Եվրամիությունն ու ԱՄՆ-ն մտադիր են պահպանել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները նաև 2016-ին: Այդ երկրների իշխանություններն ակնկալում են, որ մինչև տարեվերջ Ուկրաինայում խաղաղ կարգավորման հեռանկարները միայն կվատթարանան, գրում է Bloomberg-ը:
Ակնկալվում է, որ «նորմանդական քառյակի»` Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Ուկրաինայի և Ռուսաստանի ղեկավարները կքննարկեն Մինսկի խաղաղ համաձայնությունների երկարաձգման հարցը հոկտեմբերի 2-ին Փարիզում կայանալիք գագաթնաժողովում: Հրադադարի երկարացումը կնշանակի պատժամիջոցների պահպանում, հայտնել են 4 պաշտոնյաներ ԳԴՀ-ից, Ֆրանսիայից և ԱՄՆ-ից`չցանկանալով հրապարակել անունները:
Պաշտոնյաներից մեկը ծանր բանավեճ է կանխատեսել: Ըստ նրա, որոշ պատժամիջոցներ կարող են հանվել փոխզիջման հասնելու նպատակով:
Բարձրաստիճան պաշտոնյան ԱՄՆ նախագահի աշխատակազմից հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն նախկինի պես սերտորեն կապված է ԵՄ իր գործընկերների հետ և պատրաստ է սատարել պատժամիջոցներին, եթե Ռուսաստանը չկատարի խաղաղ համաձայնագրով ստանձնած իր պարտավորությունները, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Մասնավորապես, Կիևն ու Արևմուտքի երկրները դժգոհ են, որ ինքնահռչակ Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունները ինքնուրույն ընտրություններ են անցկացնում` դրանով իսկ խախտելով համաձայնագրի պայմանները:
Սեպտեմբերի 14-ին Եվրամիությունը հավանություն տվեց Ռուսաստանի դեմ գործող պատժամիջոցների ժամկետը մինչև 2016-ի մարտ ամիսը երկարացնելու որոշմանը: Այդ մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին ԵՄ-ում սեփական աղբյուրի վրա հղումով: Ըստ գործակալության, որոշումը կայացվել է Ընդհանուր գործերի խորհրդի նիստում: Այսպիսով, պատժամիջոցների են ենթակա ֆիզիկական և իրավաբանական անձիք Ռուսաստանից և Ուկրաինայից, որոնց եվրոպացի պաշտոնյաները մեղսակից են համարում Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության խաթարմանը:
Սեպտեմբերի 2-ին ԵՄ անդամ երկրների Մշտական ներկայացուցիչների կոմիտեն որոշեց երկարացնել պատժամիջոցները կես տարով` մինչև 2016-ի մարտը: Պատժամիջոցները ուժի մեջ էին մինչև սեպտեմբերի 15-ը:
Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության խաթարմանը մեղսակից ՌԴ և Ուկրաինայի քաղաքացի հանդիսացող ֆիզիկական անձանց և իրավաբանական անձանց դեմ գործող պատժամիջոցները երկարացնելու մասին որոշումը ուժի մեջ կմտնի սեպտեմբերի 15-ից, հայտնել է աղբյուրը ԵՄ-ում: «Որոշումն ուժի մեջ կմտնի սեպտեմբերի 15-ին ԵՄ պաշտոնական մատյանում հրապարակումից հետ»,-հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
2014-ի մարտից արևմտյան երկրներն արդեն մի քանի անգամ պատժամիջոցներ են սահմանել Մոսկվայի դեմ Ուկրաինայի հարցում Ռուսաստանի դիրքորոշման պատճառով: 2015-ի մարտին ընդլայնվեց ԱՄՆ պատժամիջոցների ցանկը, իսկ հունիսին` Կանադայի պատժամիջոցների ցանկը: Բացի այդ, հունիսի 22-ին Եվրամիության երկրների ԱԳՆ ղեկավարները Լյուքսեմբուրգում կայացած նիստում երկարացրել են տնտեսական պատժամիջոցների գործողությունների ժամկետը մինչև 2016 թ. հունվարի 31-ը:

Европейский Союз и США готовятся продлить санкции против России на 2016 год. Власти этих стран к концу года ожидают, что перспективы реализации мирного соглашения по Украине ухудшатся, пишет Bloomberg.
Ожидается, что лидеры «нормандской четверки» — Франции, Германии, Украины и России обсудят продление действия минских мирных соглашений на саммите в Париже 2 октября. Продолжение перемирия будет означать сохранение санкций, сообщили четыре неназванных чиновника из ФРГ, Франции и США.
Чиновник из страны, поддерживающей санкции, предсказывает трудные дебаты. По его словам, некоторые санкции могут быть сняты ради достижения компромисса.
Высокопоставленный чиновник из администрации президента Соединенных Штатов Барака Обамы, говоря на условиях анонимности, сообщил, что США по-прежнему в тесной связи со своими партнерами в ЕС готовы поддерживать санкции, если Россия не выполнит свои обязательства в соответствии с мирными соглашениями, передает Lenta.ru.
Киев и страны Запада, в частности, недовольны тем, что самопровозглашенные Донецкая и Луганская народные республики, проводя самостоятельно выборы, тем самым нарушают условия соглашений.
14 сентября Евросоюз одобрил продление санкций против России до марта 2016 года.
Решение было принято на заседании Совета по общим делам. Под действие санкций, таким образом, снова подпали физические и юридические лица из России и с Украины, которых еврочиновники сочли причастными к подрыву территориальной целостности и суверенитета Украины.
2 сентября Комитет постоянных представителей стран-членов ЕС решил продлить на полгода — до марта 2016 года — действие индивидуальных санкций против граждан и юридических лиц из РФ и Украины, истекающих 15 сентября.
Постановление о продлении до марта 2016 года санкций против физических и юридических лиц из России и Украины, которых Евросоюз считает причастными к подрыву территориальной целостности и суверенитета Украины, вступит в силу 15 сентября, сообщил источник в ЕС.
«Постановление вступит в силу с 15 сентября после публикации в официальном журнале ЕС», — сказал он.
США и страны-члены Евросоюза ввели санкции против ряда российских чиновников и политических деятелей в марте 2014 года. Поводом для этого послужило вхождение Крыма в состав России и конфликт на востоке Украины. Были утверждены списки невъездных лиц, а их активы были заморожены.