Լայն տարածում ստացած Skype մեսենջերի թիմին հաջողվել է լիովին վերացնել խնդիրը, որը հանգեցրեց ծառայության 140-ժամյա խափանման ամբողջ աշխարհում: Այժմ օգտատերերին հասանելի են բոլոր ծառայությունները: «Մենք ուրախ ենք հայտնել, որ Skype-ի ծառայությունները լիովին վերականգնված են: Շնորհակալություն բոլորին համբերության համար»,-գրված է մեսենջերի Twitter-յան էջում: Ինչպես հայտնել են թիմի մասնակիցները, նրանց հաջողվել է հայտնաբերել խնդիրը, կապված ցանցի հետ, որի պատճառով օգտատերերը չեն կարողացել օգտվել իրենց աքաունթներից և Skype-ից:
Խնդիրները սկսվեցին սեպտեմբերի 21-ին, Երևանի ժամանակով կեսօրին մոտ: Տեքստային հաղորդագրությունների փոխանակման գործառույթը նախկինի պես աշխատում էր, սակայն բոլոր կոնտակտները ցուցակում օֆլայն կարգավիճակով էին հայտնվում, ուստի անհնար էր տեսազանգ կատարել: Իրենց կարգավիճակը փոխելու հնարավորություն օգտատերերը ևս չունեին: Ավելին, նրանցից ոմանք չէին կարողանում մուտք գործել իրենց աքաունթ:
Դեռ օրվա առաջին կեսին Skype-ի ներկայացուցիչները հայտարարեցին, որ արդեն տեղյակ են, որ խնդիր է առաջացել և ամեն ինչ անում են, այն շտկելու համար:
Skype-ում գրանցված օգտատերերի քանակը գերազանցում է 500 միլիոնը, իսկ նրա ամսական լսարանը հասնում է 170 միլիոնի: 2011-ին Microsoft կորպորացիան ձեռք բերեց Skype-ը $8,5 միլիարդով:

Команде разработчиков популярного мессенджера Skype удалось полностью устранить проблему, которая привела к сбою сервиса во всем мире на десять часов. Теперь пользователям доступны все сервисы мессенджера.
«Мы рады сообщить, что сервисы Skype полностью восстановлены. Спасибо всем вам за терпение», — написано на странице мессенджера в Twitter. Как сообщили разработчики, им удалось обнаружить проблему, связанную с сетью, из-за которой пользователи не могли войти в свои аккаунты и использовать Skype.
Проблемы начались 21 сентября в районе полудня по ереванскому времени. Функция обмена текстовыми сообщениями по-прежнему работала, однако все контакты в списке отображались в статусе офлайн, вследствие чего стало невозможно совершать видеозвонки. Свой статус пользователи сменить тоже не могли. Более того, некоторые вовсе не могли войти в свой аккаунт. Еще в первой половине дня представители Skype заявили, что уже знают о проблеме и делают все для ее устранения.
Число зарегистрированных пользователей сервиса превышает 500 миллионов человек, а его ежемесячная аудитория достигает 170 миллионов пользователей. В 2011 году корпорация Microsoft приобрела Skype за $8,5 млрд.