Google կորպորացիան դուդլ է ստեղծել` նվիրված Հայաստանի անկախության 24-րդ տարեդարձին նվիրված դուդլ է ստեղծել: Անկախության օրվա մասին հղումով պատկերը հասանելի է հայալեզու հատվածում google.am հասցեով:
Սեպտեմբերի 21-ին Հայաստանը նշում է Անկախության օրը: Հայաստանի Գերագույն Խորհրդի որոշմամբ 1991թ. սեպտեմբերի 21-ին հանրաքվե անցկացվեց ԽՍՀՄ կազմից դուրս գալու մասին: Հանրաքվեում Հայաստանի ժողովուրդը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ` 99 տոկոսը, քվեարկեց ԽՍՀՄ կազմից դուրս գալու օգտին: Երկու օր անց` սեպտեմբերի 23-ին Գերագույն խորհուրդը Հայաստանը հռչակեց անկախ պետութուն: Հայաստանի Անկախության մասին հռչակագիրն ընդունվել է ՀՀ գերագույն Խորհրդի առաջին նստաշրջանում 1990թ. օգոստոսի 23-ին: Հռչակագրով լուծարվեց Հայկական Խորհրդային Սոցիալսիտական Հանրապետությունը և հռչակվեց անկախ Հայաստանի Հանրապետությունը:
Տոնական օրերին, հայտնի մարդկանց ծննդյան օրերին, խոշոր իրադարձությունների ժամանակ Google-ն իր լոգոտիպը փոխում է այսպես կոչված դուդլի (անգլերենից թարգմանաբար doodle նշանակում է խղբզել, անփույթ նկարել)՝ պատկերների, անիմացիաների և նույնիսկ փոքր խաղերի, որոնք առնչություն ունեն իրադարձությանը:

21 Сентябрь 2015 - 06:15 AMT
Корпорация Google создала дудл в честь Дня независимости, который в Армении отмечается 21 сентября. Картинка со ссылкой на информацию о празднике доступна в армяноязычном секторе поисковика по адресу google.am.
Ежегодно 21 сентября вся Армения отмечает День независимости. В этот день в 1991 году народ Армении на всенародном референдуме проголосовал за провозглашение независимости от Советского Союза, в который республика входила с 1921 года. Именно в этот день по решению Верховного Совета Армении был проведен референдум о выходе из состава СССР и создании независимого государства Армения. 99% граждан, обладающих правом голоса, ответили на вопрос утвердительно. Через два дня, 23 сентября, Верховный Совет республики провозгласил Армению независимым государством.
В праздничные дни, дни рождения известных людей, крупные события Google заменяет свой логотип на так называемые дудлы (англ. doodle «выводить каракули, небрежно рисовать»)- иллюстрации, анимации или даже небольшие игры, относящиеся к данным событиям.