ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման կոչ է արել ներգաղթյալներին ավելի ակտիվ լինել ԱՄՆ քաղաքացիություն ստանալու հարցում, հայտնում է Associated Press-ը:
Իր տեսաելույթում, որը նվիրված էր սեպտեմբերի 17-ին նշվող Քաղաքացիության օրվան, Օբաման հայտարարել է. «Եթե դուք քաղաքացիություն ստանալու իրավունք ունեք, սկսեք այդ գործընթացը հենց այսօր: Միացեք մեզ` միասին մենք ավելի կհզորացնենք Ամերիկան»:
Այս պահի դրությամբ ԱՄՆ-ում կա մոտ 13,3 մլն ներգաղթյալ, որոնք օրինական են ապրում երկրում, որից 8,8 մլն կարող է հավակնել ԱՄՆ քաղաքացիության, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Օբաման, որը երկրորդ անգամ ընտրվեց ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում 2012-ի նոյեմբերին, իր նախընտրական արշավի ժամանակ խոստացավ բարեփոխել միգարցիոն օրենսդրությունը: Եթե օրինագիծն ընդունվի, դա առաջին զգալի փոփոխությունը կլինի այդ ոլորտում 1986-ից ի վեր:
2013-ին Օբամայի վարչակազմը օրինագիծ մշակեց, որի համաձայն ապօրինի ներգաղթյալները կարող են 8 տարվա ընթացքում օրինական կարգավիճակ ստանալ, եթե սովորեն լեզուն և մի շարք այլ պահանջներ կատարեն: Բացի այդ, օրինագիծը թույլ է տալիս ապօրինի ներգաղթյալներին, որոնք ԱՄՆ-ում են գտնվում, դիմել վերջերս հայտնված Lawful Prospective Immigrant վիզաների համար («Օրինական ներգաղթյալ ապագայում») և օգտվել ապահովագրական հիմնադրամից: Օրինական կարգավիճակին կարող են հավակնել ոչ միայն եկվորները, այլ նաև նրանց օրինական ամուսիններն ու երեխաները:
Նոր տիպի արտոնագիր ստանալու և կացությունը ԱՄՆ-ում օրինականացնելու համար ներգաղթյալները պետք է ներկայացնեն կենսաչափական տեղեկություններ և տուրք վճարեն, ինչպես նաև ստուգելու է նրանց անցյալը` բացառելով քրեական ուղին: Արտոնագիրը հնարավորություն է տալիս ստացողին 4 տարի մնալ և աշխատել ԱՄՆ-ում` կարճ ժամկետով մեկնելով երկրից: Այդ ժամկետի ավարտից հետո ներգաղթյալները կրկին կարող են դիմել ու երկարացնել արտոնագիրը:
Ըստ օրինագծի, կարող են հավակնել նաև արտաքսման ենթակա ներգաղթյալները: Այնուամենայնիվ, օրինականացման ծրագրին չեն մասնակցում մեկ հանցագործության համար 1 կամ ավելի տարվա ազատազրկման դատապարտվածները կամ 3 տարբեր խախտումների համար 90 և ավելի օրվա ազատազրկման դատապարտվածները, եթե դրանք կատարվել են ԱՄՆ-ում:
8 տարի անց ներգաղթյալները, ըստ ծրագրի, կկարողանան փաստաթղթերը ներկայացնել գրին-քարտի համար: Այն ստանալու համար նրանց հարկ կլինի սովորել անգլերեն և ԱՄՆ պատմությունը և հարկեր վճարել: Հետո նրանք կկարողանան հավակնել քաղաքացիության:
Սպիտակ տան մշակած փաստաթուղթը ենթադրում է նաև հսկողության սաստկացում ԱՄՆ սահմաններին և ներգաղթի օրենսդրության խախտումներով զբաղվող դատավորների քանակի ավելացում: Բացի այդ, եթե օրինագիծն ընդունվի, բոլոր գործատուները, որոնք ունեն ավելի քան 1000 աշխատող, ստիպված կլինեն աշխատկիցների ստուգման նոր համակարգ կիրառել 2 տարվա ընթացքում, իսկ 250 աշխատակից ունեցողները` 3 տարի, մյուսները` 4 տարի:

18 Сентябрь 2015 - 10:52 AMT
Президент США Барак Обама призвал иммигрантов активнее получать американское гражданство. Об этом сообщает Associated Press.
В своем видеовыступлении, приуроченном ко Дню гражданства, который отмечался 17 сентября, Обама заявил: «Если вы имеете право на получение гражданства, запустите этот процесс сегодня. Присоединяйтесь к нам — вместе мы можем сделать Америку сильнее!».
На данный момент в США насчитывается около 13,3 миллиона легально проживающих в стране мигрантов, из которых 8,8 миллиона имеют право претендовать на получение гражданства, передает Lenta.ru.
Барак Обама, переизбранный в ноябре 2012 года на второй президентский срок, в ходе своей предвыборной кампании обещал провести реформы в области миграционного законодательства. Если законопроект будет принят, он станет первым существенным миграционным законом с 1986 года.
В 2013 году администрация президента США Барака Обамы разработала законопроект, позволяющий нелегальным иммигрантам приобрести законный статус в течение восьми лет, если они выучат язык и будут соблюдать ряд других требований.
Кроме того, законопроект позволит нелегальным иммигрантам, находящимся в США, подавать на недавно появившийся тип визы «Lawful Prospective Immigrant» («В будущем законный иммигрант») и предоставит им больший доступ к страховому фонду. Претендовать на законный статус, согласно документу, смогут не только сами приезжие, но и их законные супруги и дети.
Для того чтобы получить визу нового типа и узаконить свое пребывание в США, иммигранты должны будут пройти проверку на криминальное прошлое, предоставить биометрическую информацию и заплатить пошлину. Виза, если они ее получат, даст право находиться и работать в США на протяжении четырех лет, покидая страну на короткий срок. По истечении этого срока иммигранты смогут вновь подать документы и продлить визу.
Согласно законопроекту, претендовать на четырехлетнюю визу смогут в том числе те иммигранты, которые ожидают депортации. Из программы по легализации, тем не менее, исключат тех, кто был приговорен к одному году тюрьмы или более за одно преступление или в сумме к 90 дням и более за три различных нарушения, а также тех, кто за границей совершил проступок, который, если бы он был совершен в США, грозил депортацией.
Через восемь лет иммигранты, согласно этой программе, смогут подать документы на грин-карту. Чтобы получить ее, им придется выучить английский язык и историю США и заплатить налоги. Затем они смогут претендовать на гражданство.
Разработанный Белым домом документ также предполагает усиление контроля на границах США и увеличение числа судей, которые занимаются вопросами нарушения иммиграционного законодательства. Кроме того, если законопроект будет принят, то все работодатели, у которых работают более 1000 человек, должны будут ввести новую систему проверки потенциальных сотрудников на иммиграционный статус в течение двух лет , фирмы со штатом в 250 человек – в течение трех лет, а все остальные – в течение четырех лет.