Երևանում ԱՄՆ դեսպանատունը և ԱՄՆ Կոմերցիոն ծառայության Մոսկվայի գրասենյակը Ամերիա կառավարման խորհրդատվական ծառայության հետ համատեղ սեպտեմբերի 22-ին կազմակերպել էին մեկօրյա գործարար համաժողով՝ նվիրված ֆրենչայզինգի ընձեռած գործարար հնարավորություններին:
Միացյալ Նահանգների ու Հայաստանի միջև խորացող գործարար կապերի ամրապնդման նպատակով համաժողովը ներկայացրեց ԱՄՆ ֆրենչայզինգային ձեռնարկությունները, որոնք թեև նոր են մուտք գործում հայկական շուկա, սակայն տարածաշրջանի այլ վայրերում արդեն հաջող տնտեսավարման փորձ ունեն: Համաժողովը նոր բիզնես հիմնելու հեռանկարներ փնտրող հայաստանյան գործարարներին ներկայացրեց ֆրենչայզինգային հնարավորությունները:
Միջոցառման համակազմակերպիչ Ամերիա կառավարման խորհրդատվական ծառայության ղեկավար Տիգրան Ջրբաշյանը նշել է, որ ֆրենչայզինգային ձևաչափն ամենաքիչ ռիսկային տարբերակն է, որը հնարավորություն է ընձեռում արտասահմանյան ընկերություններին մուտք գործել հայկական շուկա և հասկանալ դրա առանձնահատկությունները, իսկ տեղական ներդրողներին՝ ներգրավել կայացած և հաջողակ բիզնես տեխնոլոգիաներ:
«Ֆրենչայզինգային ներդրումն իր էությամբ ոչ միայն կապիտալի ներհոսք է: Այդպիսի գործարքի դեպքում ֆրենչայզերը, առաջին հերթին, ներդնում է տեխնոլոգիաներ, արտադրանք, ծառայություններ, կապիտալ չի ներդնում, կապիտալը ներդնում է ֆրենչայզինգային պայմանագրի մյուս կողմը: Այդ իսկ պատճառով ֆրենչայզինգային գործարքն աշխարհում առաջին ներդրումային տեսակն է համարվում, որի դեպքում կապիտալի ռիսկը նվազում է, զրոյի հասնում: Դրա համար, կարծում են՝ այդ գործարքները մի կողմից նվազ ռիսկով ներդրումներ են Հայաստանի համար, մյուս՝ հնարավորություն կիրառել, ներմուծել այն բոլոր տեխնոլոգիաները, բրենդերը, բիզնես պրոցեսները, որոնք նորմալ աշխատում են համաշխարհային տնտեսության մեջ», – ասաց Տիգրան Ջրբաշյանը՝ պատասխանելով Հայաստանում ֆրենչայզինգային ծրագրերի իրականացման հնարավորությունների ու ռիսկերի մասին PanARMENIAN.Net-ի հարցին:
Նրա խոսքով՝ երկրում տնտեսական իրավիճակն ու միջազգային շուկայում ներկայացվածությունը նպաստում է գործարքների քանակին ու խորությանը, և դա այն խնդիրն է, որ Հայաստանը պետք է լուծի:
Այս համատեքստում Տիգրան Ջրբաշյանն ընդգծեց, որ ֆրենչայզինգի համար բիզնես միջավայրը Հայաստանում բավական բարենպաստ է, և գործարքներ են կատարվում բոլոր հիմնական ուղղություններով: Միաժամանակ, նա նշեց, որ ոչ բոլոր նախագծերը, բրենդերը կարող են Հայաստանում աշխատել, այդ պատճառով ֆրենչայզերները պետք է խորն ուսումնասիրություն անցկացնեն, հասկանան տվյալ բրենդի համար ձեռնտու ոլորտը:
Անդրադառնալով ֆրենչայզինգային ոլորտի հայաստանյան շուկայի առավելություններին, Ջրբաշյանը նշեց, որ ֆրենչայզինգն այնտեղ է գալիս, որտեղ պաշտպանված են ինտելեկտուալ սեփականության իրավունքները:
«Դժվար է իրականացնել գործարք, երբ նույն անվան տակ առանց ֆրենչայզինգային գործարքի կարող է խանութ բացվել: Կարծում եմ՝ Հայաստանում ինտելեկտուալ սեփականության պաշտպանության ոլորտը որոշակի բարեփոխումներից հետո հասել է այն մակարդակի, որը թույլ է տալիս ֆրենչայզինգային ոլորտի ընկերություններին հետաքրքրվել երկրի շուկայով», – ասաց նա:
ԱՄՆ դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Քլարկ Փրայսի խոսքով՝ համաժողովի արդյունքում սկիզբ կառնեն բազմաթիվ հաջող ձեռնարկներ:
«Հուսով եմ, որ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը կկարողանա հող նախապատրաստել հայաստանյան գործարարների և ամերիկյան կորպորացիաների միջև կապերի ձևավորման համար, ապա մենք կարող ենք հետ քաշվել, և դուք արդեն կանեք այն, ինչ ձեզ մոտ լավ է ստացվում՝ զարգացնել բիզնեսը» – ասաց հավատարմատարը՝ հավելելով, որ ֆրենչայզինգին նվիրված այս համաժողովը հիմք կդառնա տնտեսական աճի համար:
Համաժողովին ներկա էին երկու ամերիկյան կորպորացիայի՝ Papa John’s Pizza-ի և Tutti-Frutti Frozen Yogurts-ի ներկայացուցիչները, ովքեր ժամանել էին Երևան համաժողովի մասնակիցներին ներկայացնելու հնարավոր ֆրենչայզինգային ներդրումները Հայաստանում:
Այս միջոցառումը մասնակիցների համար արժևորվում է նրանով, որ նրանք կարողացան վաղօրոք տեղեկանալ հայտնի բրենդերի հայաստանյան շուկա մուտք գործելու պատրաստակամության մասին:
