Ֆինլանդիայի իշխանությունները չեն բացառում սահմանը փակելու հավանականությունը Եվրամիության երկրներ ներգաղթյալների աննախադեպ հոսքի պատճառով, հայտնել է Yle հեռուստաալիքը տեղական ԶԼՄ-ների վրա հղումով:
Ինչպես հայտնել է ֆիննական ՆԳՆ ղեկավար Պետտերի Օրպոն տեղական մամուլին, եթե համաեվրոպական լուծում չգտնվի, իսկ միգրանտների հոսքը շարունակվի նույն ինտենսիվությամբ, երկիրը կարող է նաև նման միջոցների դիմել:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ֆինլանդիան մտադիր է խստացնել հսկողությունը Շվեդիայի հետ սահմանին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը երկրի խորհրդարանի նիստում հայտարարել է, որ միգրացիոն ալիքը Մերձավոր Արևելքից Եվրոպա չի դադարում, այնտեղից կարելի է ակնկալել «ևս մեկ միլիոն փախստական»:
«Ժողովրդների զանգվածային տարաբնակեցում է տեղի ունենում: Հարյուր հազարավորներն արդեն այստեղ են, միլիոնները դեռ կգան: Եվ սրա վերջը չի երևում: Դեռ միլիոնավոր փախստականներ մտադիր են ճամփա ընկնել»,-ասել է նա: Օրբանը թվարկել է առավել խնդրահարույց երկրները` Իրաք, Սիրիա, Սոմալի, Լիբիա, Սուդան, Աֆղանստան: «Միայն Իրաքից կարող է 10 մլն փախստական գալ»,-գտնում է Օրբանը:
Սեպտեմբերի 15-ին Հունգարիայի իշխանությունները խստացրեցին օրենսդրությունն ու կտրուկ սահմանափակեցին մուտքը երկիր, որի հետևանքով վերջին 24 ժամում հազարավոր փախստականներ են կուտակվել հունգարա-սերբական սահմանին: Ըստ սահմանի պաշտպանության և միգրացիայի մասին նոր օրենքի, բանակը մասնակցելու է սահմանի հսկողությանը, իսկ սահմանի ապօրինի հատման համար նախատեսվում է 3 տարվա ազատազրկում, արտաքսում հետ` Սերբիա, ինչպես նաև փախստականի կարգավիճակի տրամադրման մասին հարցումների արագացված ուսումանսիրում և մարդկանց մաքսանենգության համար քրեական պատժի խստացում: Տարեսկզբից Հունգարիա է մուտք գործել մոտ 500 հազար ներգաղթյալ, որոնց շարքերն ամեն օր համալրվում են հազարավոր նոր փախստականներով:
Մինչդեռ հունիսի վերջում ԵՄ երկրներում մոտ 600 հազար խնդրագիր է ստացվել փախստականներից ապաստան տրամադրելու վերաբերյալ, հայտնել է եվրոպական վիճակագրական գործակալության` Եվրաստատի մամուլի ծառայությունը:
Ընդհանուր առմամբ Եվրամիությունում հունիսի վերջի տվյալներով գրանցվել է 592 հազար խնդրագիր, որոնց 52 տոկոսը ներկայացվել է Գերմանիայում»,-ասել է նա:
Եվրաստատի տվյալներով մոտ 210 հազար փախստական ապաստան է խնդրել ընթացիկ տարվա երկրորդ եռամսյակում, ինչը 15 տոկոսով գերազանցում է առաջին 3 ամսվա ցուցանիշը, և 85 տոկոսով` 2014-ի երկրորդ եռամսյակի ցուցանիշը:
Ապաստան հայցողների մեկ երրորդը Սիրիայից է` մոտ 44 հազար, և Աֆղանստանից` 27 հազար: Տարվա առաջին եռամսյակում առավել թվով խնդրագիր է ստացվել Կոսովոյի բնակիչներից` մոտ 50 հազար, իսկ երկրորդ եռամսյակում` քանակը կրճատվել է մինչև 10 հազար:

21 Сентябрь 2015 - 12:05 AMT
На конец июня 2015 года с прошением предоставлении убежища в ЕC обратилось более полумиллион беженцев
Около 600 тысяч прошений от беженцев о предоставлении убежища были зарегистрированы в конце июня государствами Евросоюза, сообщили РИА Новости в понедельник представитель пресс-службы европейского статистического агентства Евростат.
«В целом по Евросоюзу, по состоянию на конец июня, на рассмотрении находились 592 тысячи прошений (около 365 тысяч на конец июня в 2014 году), 52% из которых были поданы в Германии», — сказал он.
По данным Евростата, свыше 210 тысяч беженцев запросили убежище в странах ЕС во втором квартале этого года, что на 15% превышает показатель первых трех месяцев и на 85% — второго квартала 2014 года.
Треть всех просителей убежища являются выходцами из Сирии (около 44 тысяч) и Афганистана (27 тысяч). В первые три месяца года наибольшее количество прошений об убежище поступило от жителей Косово — около 50 тысяч, а во втором квартале оно сократилось до порядка 10 тысяч, отмечает Евростат.
Между тем, власти Финляндии не исключают возможности закрытия границ в связи с потоком мигрантов, хлынувших в страны Евросоюза, сообщает телекомпания Yle со ссылкой на местные СМИ.
Как сообщил глава финского МВД Петтери Орпо местной прессе, если быстрое общеевропейское решение кризиса не будет найдено, а поток мигрантов продолжит прибывать с той же интенсивностью, страна может предпринять и такие меры, передает РИА Новости.
Ранее сообщалось о намерении Финляндии усилить проверки на границе со Швецией.
В свою очередь, премьер-министр Венгрии Виктор Орбан, выступая на заседании парламента страны, заявил, что миграционная волна с Ближнего Востока в Европу не заканчивается, оттуда можно ждать «еще миллионов» беженцев.
«Идет массовое переселение народов. Несколько сотен тысяч уже пришли и ждем еще миллионы. И не видим, где этому конец. Еще много миллионов хотят пуститься в путь», — заявил Орбан.
Он также перечислил несколько наиболее проблемных, по его мнению, стран: Ирак, Сирия, Сомали, Ливия, Судан, Афганистан. «Один Ирак может дать 10 миллионов беженцев», — считает Орбан.
С начала 2015 года на территорию Евросоюза прибыли сотни тысяч мигрантов, каждый день их ряды пополняются тысячами вновь прибывших. В целях предотвращения неконтролируемого их притока ряд стран ЕС, в частности, Германия и Австрия, временно восстановили пограничной контроль в Шенгенской зоне.
Еврокомиссия заявила, что нынешний миграционный кризис в мире является крупнейшим со времен Второй мировой войны.