Մոսկվան ու Թեհրանը հայտարարել են, որ մտադիր են միասին պայքարել «Իսլամական պետության» ահաբեկիչների դեմ: Ինչպես գրում է Gazeta.ru-ն ՌԴ ԱԳՆ վրա հղումով, համապատասխան հայտարարությունն արվել է ԱԳ փոխնախարարների մակարդակով ռուս-իրանական խորհրդակցությունների ավարտին, որտեղ քննարկվում էր մերձավորարևելյան թեման:
«Բոգդանովն ու Աբդոլլահիանը կարևորել են այլ միջազգային և տարածաշրջանային կառույցների հետ փոխգործակցությունը Սիրիայում հակամարտության հուսալի կարգավորման գործում` հակազդելու համար ահաբեկչական սպառնալիքին, առաջին հերթին «Իսլամական պետության» գրոհայինների կողմից:
ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Դամասկոսում դեսպանատան ականանետային գնդակոծման մասին: Ըստ հայտարարության, ականն ընկել է դեսպանատան տարածքում սեպտեմբերի 20-ի առավոտյան ժամը 9-ին մոտ` վնաս չհասցնելով: ԱԳՆ անուղղակի կերպով դրա համար պատասխանատու է համարել «երեկվա հովանավորներին»: «Գնդակոծությունն իրականացվել է Ջոբար թաղամասի կողմից, որտեղ հակակառավարական գրոհայինների հենակետն է: Նրանք չեն դասվում ԻՊ կողմնակիցների շարքին, սակայն հովանավորներ ունեն դրսից, որոնք պատասխանատվություն են կրում ապօրինի զինված կազմավորումների վրա անհրաժեշտ ազդեցության առումով»:
Մինչդեռ Financial Times-ը հայտնում է 2000 ռուս զինծառայողների Լաթակիայի ավիաբազայում տեղակայելու մասին: Ըստ աղբյուրների, Մոսկվան որոշել է Սիրիայում 28 ինքնաթիռ տեղակայել` 4 ՍՈւ-27 կործանիչ, ՍՈւ-24 12 ռազմաճակատային ռմբակոծիչ և ՍՈւ-25 12 ինքնաթիռ, ինչպես նաև մոտ 20 ռազմական և տրանսպորտային ինքնաթիռ: Times of Israel-ը հայտնում է, որ Ռուսաստանի ռազմական ներկայությունը Սիրիայում քննարկման թեմա է եղել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ հանդիպմանը:
Նոր վկայություններ կան ԻՊ ակտիվության մասին Հարավային Կովկասում, մասնավորապես Ադրբեջանում: Երկրի հատուկ ծառայությունները հայտնել են 5 մարդու ձերբակալության մասին, որոնք մեղադրվում են ահաբեկչական գործողություններին մասնակցության համար ԻՊ կազմում Սիրիայում և Իրաքում: Ինչպես հայտնում է Ինտերֆաքսը, դատարանի որշմամբ նրանք ձերբակալվել են: Քննությունը պարզել է, որ նշված անձինք 2013-2015 թթ. տարբեր ահաբեկչական խմբավորումների կազմում մասնակցել են ահաբեկչական գործողություններին Սիրիայում և Իրաքում:
Տարբեր տվյալնելով, ԻՊ կազմում կռվող ադրբեջանցիների թիվը 200-300-ի հասնում: Ըստ ԶԼՄ-ների, այսօրվա դրությամբ Սիրիայում սպանվել է Ադրբեջանի 100 քաղաքացի, ոմանց լուսանկարները հրապարակլվել են սոցցանցերում: Ադրբեջանցիները ներգրավված են նաև «Ան Նուսրա» խմբավորման մեջ, որը Ալ Քայիդայի բաժանմունքն է Մերձավոր Արևելքում: Համարվում է, որ Ադրբեջանից վերադարձած իսլամիստները մարտական գործողությունների փորձով կարող են սպառնալիք հանդիսանալ Ադրբեջանի իշխող ռեժիմին կամ կարող են օգտագործվել Լեռնային Ղարաբաղի դեմ հնարավոր ռազմական գործողությունների դեպքում:

Москва и Тегеран выразили намерение совместно заняться борьбой с террористами из «Исламского государства». Как пишет Gazeta.ru со ссылкой на МИД РФ, соответствующее заявление сделано по итогам российско-иранских консультаций по ближневосточной проблематике на уровне заместителей глав дипведомств.
«М.Л. Богданов и Х.А. Абдоллахиян констатировали важность активизации взаимодействия с другими международными и региональными игроками в интересах надежного урегулирования конфликта в Сирии и консолидации противодействия террористической угрозе, прежде всего со стороны «Исламского государства Ирака и Леванта».
Российский МИД также распространил заявление о минометном обстреле посольства России в Дамаске. Согласно заявлению внешнеполитического ведомства, минометный снаряд упал на территории диппредставительства 20 сентября в районе 9 утра, уйдя глубоко в землю и не причинив вреда. При этом, МИД косвенно возложил ответственность за обстрел на «внешних спонсоров». «Mинометный обстрел российского посольства проведен со стороны района Джобар, где окопались антиправительственные боевики. Они не относят себя к сторонникам «Исламского государства», но имеют внешних спонсоров, на которых лежит ответственность в плане оказания необходимого воздействия на незаконные вооруженные формирования.
Тем временем, Financial Times сообщает о переброске 2000 российских военнослкужащих на авиабазу в сирийской Латакии. Согласно источникам, Москва разместила в Сирии 28 военных самолетов 4 истрябителя СУ-27, 12 фронтовых бомбардировщиков СУ-24 и 12 штурмовиков СУ-25, а также около двадцати военных и транспортных вертолетов. Times of Israel сообщает, что военное присутствие России в Сирии стало темой обсуждения в ходе встречи президента РФ Владимира Путина и премьера Израиля Бениамина Нетаньяху. По словам израильского премьера, стороны достигли соглашения о том, что российское присутствие в Сирии не выльется в поддержку действий против Ирана.
Новые свидетельства об активности ИГ на Южном Кавказе поступают из Азербайджана: Спецслужбы страны сообщили об аресте пятерых человек по обвинению в участии в террористической деятельности в составе «Исламского государства» и других вооруженных группировок на территории Сирии и Ирака. Как сообщает Интерфакс, решением суда они заключены под арест. Следствие выяснило, что указанные лица вопреки азербайджанскому законодательству в период 2013-2015 гг. входили в состав различных вооруженных группировок на территории Сирии и Ирака, включая такие террористические организации, как «Исламское государство», «Джабхатул Нусра» и «Джунду Шам».
По разным данным, численность азербайджанцев, воюющих в составе «ИГ», в данный момент доходит до 200-300 человек. Согласно данным СМИ, на сегодняшний день в войне на территории Сирии убито более 100 граждан Азербайджана. при этом фотографии некоторых из них были опубликованы в социальных сетях. Азербайджанцы вовлечены также в группировку Ан-Нусра – филиал Аль-Каиды на Ближнем Востоке. Считается, что вернувшиеся в Азербайджан исламисты с опытом боевых действий могут стать угрозой правящему в Азербайджане режиму или в будущем участвовать в боевых действиях при возможном возобновлении войны в Нагорном Карабахе