Բրիտանական Quacquarelli Symonds ընկերությունը կազմել է 2015 թ. աշխարհի լավագույն համալսարանների վարկանիշը: Չորրորդ տարին անընդմեջ առաջին տեղում ԱՄՆ Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտն է:
Երկրորդ հորիզոնականում լեգենդար Հարվարդի համալսարանն է, որը 2014-ին 4-րդն էր: Երրորդ տեղում Քեմբրիջի համալսարանն է, որը նահանջել է մեկ հորիզոնականով նախորդ տարվա համեմատ` 2014-ին այն 2-րդ հորիզոնականում էր:
4-րդ և 5-րդ հորիզոնականներում են Սթենֆորդի համալսարանն ու Կալիֆորնիայի տեխնոլոգիական ինստիտուտը: 2014-ին այդ համալսարանները համապատասխանաբար զբաղեցրել էին 7-րդ և 8-րդ հորիզոնականները:
Օքսֆորդի համալսարանը կորցրել է 1 միավոր` 5-րդ հորիզոնականից նահանջելով վեցերորդ հորիզոնական: 7-րդ տեղում է Լոնդոնի Համալսարանական քոլեջը: Լոնդոնի Կայսերական քոլեջը, որը 2014-ին կիսում էր երկրորդ հորիզոնականը Քեմբրիջի հետ, 2015-ին միայն 8-րդ տեղում է:
Շվեյցարական Ցյուրիխի բարձրագույն տեխնիկական դպրոցը 9-րդ հորիզոնականում է (2014-ի 12-ի փոխարեն): Բարելավել է դիրքը նաև Չիկագոյի համալսարանը, որը 2014-ի 11-րդ հորիզոնականից անցել է 10-րդ հորիզոնական:
Ընդհանուր առմամբ առաջատարն ամերիկացիներն են` 200 լավագույններից 49-ը գտնվում է ԱՄՆ-ում: Մեծ Բրիտանիայում է գտնվում լավագույն բարձրագույն հաստատություններից 30-ը: Վարկանիշի երրորդ հորիզոնականում Նիդերլանդներն են` այդ երկրի 12 բուհ է ընդգրկված վարկանիշում:
QS կարծիքը հեղինակավոր է գիտական աշխարհում. կազմակերպությունը միանգամայն անաչառ կերպով է գնահատում այս կամ այն բուհի ներուժը: Հաշվի են առնվում հաստատության հեղինակությունն ակադեմիական միջավայրում, ուսանողների և դասախոսների հարաբերակցությունը, գործատուների վերաբերմունքը, հիշատակումներն ու օտարերկրացիների քանակը:

Британская компания Quacquarelli Symonds составила новый рейтинг 200 лучших вузов мира на 2015 год. Четвертый год подряд первую строчку рейтинга занимает американский Массачусетский технологический институт.
Вторую строчку занял легендарный Гарвардский университет, который в 2014 году занимал 4-е место. Третью строчку занял Кембриджский универсистет, уступив позицию на одну строчку: год назад он занимал второе место.
Четвертое и пятое место заняли, соответственно, Стэнфордский университет и Калифорнийский технологический институт. В 2014 году первый занимал седьмую, второй – восьмую строчку.
Оксфордский университет потерял один балл, переместившись из пятой строчки в прошлом году в шестую. На седьмом месте Университетский колледж Лондона, потерявший две строчки: в 2014 году он занимал пятое место. Имперский колледж Лондона, деливший в 2014 году вторую строчку с Кембриджским университетом, в 2015 году занял лишь восьмое место.
Швейцарская высшая техническая школа Цюриха занимает девятую строчку (вместо 12-й в 2014 году). Улучшил позиции также Чикагский университет, сместившись с 11-й строчки в 2014 году на десятую.
В целом доминируют американцы: 49 вузов из топ-200 расположены в США. В Великобритании находятся 30 высших учебных заведений из двухсот лучших. Третью строчку рейтинга занимают Нидерланды: 12 вузов этой страны попали в топ-200.
К мнению QS в научном мире прислушиваются: организация весьма объективно оценивает потенциал того или иного вуза. Рассматриваются такие качества как авторитетность заведения в академической среде, соотношение числа студентов и преподавателей, отношение работодателей, цитируемость и доля иностранцев.