21 Սեպտեմբեր 2015 - 08:42 AMT
«Վիքիպեդիա» ազատ հանրագիտարանը սկսել է սեփական քարտեզագրական maps.wikimedia.org. ծառայությունը: Ինչպես հայտնել է «Վիքիմեդիա.ռու» գործադիր տնօրեն Ստանիսլավ Կոզլովսկին, որը բետա-թեստավորման փուլի ավարտից հետո հասանելի կլինի «Վիքիպեդիայի» բոլոր օգտատերերի համար:
Ընկերությունում այդ ցանկությունը բացատրում են «Վիքիպեդիայի» օգտատերերի անվտանգությունը բարձրացնելու ցանկությամբ, քանի որ կողմնակի ընկերությունները կարող են օգտատերերի մասին տվյալներ հաղորդել քարտեզներ տեղադրելիս: Ազատ հանրագիտարանի ղեկավարությունը հուսով է, որ ապագայում նոր քարտեզագրական ծառայությունը կներկառուցվի «Վիքիպեդիայի» հոդվածներում:
Ծառայության հենքում JavaScript-ի Leaflet ազատ գրադարանն է, իսկ նրա սերվերային մասում օգատգործվում է մասնագետների մշակած Kartotherian հարթակը:
Ամերիկյան Google ընկերությունը մտադիր է մշակել Google Mapsи Google Earth հավելվածների մանկական լսարանի համար նախատեսված տարբերակներ: Այդ է վկայում ընկերության կայքում տեղադրված թափուր աշխատատեղի մասին հայտարարությունը: Նկարագրության մեջ ասվում է, որ ապագա աշխատակիցը պետք է աշխատի այդ պրոդուկտներն ավելի օգտակար և հետաքրքիր դարձնել երեխաների համար:
2014-ին Google-ը պատմեց իր ամենահայտնի պրոդուկտները երեխաների համար նախատեսված տարբերակով թողարկելու մտադրության մասին: Արդյունքում փետրվարին թողարկվեց YouTube Kids հավելվածը, որտեղ հավաքված են երեխաներին հետաքրքրող տեսանյութերը, ալիքներ ու փլեյլիսթեր:
Ինքը Google-ը հրաժարվել է այդ թեմայով մեկնաբանություններից, ուստի մնում է միայն գուշակել, թե ինչպիսին կլինեն այդ պրոդուկտների նոր տարբերակները: Հնարավոր է, դրանք համալրվեն անիմացիայով, հնչյուններով, նկարազարդումներով ու տարբեր տեղեկատվությամբ` Երկրի ուսումնասիրությամբ երեխաներին հետաքրքրելու համար:

Свободная энциклопедия «Википедия» начала тестирование собственного картографического сервиса maps.wikimedia.org. Как сообщил исполнительный директор «Викимедия.ру» Станислав Козловский, после завершения этапа бета-тестирования сервис станет доступен всем пользователям «Википедии».
В компании объясняют эту инициативу желанием повысить безопасность пользователей «Википедии», поскольку сторонние компании могут собирать данные о пользователях при размещении карт. При этом руководство свободной энциклопедии рассчитывает, что в будущем новый картографический сервис будет встраиваться в статьи «Википедии».
Сервис построен на свободной JavaScript-библиотеке Leaflet, а в его серверной части используются разработанная специалистами платформа Kartotherian.
Американская компания Google планирует разработать версии приложений Google Mapsи Google Earth, ориентированных на детскую аудиторию. Об этом свидетельствует размещенная на сайте компании свежая вакансия. В описании указано, что будущему сотруднику предстоит работать над тем, чтобы сделать эти продукты полезнее и занимательнее для ребятишек.
В 2014 году Google рассказала о своих планах по созданию ориентированных на детей версий своих самых популярных продуктов. В результате в феврале было выпущено приложение YouTube Kids, в котором собраны видео, каналы и плейлисты, представляющие интерес для детей.
Сама Google отказалась давать какие-либо комментарии на этот счет, поэтому остается только догадываться, что же будут представлять из себя новые версии этих продуктов. Возможно, они будут дополнены всевозможными анимациями, звуками, иллюстрациями и разной информацией, чтобы заинтересовать детей в исследовании Земли.