Facebook սոցցանցում նոր լրացուցիչ կոճակ կհայտնվի` «չեմ հավանում», որը թույլ կտա օգտատերին իր դժգոհությունը հայտնել այս կամ այն գրառման վերաբերյալ: Այդ մասին Կալիֆորնիայում տեղի ունեցած խորհրդաժողովում հայտարարել է ընկերության հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգը:
Նոր կոճակի հայտնվելու պատճառն, ըստ Ցուկերբերգի, սոցցանցի օգտատերերի բազմաթիվ դիմումներն էին: «Կարծում եմ, մարդիկ տարիներ շարունակ մտածել են նման կոճակի մասին: Այսօր առանձնահտուկ օր է, քանի որ կարող եմ ասել, որ մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ»,-մեջրբերում են լրագրողները Ցուկերբերգի խոսքը:
Նա նշել է, որ իրենք մտադիր չեն Reddit սոցիալական լրատվական կայքի սկզբունքով կառուցել իրենց մոդելը, որտեղ օգտատերերի դրական և բացասական գնահատականներն ազդում են նյութի դիրքի վրա լրահոսում: Ցուկերբերգը պարզաբանել է, որ «չեմ հավանում» կոճակը կարող է օգտագործվել տխուր կամ ողբերգական գրառումների դեպքում, օրինակ, որևէ մեկի մահվան կամ անձնական ճգնաժամի մասին հաղորդագրության դեպքում: «Յուրաքանչյուր պահ չի կարող լավը լինել: Եվ պետք է ինչ-որ կերպ ցավակցություն հայտնել»,-պարզաբանել է Ցուկերբերգը:
Սեպտեմբերի 14-ին հայտնի դարձավ, որ Facebook-ն աշխատում է համայնապատկերային տեսանյութերի դիտման համար նախատեսված բջջային հավելվածի վրա: Այդ մասին հայտնեց The Wall Street Journal-ը սեփական աղբյուրների վրա հղումով:
Ասվում էր, որ օգտատերերը կկարողանան հեշտությամբ կառավարել ռակուրսն ու ուղղել տեսախցիկն անհրաժեշտ անկյունով` սմարթֆոնը շրջելով: Ծրագիրը հասանելի կլինի Android-ով և iOS-ով, թեև այն դեռ մշակման սկզբնական փուլում է:
F8 2015 գարնանային խորհրդաժողովում Մարկ Ցուկերբերգը հայտնեց, որ ընկերությունը մտադիր է հավելված մշակել համայնապատկերային տեսանյութերի համար: Ըստ նրա, 360 աստիճանի համար նախատեսված տեսանյութն առաջին քայլը կլինի վիրտուալ իրականությանն ընդառաջ: 2014-ին Facebook-ը գնեց Oculus Rift վիրտուալ իրականության սաղավարտի մշակումը:

16 Сентябрь 2015 - 07:08 AMT
В социальной сети Facebook появится дополнительная кнопка новой оценки «Не нравится», которая позволит пользователю выразить свое недовольство относительно той, или иной записи. Об этом на конференции в Калифорнии заявил основатель компании Марк Цукерберг.
Причиной появления кнопки, по словам Цукерберга, стали многочисленные обращения пользователей соцсети. «Я думаю, люди задавались вопросом о кнопке «Не нравится» многие годы. Сегодня – особенный день, поскольку я могу сказать, что мы работаем над этим», – приводят журналисты слова Цукерберга.
При этом глава Facebook отметил, что они не собираются строить модель по принципу социального новостного сайта Reddit, где положительные или отрицательные оценки пользователей влияют на позицию материала в ленте. Цукерберг пояснил, что кнопка «Не нравится» может использоваться для грустных и трагичных постов вроде сообщений о чьей-либо смерти или личном кризисе. «Не каждый момент – хороший момент. И нужно как-то выражать сочувствие», – пояснил Цукерберг.
14 сентября стало известно, что Facebook работает над мобильным приложением для просмотра панорамных видео с углом обзора 360 градусов. Об этом сообщала The Wall Street Journal со ссылкой на собственные источники.
Сообщается, что пользователи смогут легко управлять ракурсом и направлять камеру в нужную сторону при помощи поворотов смартфона. Программа будет доступна на Android и iOS, впрочем, она все еще находится на ранней стадии разработки и далека от финальной версии.
В ходе весенней конференции F8 2015 основатель и генеральный директор Facebook Марк Цукерберг сообщил о планах компании добавить поддержку панорамных видео.По словам Цукерберга, 360-градусное видео – это первый шаг навстречу виртуальной реальности, которая станет ведущей платформой недалекого будущего. В 2014 году году Facebook купила разработчика шлема виртуальной реальности Oculus Rift.