18 Սեպտեմբեր 2015 - 08:01 AMT
Խորվաթիան փակել է Սերբիայի հետ սահմանը, ըստ ԳԴՀ իրավապահների` ահաբեկիչները փորձում են անդամագրել ներգաղթյալներին
Խորվաթիան ամբողջությամբ փակել է Սերբիայի հետ սահմանին գործող 8 անցակետերից 7-ը, հայտնում է երկրի ՆԳՆ-ն: Դա կրում է ժամանակավոր բնույթ և ուղղված է կասեցնելու փախստականների աննախադեպ հոսքը սերբական տարածքից: 24 ժամում պաշտոնական տվյալնելով Խորվաթիա է մուտք գործել 11 հազար փախստական: Արդյունքում խնդիրներ են առաջացել նրանց գրանցման, տեղավորման և մինչև տարանցիկ կենտրոններ կամ այլ պետությունների սահմաններ տեղափոխելու հետ կապված:
Ավելի վաղ Սերբիայի աշխատանքի նախարար Ալեքսանդր Վուլինը հայտարարել էր, որ եթե Խորվաթիան փակի սահմանային անցակետերը, Բելգրադը կպահանջի «պաշտպանել իր տնտեսական և այլ շահերը միջազգային դատարաններում»:
Սլովենիայի ՆԳՆ փոխղեկավար Բոշտիան Շեֆիցն իր հերթին հայտարարել է, որ Խորվաթիան պետք է իր տարածքում պահի փախստականների մեծ մասին, որոնք ժամանում են այդ երկիր: Ըստ Շեֆիցի, Սլովենիա ժամանող փախստականներն ըստ օրենքի պետք է ապաստան խնդրեն, իսկ եթե նման կարգավիճակ շնորհելու համար պայմաններ չկան, ապա 48 ժամում այդ մարդկանց պետք է վերադարձնել Խորվաթիա: Ում կթույլատրվի մնալ, նրանք կտեղավորվեն ընդունման կենտրոններում:
Մինչդեռ Գերմանիայի հատուկ ծառայությունները հայտարարում են, որ ծայրահեղական իսլամիստները փորձում են փախստականների թվից սուննի մահմեդականներին ներգրավել իրենց շարքերը, հայտնել է «Ռոյթերս» գործակալությունը Սահմանադրության պաշտպանության դաշնային ծառայության վրա հղումով:
«Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես են սալաֆիտները գործում օգնականների և կամավորների տեսքով: Նրանք միտումնավոր շփում են հաստատում միգրանտների հետ և հրավիրում են նրանց որոշակի մզկիթներ` անդամագրելով իրենց նպատակների համար»,-ասել է տեղական Rheinische Post թերթին տված հարցազրույցում BfV ղեկավար Հանս Գեորգ Մաասենը:
Ապօրինի փախստականների քանակը Գերմանիայում մեկ օրում աճել է 2 անգամ` կազմելով 7266 մարդ, հայտարարել է ոստիկանությունը: Գերմանիայում նոր բաշխիչ կենտրոններ են ստեղծվում փախստականների գրանցման և ընդունման համար: Սեպտեմբերի սկզբից Գերմանիան ընդունել է մոտ 100 հազար փախստականի: Կանցլեր Մերկելը հայտարարել էր, որ մինչև տարվերջ նրանց քանակը կարող է հասնել 800 հազարի, իսկ այժմ արդեն խոսքը գնում է 1 մլն մարդու մասին:
Գործակալությունը նշում է, որ ըստ հատուկ ծառայությունների տվյալնեի, ռիսկը, որ փախստականների հետ Եվրոպա են ներթափանցում նաև ԻՊ գրոհայիններ, այնքան մեծ չէ, որքան կարծում են որոշ քաղաքական գործիչներ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մինչդեռ եվրոպացիներից առավել Մերձավոր Արևելքից ժամանող փախստականներին ուրախ չեն հենց նրանց նախկին համերկրացիները, նրանք, ովքեր Եվրոպա են եկել գաղթի առաջին հոսքի ժամանակ։ Նրանք վախենում են, որ իրենց կարող են հետ ուղարկել պատմական հայրենիք։ Եվ արտաքսումից պաշտպանվելու համար իսլամից անցում են կատարում քրիստոնեության, հայտնում է ռուսական НТВ հեռուստաալիքը: Այս տարվա ընթացքում միայն Բեռլինի եկեղեցում քրիստոնեություն են ընդունել 600 իրանցիներ և Աֆղանստանից եկածներ, հայտնում է НТВ-ն։
Բեռլինի Սբ Երրորդություն ավետարանական-լյութերական եկեղեցու հովիվ Գոթֆրիդ Մարտենսը նշում է, որ չի կարելի խառնել պատճառներն ու հետևանքները։«Շատերը ժամանել են այստեղ, որպեսզի ազատ քրիստոնեություն դավանեն, այլ ոչ թե քրիստոնյա են դարձել՝ այստեղ մնալու համար։ Ո՛չ։ Եվ այժմ այստեղ այնպիսի կարգ է, որը բացառում է բոլոր ցանկացողներին արագ և հեշտությամբ կնքելը»,- նշել է հոգևոր սպասավորը, հայտնում է Tert.am-ը:
Եվրոպական եկեղեցիներում անվստահությամբ են նայում նոր այցելուներին։ Եվ մահմեդականների նման զանգվածային հոսքն անվանում են հերթական քայլն օգնություն ստանալու համար, կամ պահեստային տարբերակ այն ժամանակվա համար, երբ կավարտվի պատերազմը և անհրաժեշտ կլինի հայրենիք վերադառնալ։ Սակայն, օրինակ, Իրանը՝ այդ ծայրահեղ իսլամական երկիրը, դժվար թե ջերմությամբ ընդունի քրիստոնյաներին, ովքեր հրաժարվել են իսլամից, հայտնում է հեռուստաալիքը։

Хорватия полностью закрыла движение на семи КПП на границе с Сербией, сообщило хорватское МВД.