Համաժողովին մասնակցում էին 50-ից ավելի ընկերության ներկայացուցիչներ ու ձեռներեցներ: Ամերիկյան ընկերությունների կողմից ֆրենչայզինգային պայմանների մասին ելույթներից բացի, զեկույցներ ընթերցվեցին նաև տեղական հայտնի կազմակերպությունների բիզնեսի, իրավական ու ֆինանսական հարցերի շուրջ:
Միջոցառումը կազմակերպվել էր գործարար հարաբերութուններին զարկ տալու ճանապարհով Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև կոմերցիոն հարաբերությունները խորացնելու և ամրապնդելու նպատակով: Ընթացքում նաև շեշտադրվեց մտավոր սեփականության իրավունքը` Հայաստանում ֆրենչայզինգի հետագա զարգացման համատեքստում:

Посольство США в Армении и московский офис Коммерческой службы США совместно с консалтинговой службой «Америя» 22 сентября организовали в Ереване однодневный форум, посвященный укреплению армяно-американских бизнес-связей с помощью франчайзинга.
В рамках форума состоялась презентация возможностей Армении американским франчайзинговым компаниям, которые хотя только входят на армянский рынок, но имеют успешный опыт в регионе.
Как заявил директор по развитию Группы компаний «Америя» Тигран Джрбашян отметил, что формат франчайзинга является наименее рискованным форматом, который предоставляет зарубежным компаниям возможность выйти на армянский рынок и понять его особенности, а местным инвесторам – технологии стабильного и успешного бизнеса.
«Франчайзинговые инвестиции по сути своей являются не только притоком капитала. В случае подобных сделок франчайзер, в первую очередь, инвестирует технологии, производство, услуги, капитал инвестирует другая сторона франчайзингового договора. По этой причине, франчайзинговая сделка считается первым в мире инвестиционным форматом, при котором риск капитала уменьшается до нуля. Поэтом, думаю, подобные сделки являются для Армении с одной стороны инвестициями с минимальным риском, с другой – возможность инвестировать и использовать все те технологии, бренды, бизнес-процессы, которые успешно применяются в мировой экономике», – сказал Тигран Джрбашян, отвечая на вопрос PanARMENIAN.Net о возможностях и рисках реализации франчайзинговых программ в Армении.
По его словам, в целом экономическая ситуация в любой стране и уровень участия в международных рынках способствуют увеличению количества сделок, и эта та задача, которую должна решить Армения.
В этом контексте Тигран Джрбашян подчеркнул, что бизнес-атмосфера в Армении довольно благоприятна для франчайзинга, и сделки осуществляются по всем основным направлениям. В то же время, отметил он, не все проекты и бренды могут работать в Армении, по этой причине франчайзеры должны серьезно изучить все возможности и понять благоприятные для конкретного бренда условия.
Говоря о преимуществах армянского франчайзингового рынка, Джрбашян отметил, что франчайзинг работает там, где защищены права на интеллектуальную собственность.
«Трудно осуществлять сделку там, где без франчайзингового договора может быть открыт магазин под тем же названием. Считаю, что сфера права на интеллектуальную собственность в Армении после некоторых реформ достигла того уровня, который позволяет компаниям, работающим в франчайзинговой сфере, интересоваться армянским рынком», – сказал он.
По словам временного поверенного в делах посольства США в Ереване Кларка Прайса, в результате форума будет положено начало многим успешным проектам.
«Надеюсь, что посольство США в РА сможет создать почву для формирования связей армянских предпринимателей и американских корпораций, потом отойти на второй план, и уже вы сделаете то, что у вас получается хорошо – развивать бизнес», – сказал он, добавив, этот форум станет хорошей основой для экономического роста.
На форуме присутствовали представители двух американских корпораций Papa John's Pizza и Turri-Frutti Frozen Yogurts, которые представили возможные франчайзинговые инвестиции в Армению. С армянской в форуме участвовали представители более 50 компаний.