22 Սեպտեմբեր 2015 - 08:47 AMT
«Գազպրոմը» կարող է արտահանման վերաբերյալ նոր պայմանագրերում ներառել ռուբլով վճարելուն հնարավորությունը: Ըստ «Ռոսիյսկայա գազետա» պարբերականի, այս հարցը, մասնավորապես, նախատեսվում է քննարկել սեպտեմբերի 28-ին կայանալիք ընկերության տնօրենների խորհրդի նիստում:
Էժան ռուբլու պայմաններում հաշվարկները ռուսական ռուբլով շահավետ կլինեն ընկերության կոնտրագենտներին` դա թույլ կտա խուսափել ռիսկերից գնաճի կամ սակագների բարձրացման, տեղական արժույթի համեմատ դոլարի փոխարժեքի տատանումների դեպքում: Մասնավորապես, Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ավելի վաղ առաջարկեց ԵՏՄ երկրներին ռազմավարական ապրանքներով առևտրում օգտագործել ռուբլի` մասնավորապես, խոսքը հումքի և վառելիքի մասին է: Աբրահամյանը նաև մանրամասնել է, որ առաջարկն առաջին հերթին վերաբերել է էներգակիրներին, որպեսզի դրանց դիմաց Հայաստանը վճարի ռուբլով. դոլար-դրամ-ռուբլի տատանումներն առաջին հերթին ազդում են ՀՀ բնակչության վրա: «Այդ գործընթացն այդքան արագ չի լուծվելու, բայց կարևոր է այն, որ մենք հարց ենք ընդգրկել օրակարգում և կքննարկենք», – ասել էր վարչապետը:
Հայաստանը գազը ստանում է Ռուսաստանից և Իրանից, սակայն Իրանից ստացվող գազը վերածվում է էլեկտրաէներգիայի, իսկ սպառողը որպես գազ ստանում է միայն Ռուսաստանից ներկրվող վառելիքը: «Գազպրոմին» է պատկանում ՀՀ գազաբաշխիչ համակարգի 100 տոկոսը: Այնուամենայնիվ, պետությունների միջև գործարքը կատարվում է դոլարով: Ռուբլու փոխարժեքի նվազումը դոլարի համեմատ 2014-ին հանգեցրեց գազի սակագնի բարձրացման վտանգի: Լուծումը Հայաստանի համար գազի գնի նվազեցումն էր 24 դոլարով` մինչև $165 1000 խմ դիմաց: Սպառողների վրա, սակայն սակագնի նվազումը չի անդրադառնա, նրանք կվճարեն նախկին սակագնով` 156 հազար դրամ կամ $321 ընթացիկ փոխարժեքով:
Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունը ԵՏՄ երկրների հետ 2015-ի հունվար-ապրիլին կազմել է մոտ $676, որի առյուծի բաժինը ($653մլն)Ռուսաստանի հետ է իրականացվել: 7 ամսում ՀՀ և ՌԴ միջև արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը նվազել է 15% տոկոսով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Հայաստանից ՌԴ արտահանումը 2015-ի հունվար-հուլիսին նվազել է 35% և կազմել է մոտ $107.2 մլն 2014-ի նույն շրջանի $164.5 մլն դիմաց, իսկ ներմուծումը կազմել է $368.3 մլն` անկումը 14%:

22 Сентябрь 2015 - 07:58 AMT
«Газпром» может включить в новые экспортные контракты возможность расчетов в рублях. По сообщению «Российской газеты», этот вопрос, в частности, планируется рассмотреть на заседании совета директоров компании 28 сентября.
Кроме того, обсуждается необходимость установления обоснованной минимальной доли рублевых расчетов.
В условиях дешевого рубля рассчеты в российской валюте будут выгодны иностранным контрагентам компании – это позволит избежать рисков повышения цен и тарифов при колебании курса доллара к местным валютам. В частности, премьер Армении Овик Абрамян ранее предлагал странам Евразийского экономического союза (ЕАЭС) использовать рубль при торговле торговле стратегическими товарами – в частности, топливом и сырьем. «Необходимо предпринять меры по интенсификации взаимных расчетов в национальных валютах и сокращении долларизации. В этом контексте важна идея осуществления о взаимной торговле стратегическими товарами на базе рубля без привязки к доллару», — сказал Абрамян. Позже на заседании армянского правительства Абрамян заявлял, что переход на рубль при рассчетах за российский газ положительно скажется на экономике страны.
Армения получает газ из России и Ирана (при этом, иранское «голубое топливо» перерабатывается в электроэнергию, конечный потребитель получает российский газ), также «Газпром» является 100% владельцем газотраспределительной системы страны. Тем не менее, оплата между государствами производится в долларах. Падение курса рубля и драма к доллару в течение 2014 года привело к угрозе повышения тарифа на газ для населения. Решением стало снижение цены на газ для Армении, (фактически, для местной «дочки» Газпрома) на 24 долларa — до $165 за тысячу кубометров. Потребители снижения, тем не менее, не почувствуют и продолжат платить по старому тарифу – 156 тысяч драм или $321 по текущему курсу.
Товарооборот Армении со странами ЕАЭС в январе-июле 2015 года составил ок. $676 млн, львиная доля которого ($653 млн) пришлась на Россию. При этом, Объемы внешнеторгового оборота между Арменией и Россией за 7 месяцев упали на 15% по сравнению с аналогичным периодом минувшего года. Экспорт из Армении в Россию за январь-июль 2015 года сократился на 35% и составил около $107.2 млн. против $164.5 млн. того же периода 2014 года, а импорт составил $368.3 млн. (спад на 14%).