17 Սեպտեմբեր 2015 - 10:26 AMT
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) և Եգիպտոսի միջև առևտրի ազատ գոտու (ԱԱԳ) ստեղծման հեռանկարների վերլուծմամբ զբաղվող համատեղ հետազոտական խմբի առաջին նիստը մեկնարկել է սեպտեմբերի 16-ին Կահիրեում, հայտնել է Եգիպտոսում ՌԴ առևտրի գծով ներկայացուցիչ Ֆյոդոր Լուկաշինը: Եգիպտոսը ԵՏՄ հետ ԱԱԳ ստեղծելու մասին հայտը ներկայացրել էր մայիսին:
«Կողմերի փորձագետները քննարկում են համատեղ հետազոտական խմբի զեկույցի նախագիծը: Ինչպես հայտնի է, ըստ ԵՏՄ կանոնադրության եգիպտական կողմը ընթացիկ տարվա հունիսին ներկայացրել էր անհրաժեշտ նյութերի իր մասը: Նիստի ավարտին կորոշվեն խմբի հաջորդ նիստի անցկացման ամսաթիվն ու վայրը»,-ասել է Լուկաշինը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Եգիպտոսի առևտրի և արդյունաբերության նախարար Մունիր Ֆահրի Աբդել Նուրը ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ակնկալում է, որ ԵՏՄ հետ համաձայնագիր կստորագրվի մինչև հաջորդ տարվա ավարտը: Ֆահրին նշել էր, որ Եգիպտոսի և ԵՏՄ անդամ երկրների տնտեսական գործակցության փոխշահավետությունն ակնհայտ է: Նա հուսով է, որ գործարքը կնքելուց հետո առևտրային հարաբերությունները 3-5 անգամ ավելի ինտենսիվ կդառնան, հատկապես գյուղատնտեսության և մեքենանշինության ոլորտներում:
Ինչպես նշել են Եգիպտոսում ՌԴ առևտրային ներկայացուցչությունում, գործարքը կնքելու դեպքում «Եգիպտոսը արտոնյալ հասանելիություն կստանա ԵՏՄ անդամ երկրների շուկա, որի բնակչության հանրագումարը մոտ 185 մլն է»: Նմանատիպ արտոնություններ Եգիպտոսում կստանան ԵՏՄ անդամ պետությունները:
Մայիսի 25-ին ՌԴ կառավարությունը հավանություն տվեց ԵՏՄ և Վիետնամի միջև առևտրի ազատ գոտու մասին համաձայնագրի նախագծին: «Համաձայնագրի իրագործումը կնպաստի փոխադարձ ապրանքաշրջանառությանը և մասնակիցների միջև առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնմանը, ինչպես նաև թույլ կտա լուծել Ասիական և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում ընթացող ինտեգրացիոն գործընթացներին ԵՏՄ միանալու խնդիրը»,-ասվում է փաստաթղթին կից տեղեկանքում:
Չինաստանը ևս շատ կարևոր և ռազմավարական գործընկեր է ԵՏՄ անդամ երկրների համար: Եգիպտոսի իշխանությունները ևս հայտ են ներկայացրել Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) հետ առևտրի ազատ գոտի ստեղծելու վերաբերյալ:
Օգոստոսի 25-ին հայտնի դարձավ, որ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) խորհուրդը որոշում է կայացրել ԵՏՄ և Իրանի միջև Առևտրի ազատ գոտու (ԱԱԳ) ստեղծման նպատակահարմարությունն ուսումնասիրող հանձնաժողով ստեղծելու մասին:

17 Сентябрь 2015 - 09:57 AMT
Первое заседание совместной исследовательской группы, анализирующей перспективы создания зоны свободной торговли (ЗСТ) между странами Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и Египтом началось 16 сентября в Каире, сообщил торговый представитель России в Египте Федор Лукашин.
Египет направил заявку на создание зоны свободной торговли с ЕАЭС в конце мая.
«Экспертами сторон проводится обсуждение проекта доклада совместной исследовательской группы (СИГ). Как известно, в соответствии с регламентом ЕАЭС египетская сторона в июне этого года предоставила свою часть материалов для включения в этот документ. С учетом этого стороны приступили к согласованию конкретных положений указанного доклада. По итогам заседания будут определены время и место следующего заседания СИГ», — сказал Федор Лукашин, передает РИА Новости.
Министр торговли и промышленности Египта Мунир Фахри Абдель Нур ранее заявил о том, что ожидает подписания соглашения о зоне свободной торговли (ЗСТ) с Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) до конца следующего года. Фахри отметил очевидность взаимовыгодного сотрудничества экономики Египта и стран ЕАЭС. Он надеется, что торговые отношения станут в 3-5 раз интенсивнее после заключения сделки, особенно в сферах сельского хозяйства и машиностроения.
Как отметили в торгпредстве России в Египте, в случае заключения соглашения о зоне свободной торговли «Египет получит льготный доступ на рынки стран-членов ЕАЭС с суммарным населением 185 миллионов человек». Аналогичные преференции в Египте получат государства Евразийского экономического союза.