Հայաստանի կառավարությունը Ասիական զարգացման բանկի աջակցությամբ, «Ամերիա» և ամերիկյան «Պրագմա» խորհրդատվական ընկերությունների հետ գործակցությամբ նախաձեռնել է «Հայաստան ներդրումային համաժողով 2016»-ի իրականացումը, որը տեղի կունենա 2016-ի սեպտեմբերին Նյու Յորքում:
Էկոնոմիկայի փոխնախարար Սերգեյ Ավետիսյանը սեպտեմբերի 16-ին լրագրողներին ասել է, որ ծրագրի շուրջ բանակցությունները Ասիական զարգացման բանկի հետ սկսվել են մեկ տարի առաջ, իսկ ներկայումս արդեն գոյություն ունի ձևավորված օրակարգ, ընտրված թիմ՝ կազմված պետական մասնավոր գործակցության հիման վրա։
«Ծրագիրը նպատակ ունի խթանել Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումները, ներկայացնել երկրի մրցակցային առավելությունները և տնտեսության այն պոտենցիալ ճյուղերը, որտեղ օտարերկրացիները կկարողանան ներդրումներ անել», – ասել է փոխնախարարը, մեջբերում է Tert.am-ը:
Համաժողովի կազմակերպիչ՝ Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի ղեկավար Արման Խաչատրյանն իր հերթին նշել է, որ ՀՀ-ն ունի մարտահրավերներ և պետք է թե՛ ռեգիոնալ, թե՛ գլոբալ առումով ունենա մրցունակ տնտեսություն, նոր աշխատատեղեր:
«Դրա համար պետք է ապահովել ներդրումների հոսք Հայաստան, դիվերսիֆիկացնել մեր արտահանման շուկաները: Հենց այս տեսլականով Կառավարության կողմից որդեգրված ներդրումների խթանման ու գործարար միջավայրի բարեփոխման համատեքստում էլ նախաձեռնել ենք այս խոշոր միջոցառումը», – պարզաբանել է նա:
Խաչատրյանը նաև նշել է, որ համաժողովն ուղղված է առաջին հերթին ցուցադրելու ՀՀ-ի ներդրումային հնարավորությունները, գործարար միջավայրի գրավչությունը և հնարավորություն տալ հայ գործարարներին միջազգային հարթակում ներկայացնել իրենց բոլոր նախաձեռնությունները։
Հայաստանում Ասիական զարգացման բանկի ներկայացուցիչ Դեյվիդ Դոլին իր հերթին ընդգծել է, որ բանկը վստահություն ունի ՀՀ-ի ապագայի հանդեպ և հավատացած է, որ երկիրը մեծ պոտենցիալ ունի տնտեսական զարգացման մեջ:
«Օտարերկրյա ներդրողները ոչ միայն կարող են օգնել այդ ուղղությամբ, այլ նաև կարող են օգուտ քաղել այդ ամենից։ Հայաստանը բերրի հող է հանդիսանում ներդրումների համար, քանի որ ունի տնտեսական լավ կառավարում, շատ հեշտ է այստեղ բիզնես սկսելը և այստեղ բարձր ունակություններով օժտված աշխատուժ կա», – ասել է նա:
Միաժամանակ Դոլին նկատել է ,որ կա մի բան, որ Հայաստանի դեպքում պակասում է. «Օտարերկրյա ներդրողները բավարար չափով տեղեկացված չեն երկրի ներդրումային հնարավորությունների մասին»։
Համաշխարհային բանկը 2014-ին հրապարակել է Doing Business-ի 12-րդ վարկանիշը, որն ընդգրկում է 189 երկիր ու տարածք: Հայաստանն ընդհանուր ցուցակում 45-րդն է՝ բարելավելով դիրքը 4 կետով 2013-ի համեմատ: Բիզնեսի գրանցման պարզությամբ Հայաստանը 4-րդ տեղում է՝ բարելավելով դիրքը 1 կետով, շինարարության թույլտվություն ստանալու ցուցանիշով 81-րդն է (+ 1 հորիզոնական), էլցանցերին միանալու դյուրությամբ՝ 131-ն է (+ 1 հորիզոնական), միջազգային առևտրի հեշտության առումով՝ 110-ը (+14 հորիզոնական), հարկային վարչարարության որակով՝ 41-ը՝ (+32 հորիզոնական): Առանձին ցուցանիշներով Հայաստանն անկում է գրանցել՝ վարկերի տրամադրում` 36-ը (-6 հորիզոնական), մինորիտար ներդրողների պաշտպանվածություն՝ 49-ը (-1 հորիզոնական): Սեփականության գրանցման պարզությամբ Հայաստանը պահպանել է 7-րդ տեղն աշխարհում:
Ըստ զեկույցի, բիզնեսի վարման ամենանպաստավոր պայմանները Սինգապուրում են, որին հաջորդում են Նոր Զելանդիան, Հոնկոնգը, Դանիան, Հարավային Կորեան, Նորվեգիան, ԱՄՆ-ն, Մեծ Բրիտանիան, Ֆինլանդիան:

Инвестиционный форум «Армения 2016», направленный на стимулирование иностранных инвестиций в Армению, пройдет в Нью-Йорке в сентябре 2016 года, сказал журналистам 16 сентября заместитель министра экономики республики Сергей Аветисян.
Проведение форума инициировано правительством Армении при содействии Азиатского банка развития (ADB), в сотрудничестве с консалтинговыми компаниями «Америя» и «Прагма». Организационными вопросами занимается Фонд развития Армении.
«У нас есть сформированная повестка, сформирована команда, привлечены международные эксперты, которые помогут нам в этом деле. Программа направлена на стимулирование иностранных инвестиций в Армению, представление конкурентных преимуществ страны», – сказал Аветисян.
По словам исполнительного директора Фонда развития Армении Армана Хачатряна, данное масштабное мероприятие было инициировано в контексте стимулирования инвестиций и улучшения бизнес-среды, сообщает АРКА.
«Форум позволит нашим предпринимателям представить на международном уровне все их инициативы. С другой стороны, мы хотим сделать Армению привлекательной для инвестиций страной», – сказал Хачатрян.
В свою очередь, постоянный представитель ABD в Армении Дэвид Доул отметил, что банк уверен в успешной реализации экономического потенциала страны. «Армения имеет хороший потенциал, и иностранные инвесторы не только могут помочь в этом деле, но и получить выгоду из этого», – сказал Доул.
По его словам, Армению ожидает светлое будущее, так как правительство продолжает улучшать инвестиционный климат в стране. Он отметил, что многие инвесторы не знают о тех возможностях, которые есть в Армении, и форум послужит повышению их информированности.
Директор по развитию группы компаний «Америя» Тигран Джрбашян, в свою очередь, отметил, что с их стороны представлены методы оценки выгодных для инвестиций сфер в Армении.
«Мы скоро закончим выбор секторов для возможных инвестиций, это, скорее всего, будет в октябре. Кроме того, мы обсуждаем формат Форума, на котором мы не будем представлять ситуацию в Армении более благоприятной, чем на самом деле. Но мы презентуем сферы, которые реально выгодны для инвесторов», – сказал Джрбашян.
Цель форума – повысить информированность об армянской бизнес-среде, представить существующие инвестиционные возможности и торговые режимы, установить связи с потенциальными инвесторами и наднациональными корпорациями. Инвестиционному форуму "Армения-20116" будут предшествовать региональные презентации, которые будут организованы во всех мировых финансовых центрах.