21 Սեպտեմբեր 2015 - 12:29 AMT
Մի շարք օտարերկրյա ԶԼՄ-ների աշխատակիցներ ձերբակալվել են Ադրբեջանում հավատարմագրման կանոնների խախտման կասկածանքով, հայտարարել է հասարակական և քաղաքական հարցերի գծով Ադրբեջանի նախագահի օգնական Ալի Հասանովը «ԱզերԹաջին» տված հարցազրույցում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Նա չի հստակեցրել, թե երբ են ձերբակալվել լրագրողները, քանիսի մասին է խոսքը և արդյոք նրանք դեռևս կալանքի տակ են:
«Interaz, Euroaz հեռուստաալիքները, «Ամերիկայի ձայն» ռադիոկայանը, Meydan TV ինտերնետ կայքը և արտասահմանյան այլ ԶԼՄ-ներ և դրանց աշխատակիցները, անտեսելով բազում զգուշացումները, մինչ օրս չեն պահպանում համապատասխան կանոնները և ապօրինի գործունեություն են ծավալել երկրում»,-մեկնաբանել է Հասանովը ձերբակալությունները:
Ըստ նրա, «ինչպես տեղական, այնպես էլ արտասահմանյան ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները պետք է իրականացնեն իրենց գործունեությունը օրենքի սահմանում»:
Նախագահի օգնականը հավելել է, որ 2015-ի մարտի 18-ին հաստատվել են «Ադրբեջանում արտասահմանյան ԶԼՄ-ների հավատարմագրման կանոնները»: Արտասահմանյան ԶԼՄ-ների, Ադրբեջանում նրանց ներկայացուցիչների ու աշխատակիցների Էլեկտրոնային հավատարմագրման համար ստեղծվել է համապատասխան բաժին Ադրբեջանի ԱԳՆ կայքում:
Ադրբեջանի նախագահի օգնականը հայտնել է նաև, որ անկախ մասնագիտությունից և աշխատանքի ոլորտից, Ադրբեջանի օրենքները խախտած յուրաքանչյուրի դեմ միջոցներ կձեռնարկվեն, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մինչդեռ, հայտնի է դարձել, որ Ադրբեջանի օդանավակայանից սեպտեմբերի 20-ի գիշերը բերման ենթարկված երեք լրագրողներն ազատ են արձակվել: Ինչպես տեղեկացնում է contact.az-ը, Meydan TV-ի աշխատակիցներ Սևինջ Վագըֆգըզըն, Այթեն Ֆարհադովան և Իզոլդա Աղաևան ազատ են արձակվել Ադրբեջանի ՆԳՆ-ի Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի վարչությունից, հայտնում է Tert.am-ը:
Չնայած նրանք բերման էին ենթարկվել գիշերը՝ լրագրողներին հարցաքննել են միայն կեսօրին։«Մեզ հարցաքննեց Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության ղեկավարի տեղակալ Մուրադ Գուլիևը։ Հարցաքննությունը հիմնականում եղել է Մինգեչաուրի դեպքերի, ինչպես նաև Meydan TV-ի գործունեության մասին: Մենք ասել ենք, որ արդեն նմանատիպ հարցաքննության մասնակցել ենք ծանր հանցագործությունների գործով գլխավոր դատախազության քննչական վարչության կողմից: Իսկ մեզ ասացին, որ որոշ պահեր իրենք են քննելու»,-պատմել է Վագըֆգըզըն՝ նշելով, որ բերման ենթարկվելու ընթացքում իրենցից վերցված անձնական իրերը, գումարն ու լրագրողական գործիքները հետ են վերադարձվել։
Լրագրողները բերման էին ենթարկվել Կիևից վերադառնալուց հետո՝ օդանավակայանից։Դրանից հետո ոստիկանությունը լրագրողներին տեղափոխել է ՆԳՆ Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչություն՝ հարցաքննության։
Հենց նույն գերատեսչության կողմից 30-օրյա վարչական կալանքի էր դատապարտվել նույն հեռուստաընկերության մեկ այլ աշխատակից Շիրին Աբասովը: Ձերբակալվել էր նաև լրագրող Այթաջ Ահմեդովան։

Сотрудники ряда зарубежных СМИ были задержаны в Азербайджане по подозрению в нарушении правил аккредитации, заявил в интервью «АзерТадж» помощник президента страны по общественно-политическим вопросам Али Гасанов.
Он не уточнил, когда были задержаны журналисты, их точное количество и находятся ли они до сих пор под стражей.
«Телеканалы Interaz, Euroaz, радио «Голос Америки», интернет-сайт Meydan TV и прочие зарубежные СМИ и их сотрудники, несмотря на неоднократные предупреждения, до сегодняшнего дня не соблюдают соответствующие правила и осуществляют незаконную деятельность в пределах страны», — прокомментировал Гасанов задержание.
По его словам, «представители как местных, так и зарубежных СМИ должны осуществлять свою деятельность в рамках закона».
Помощник президента добавил, что 18 марта 2015 года были утверждены «Правила аккредитации зарубежных средств массовой информации в Азербайджанской Республике». Для электронной аккредитации зарубежных СМИ, их представителей и сотрудников в Азербайджане был создан соответствующий раздел на сайте МИД республики.
Гасанов также сообщил, что независимо от профессии и сферы работы против каждого лица, нарушившего требования азербайджанских законов, будут приняты меры, передает РИА Новости.
Между тем, как сообщает Contact.az, трое журналисток, сотрудничающих с онлайн-телевидением Meydan TV, – Севиндж Вагифгызы, Айтен Ферхадова и Изольда Агаевана в ночь на 20 сентября были задержаны в Бакинском аэропорту по возвращению с тренингов в Киеве. Как сообщили коллеги журналисток, пограничники заявили о введении запрета на их въезд-выезд. После этого журналисток передали полиции и доставили на допрос в Главное управление по борьбе с организованной преступностью (ГУБОП) МВД.
Журналистки были освобожены на следующий день. Как сообщила Вагифгызы, несмотря на задержание в час ночи только около полудня у них взяли показания.
«Нас допросил замначальника Следственного управления гллавного управления по борьбе с организованной преступностью МВД Мурад Гулиев. Допрос велся в основном по событиям в Мингячевире и деятельности Meydan TV. Мы сказали, что уже подвергались допросу аналогичного содержания в Следственном управлении по тяжким преступлениям генеральной прокуратуры. Он нам сказал, что некоторые моменты следствия ведет ГУБОП. После получения показаний всех нас отпустили. Изъятые при задержании личные вещи, деньги и журналистские оборудования вернули», – сказала Вагифгызы.
В ГУБОП также содержится осужденный на 30 суток административного ареста другой журналист, сотрудничавший с Meydan TV Ширин Аббасов.