Всего между странами восемь контрольно-пропускных пунктов на автодорогах. Самый крупный КПП «Баяково-Батровци» на центральной автомагистрали между Хорватией и Сербией остается открытым.
Мера носит временный характер и направлена на ограничение потока прибывающих в страну беженцев с сербской территории. За неполные сутки в Хорватию, по официальным данным, вошло 11 тысяч беженцев, что привело к проблемам с их контролем, размещением и транспортировкой до транзитных центров или границ сопредельных государств.
Ранее министр труда Сербии Александр Вулин заявил, что в случае закрытия Хорватией КПП Белград будет «требовать защиты своих экономических и всех других интересов в международных судах», сообщает РИА Новости.
Страны балканского региона в этом году столкнулись с огромным потоком беженцев, в основном с Ближнего Востока и из Северной Африки, направляющихся транзитом через их территорию в государства Западной и Северной Европы. С начала 2015 года на территорию Евросоюза прибыли около 500 тысяч мигрантов, каждый день их ряды пополняются тысячами вновь прибывших. Еврокомиссия заявила, что нынешний миграционный кризис в мире является крупнейшим со времен Второй мировой войны.
Между тем, немецкие спецслужбы заявляют, что ультра-консервативные исламисты пытаются завербовать в свои ряды мусульман-суннитов, которые прибывают в страну в поисках убежища, сообщает агентство Рейтер со ссылкой на заявление главы Федеральной службы защиты конституции (BfV).
«Мы наблюдаем, как салафиты действуют в образе филантропов и ассистентов. Они намеренно вступаю в контакт с мигрантами и приглашают их в определенные мечети, чтобы завербовать их для своих целей», — сообщил в интервью местной газете Rheinische Post глава BfV Ханс-Георг Маасен.
Агентство также отмечает, что по данным спецслужб, риск того, что боевики террористических организаций, таких как «Исламское государство», смогли проникнуть в Европу под видом беженцев, намного ниже, чем о том заявляют некоторые политики.
Число нелегальных беженцев в Германию выросло за сутки в два раза и составило в среду 7266 человек, заявила в четверг федеральная полиция ФРГ. На встрече канцлера Меркель с главами региональных правительств 15 сентября было принято решение о создании в Германии новых распределительных центров для регистрации и приема беженцев. С начала сентября Германия приняла более 100 тысяч беженцев.
Вице-канцлер ФРГ Зигмар Габриэль заявил ранее, что число мигрантов, которые ищут убежище, в текущем году может составить до миллиона человек. Канцлер Меркель сообщала о почти 800 тысячах беженцев, которых планируется принять до конца года.
По сообщению НТВ, ближневосточные беженцы массово принимают христианство ради убежища в ЕС. Они боятся, что их могут выслать обратно на историческую родину, и чтобы защитить себя от депортации, переходят из ислама в христианство. За этот год только в одной лишь церкви в Берлине христианство приняли 600 иранцев и выходцев из Афганистана.
Как отметил пастор Евангелистско-лютеранской церкви Святой Троицы Готтфрид Мартенс: «Не нужно подменять причины и следствия. Многие приехали сюда, чтобы свободно исповедовать христианство. А не стали христианами, чтобы остаться здесь. Нет! И сейчас у нас такой порядок, который исключает, что всех желающих здесь быстренько и легко могут перекрестить».