վիճակը շարունակում է վատթարանալ: Վերջերս HTC One M9-ի գործարկումից հետո ընկերության բաժնետոմսերը կորցրեցին իրենց արժեքի մոտ 50 տոկոսը: Ցածր պահանջարկի պատճառով ընկերությունը ստիպված էր 30 տոկոսով կրճատել իր առաջատար սմարթֆոնի արատդրությունը: Այժմ արտադրողը միլիոնավոր վնասներ է կրում: Այսօրվա դրությամբ HTC-ի շուկայական արժեքը 2 մլրդ դոլարից մի փոքր ավելի է, այն դեպքում, երբ 2011-ին գնահատվում էր 33,8 մլրդ: Ինչ-որ կերպ իրավիճակը շտկելու համար HTC-ն հայտարարում է, որ նոր սմարթֆոն է մշակում, որի ռելիզը նախատեսված է ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին: .

Новый флагманский смартфон HTC One A9 Aero, который появится на рынке в ближайшие месяцы, станет устройством с самой современной аппаратной и программной начинкой. Об этом сообщают инсайдерские источники.
Так, в основе HTC One A9 лежит новейшая аппаратная платформа MediaTek Helio X20 с 10-ядерным процессорам, которая может стать самым производительным чипсетом на рынке, легко обойдя топовые платформы Qualcomm и Samsung. Также, устройство самого начала будет работать под управлением новой операционной системы Android 6.0 Marshmallow.
Презентация смартфона, по слухам, пройдет в день анонса двух новых гаджетов семейства Google Nexus. Таким образом, HTC One A9 наравне LG Nexus 5 (2015) и Huawei Nexus 6 (2015) станет одним из первых смартфонов, основанных на новой операционной системе Google, и первым таким гаджетом, не входящим в линейку Nexus.
В середине августа стало известно, что HTC отложил дебют другого флагманского смартфона. Устройство под названиемHTC O2 дебютирует не в октябре 2015 года, как считалось ранее, а лишь в 2016 году, и, скорее всего, будет представлено на выставке MWC 2016.
Этот чипсет лишен недостатков Snapdragon 810. Он отличается очень высокой производительностью и энергоэффективностью. И использование Snapdragon 820 в HTC O2 позволит компании создать полноценный флагманский смартфон нового поколения, который, как рассчитывают в HTC, сможет поправить положение компании на рынке смартфонов.
Что касается нового названия флагмана, то оно, скорее всего, символизирует «перезагрузку», на которую рассчитывает тайваньский производитель, и отделяет смартфон от неудачного наследия линейки HTC One M, подчеркивая начало новой главы в истории HTC.
В августе компания объявила о своих планах по массовому сокращению персонала и снижении стоимости на некоторые устройства. Связано это с тем, что HTC намерена сосредоточиться на флагманских моделях, надеясь таким образом составить конкуренцию Apple и Samsung.